„Jau ne kartą kreipėmės į „Vilniaus kogeneracinė jėgainę“ dėl darbų apmokėjimo, tačiau mūsų reikalavimai ignoruojami. Ruošiamės ir ieškiniams bei teismams, tačiau piketu dar kartą kviečiame taikiai išspręsti šią problemą ir atnaujinti sustabdytų jėgainės statybų procesą“, – sako įmonės „Tilsta“ vadovas Gediminas Gribulis, atstovaujantis susivienijusiems rangovams.

Kaip paaiškina „Ignitis“, už visus darbus yra atsiskaityta su bendrove „Rafako“, o pastaroji ir liko skolinga subrangovams.

„VKJ už visus pagal sutarties sąlygas tinkamai atliktus ir FIDIC inžinieriaus patvirtintus darbus yra atsiskaičiusi su Lenkijos restruktūrizuojama bendrove „Rafako“, kuri būtent ir yra skolinga subrangovams. „Rafako“ gruodžio 10 dieną paskelbė, kokiu būdu grąžins skolas jos kreditoriams. Numatyta, kad bus grąžinama didžioji įsiskolinimų dalis – 80 proc. Iš jų 20 proc. bus padengta įmonės akcijomis.

Detalesnę informacija apie mokėjimo detales galėtų pateikti įmonė, kuri ir yra skolinga savo subrangovams – t.y. „Rafako“. Mūsų vertinimu, tiesiogiai atsiskaityti su „Rafako“ subrangovais neturime teisinių galimybių. Taip pat jėgainę statanti įmonė, būdama perkančiąja organizacija, privalo organizuoti naujus pirkimus, vadovaudamasi Viešųjų pirkimų įstatymu“, – išplatintame komentare teigė „Ignitis“ Ryšių su visuomene vadovas Artūras Ketlerius.

„Šiuo metu inventorizuojame atliktus darbus ir ruošiamės naujiems pirkimams, kuriuose galės dalyvauti visi rinkoje esantys rangovai“, – pridūrė jis.

Skolos svyruoja iki 5 mln. eurų

Subrangovus atstovaujantis G. Gribulis aiškina, kad VKJ galėjo perimti „Rafako“ įsipareigojimus ir atsiskaityti su subrangovais.

Anot jo, Viešųjų pirkimų tarnybos vadovas nurodė, jog reikalavimas į sutartis įtraukti nurodymą projektų užsakovams perimti įsipareigojimus subrangovams yra įtvirtintas ES direktyvose 2014, o Lietuvoje su pavėlavimu (turėjo būti perkeltas į nacionalinę teisę 2016 m.) taikomas nuo 2017 m. liepos.

Anot Gribulio, nors „Vilniaus kogeneracinė jėgainės“ ir projekto generalinės rangovės „Rafako“ iš Lenkijos sutartis pasirašyta anksčiau, „Vilniaus kogeneracinei jėgainei“ buvo žinomas šis reikalavimas, tačiau jis nebuvo įtrauktas į sutartį. Sutartyse tarp „Rafako“ ir subrangovų tokia galimybė yra numatyta.

„Vilniaus kogeneracinė jėgainė“, spalio 6 d. skubiai nutraukusi sutartį su projekto generaline rangove „Rafako“, net nebandė ieškoti būdų atsiskaityti su rangovais, nors galimybių tai padaryti yra. Vien piketavusioms Lietuvos įmonėms iš viso liko nesumokėta beveik 11 mln. eurų. Skolos svyruoja nuo 500 tūkst. iki 5 mln. eurų.

Negalutiniais duomenimis, visos „Rafako“ skolos Lietuvos statybininkams siekia apie 15 mln. eurų. Gruodžio 10 d. „Rafako“ kreditoriai pritarė įmonės restruktūrizavimo planui, numatančiam, kad Lietuvos rangovai turi teorinę galimybę atgauti dalį skolų.

Tuo tarpu „Vilniaus kogeneracinė jėgainė“, nutraukusi sutartį su „Rafako“, iš Lenkijos kompanijos perėmė 15 mln. eurų dydžio sutarties įvykdymo garantinį fondą. „Vilniaus kogeneracinė jėgainė“ viešai skelbė, jog įmonei „Rafako“ sumokėjo ženkliai mažiau nei yra atlikta darbų jėgainėje.

Rangovams žinoma apie „Rafako“ raštą, adresuotą „Vilniaus kogeneracinė jėgainei“, kuriuo bendrovei siūloma perimti įsipareigojimus ir sutartis su Lietuvos rangovais. Tokią galimybę numato „Rafako“ ir lietuviškų subrangovų sutartys, o taip pat – teisinė praktika bei FIDIC. „Vilniaus kogeneracinė jėgainė“ perimti įsipareigojimus atsisakė“, – pranešime žiniasklaidai aiškina Tilsta“ vadovas.

ELTA primena, kad rugsėjo 7 dieną „Rafako“ per Varšuvos vertybinių popierių biržą pranešė apie įmonės restruktūrizaciją. VKJ jau anksčiau įvertino sutarties nutraukimo su „Rafako“ galimus padarinius ir skaičiuoja, kad dėl to biokuro įrenginių paleidimas gali būti įgyvendintas ne 2021 metų ketvirtą ketvirtį, kaip planuota, o maždaug metais vėliau.

VKJ gruodžio pradžioje paskelbė komunalinių atliekų priėmimo konkursą ir kviečia jame dalyvauti visus komunalinių atliekų tvarkytojus.

Konkurso metu planuojama per artimiausius 1,5 metų pasiūlyti sutvarkyti iki 50 tūkst. tonų rūšiuotų ir tolesniam perdirbimui netinkamų komunalinių atliekų, kurios VKJ bus verčiamos šilumos ir elektros energija.

Šiuo metu jėgainėje vyksta karštieji bandymai.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (9)