„Diskusijų metu asociacija teikė siūlymą, kad visos patirtos išlaidos būtų kompensuojamos 100 proc. Visgi buvo priimtas sprendimas, kad kompensuojama bus tik 75 proc. Pačią priemonę mes vertiname tikrai palankiai, tai yra geras žingsnis. Juolab kad šios priemonės laukėme labai ilgą laiką. Kadangi dabar yra ypač įtempta situacija, kai kelionių organizatoriai nevykdo veiklos, galimybė jiems susigrąžinti ir bent kiek padengti patirtus nuostolius yra ženklus postūmis siekiant užtikrinti šio verslo likvidumą“, – Eltai sakė ji.

Komentuodama turizmo sektoriaus šiuo metu vykdomą veiklą, M. Plepytė-Rainienė teigė, jog dėl epidemiologinės situacijos pasaulyje kelionių organizatoriai yra atšaukę visas planuotas keliones.
„Kelionių organizatoriai kol kas yra atšaukę visas planuotas keliones dėl vyraujančios (epidemiologinės – ELTA) situacijos, tiek Lietuvos, tiek ES valstybių mastu. Matome, kokios yra Užsienio reikalų ministerijos rekomendacijos, kiekvieną savaitę stebime atnaujinamą paveiktų valstybių sąrašą, Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) skelbiamas rekomendacijas. Vertindami visa tai, kelionių organizatoriai yra atšaukę organizuotas turistines keliones ir jos šiuo metu nevyksta“, – sakė ji.

Visgi LTA vadovė pridūrė, kad norintieji keliauti vis dar gali tai daryti individualiai.
„Norintiems keliauti visuomet yra galimybių, kadangi pats keliavimas nėra uždraustas. Galimas individualus keliavimas nusipirkus lėktuvo bilietus, užsirezervavus viešbutį. Keliauti tikrai galima, tik organizuotas keliavimas šiuo metu nevyksta“, – tikino ji.

Vertindama dabartinę turizmo sektoriaus padėtį, M. Plepytė-Rainienė sakė, jog ji išlieka sudėtinga.
„Situacija yra sudėtinga: kelionių agentūros ir organizatoriai tiesiog negali vykdyti veiklos, ir turizmo verslo sektorius turi išspręsti savo likvidumo klausimą. Sudėtinga įsivaizduoti verslą, kuris galėtų būti pasiruošęs finansinę pagalvę metams ar ilgesniam laikotarpiui“, – Eltai teigė LTA vadovė.
Turizmo verslo sektorius taip pat viliasi, jog Vyriausybė priims sprendimą teikti tiesioginę finansinę subsidiją labiausiai nuo COVID-19 pandemijos nukentėjusiems verslams, pažymėjo M. Plepytė-Rainienė.

„Teigiamai vertiname pasigirstančias kalbas apie tai, jog planuojama teikti tiesioginę finansinę subsidiją verslui, kurio apyvarta yra kritusi 30 proc., arba viso sektoriaus apyvarta sumažėjo daugiau nei 40 proc. Tai būtų tikrai labai sąžiningas siūlymas: juk būtų atsižvelgta į tai, kaip verslas vykdė savo veiklą praėjusiais metais, kiek gyventojų pajamų mokesčio (GPM) sumokėjo. Turint omenyje, kaip stipriai nukentėjo turizmo verslo sektorius, mes tikimės didžiausios galimos paramos: atgauti 50 proc. praėjusiais metais sumokėtų mokesčių“, – Eltai sakė LTA vadovė.

„Vėlgi ši priemonė dar nėra patvirtinta, ji dar yra kuriama, tačiau tikimės, jog artimiausiu metu ji bus patvirtinta ir visas turizmo verslo sektorius galės ja pasinaudoti. Tai būtų tikrai ženklus postūmis siekiant išsaugoti verslą, darbo vietas“, – pridūrė ji.

M. Plepytė-Rainienė pabrėžė, kad dėl koronaviruso sukeltos sektoriaus krizės turizmo verslo segmentas turėjo atsisveikinti su bene puse darbuotojų.

„Kaip žinoma. sukuriamų darbo vietų skaičius turizmo sektoriuje, lyginant su praėjusiais metais, yra ženkliai pakitęs. Turizmo verslo sektorius yra atsisveikinęs bene su puse savo turėtų darbuotojų. Tad situacija yra tikrai sudėtinga. Ir prognozuoti, kada galėtume tikėtis prošvaisčių ar kada kelionių organizatoriai vėl galės pradėti vykdyti skrydžius ir keliones, yra gana sudėtinga“, – sakė ji.

LTA vadovė taip pat pridūrė, kad nepakankamai sklandūs ir greiti valdžios sprendimai šią vasarą lėmė tai, kad turizmo sektoriui nepavyko užsitikrinti didesnio pajamų srauto.

„Jei valstybinės institucijos būtų priėmusios kitokius sprendimus dar vasaros metu, ir jų sprendimai nebūtų vėlavę tiek, kiek vėlavo, galbūt kelionių organizatoriai ir kelionių agentūros būtų užsitikrinusios šiek tiek didesnius pajamų srautus ir apyvartas, ir dėl to vasara būtų buvusi visiškai kitokia. Mums nepagelbėjo ir tie vėlai vakare priimami ir vos po kelių valandų įsigaliojantys sprendimai. O dabar situacija yra kokia yra“, – Eltai teigė ji.

ELTA primena, kad nuo lapkričio 12 d. kelionių organizatoriai gali teikti paraiškas gauti kompensacijas už turistų grąžinimą iš užsienio valstybių, vykdant organizuotos kelionės sutarties įsipareigojimus turistams, paskelbus ekstremaliąją situaciją.