„Yra netikėti (sprendimai – ELTA), nes dar turės būti nustatytos tvarkos, kaip tai bus įgyvendinta. Kol kas yra daugiau klausimų nei atsakymų, ypač dėl įgyvendinimo. Viena vertus, kaip ir atrodo, yra pasirinkimas – arba visiškas karantinas arba tam tikri ribojimai.

Pasipylė klausimai dėl BDAR taikymo, duomenų surinkimo, kaip, kokie duomenys turės būti renkami. Daugybė klausimų pasipylė. Visi dabar išgyvena tokį lengvą šoką, žiūri, aiškinasi, kaip čia reikės gyventi“, – Eltai kalbėjo A. Romanovskis.

Anot jo, nors tokios priemonės atbaidys dalį klientų, tačiau tai geriau nei visuotinis karantinas.

„Kita vertus, suprantu, kad tai netiesioginė priemonė srautų mažinimui. Tokios priemonės atbaidys dalį klientų. Aišku, visada yra ta alternatyva, kurios visi nenorime, tai visiškas uždarymas. Suprantu, kad tas pasirinkimas ir buvo toks, sakyčiau, inovatyvus ir labai netikėtas. (...) Buvo renkamasi tarp visiško uždarymo paliekant tam tikrus saugiklius, kurie mažins klientų skaičių, bet neuždarys iki galo“, – teigė LVK prezidentas.

Andrius Romanovskis

Jis taip pat siūlė atskirti naktinius klubus nuo barų ir nuo bendro maitinimo įstaigų.

„Dabar visiems taikomi (reikalavimai – ELTA). (...) Sunku vertinti pačios priemonės efektyvumą, bet tai yra naujiena ir būdas kelia daugiau klausimų nei atsakymų. Tačiau akivaizdu, kad epidemiologinė situacija blogėja, todėl tam tikri valdymo dalykai turi būti taikomi neišvengiamai“, – Eltai sakė A. Romanovskis.

Pranka: Vyriausybė dar kartą parodė nepasitikėjimą verslu

Lietuvos barų ir kavinių asociacijos (LBKA) prezidentas Raimondas Pranka sako, kad trečiadienį Vyriausybės priimtas sprendimas riboti barų ir maitinimo įstaigų darbo laiką buvo nederintas ir užklupo kaip iš giedro dangaus.

„Ką šiandien Vyriausybė priėmė, su mumis nieko nederino, nors mes labai daug dirbome tiek su Nacionaliniu visuomenės sveikatos centru (NVSC), tiek su savivaldybėmis iki pat penktadienio, griežtinome ribojimus. Ir šiandien kaip iš giedro dangaus – karantino zonos ir kad galima dirbti tik iki 24 val. (Vyriausybė – ELTA) taip ir neleido patikrinti ir pažiūrėti, kaip tos sugriežtintos taisyklės veikia. Vėl parodytas nepasitikėjimas mūsų institucija“, – Eltai teigė R. Pranka.

Anot R. Prankos, priimtas sprendimas galimai sukels ir dar blogesnių padarinių, kadangi žmonės, stengdamiesi patekti į barus ir maitinimo įstaigas iki 24 val., gali sudaryti spūstis.

„Kokius šis sprendimas sukurs kamščius, žmonės eis, grūsis dabar. Laikydamiesi taisyklių bent jau galėjome riboti srautą žmonių, kurie nori naktį pabūti mieste, jų į patalpas nesuleisdami vienu metu ir turėdami ilgesnį laiko tarpą tai padaryti. O dabar visi eis, norės iki 24 val. nueiti į restoranus, o jie užsidaro. Tai sukels dar daugiau problemų, bus daugiau nepatenkintų žmonių“, – tikino jis.

Kalbėdamas apie galimus nuostolius, R. Pranka teigė, kad jau dabar kai kurie verslai patiria iki 50 proc. nuostolių.

Raimundas Pranka

„Jau ir dabar mes patiriame nuostolius, kai kurie iki 80 proc. pajamų teuždirba, kai kurie tik 50 proc., priklausomai nuo verslo dydžio“, – Eltai teigė jis.

LBKA prezidentas dar kartą pabrėžė, kad laiko ribojimas barams ir maitinimo įstaigoms yra perteklinė priemonė.

„(Naujieji ribojimai – ELTA) tai tikrai perteklinės priemonės. Mes griežtai laikomės taisyklių ir pas mus susirgimų ir židinių nėra. Iki šiol tai nepasikeitė, jokio židinio ar susirgimų neatsirado, gal tik viename bare, kur viskas greitai baigėsi (...) Penktadienį visas taisykles suderinome su savivaldybėmis, sudarėme žemėlapius, sugriežtinome taisykles, įvedėme privalomą registraciją ir t.t. Ir štai šiandien – iš giedro dangaus vis tiek darbo laiką koreguoja iki 24 val. O buvo susitarta, kad sugriežtinus taisykles bus galima dirbti ilgiau nei iki 24 val.“, – kalbėjo R. Pranka.

Svarsto apie kreipimąsi į teismą

Taip pat, kaip pranešė BNS, Vilniaus naktinis aljansas sako svarstantis galimybę kreiptis į teismą.

Aljanso pirmininkas Markas Adamas Haroldas sako, kad Europoje jau yra precendentų, kuomet barų ir naktinių klubų savininkai bei jų atstovai dėl panašių draudimų inicijuoja ginčus teismuose.

„Mes jau kalbame su teisininkais. Yra bylų ir Didžiojoje Britanijoje, aš šiandien buvau susitikime su įvairių šalių atstovais ir jie pasakė, kad paskelbti barus pavojingomis vietomis jie laiko klaidingu“, – BNS sakė M. A. Haroldas.

Tiek jis, tiek Vilniaus baro „Piano Man“ valdytojos įmonės „BrandFood“ vadovas Saulius Galdikas BNS sakė, kad Vyriausybės sprendimas buvo itin netikėtas, nes barams ir naktiniams klubams buvo sakoma, jog šie sprendimai yra savivaldybės kompetencija.

Restoranų asociacija nežino, kaip bus vykdoma registracija

Vyriausybei trečiadienį nusprendus įvesti privalomą viešojo maitinimo įstaigų lankytojų registraciją, Viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė sako, kad sprendimas buvo gana netikėtas, taip pat nėra aišku, kokius duomenis reikalaujama įtraukti registruojant lankytojus.

„Buvo gana netikėta ir penktadienį buvome apsitarę su Vilniaus miesto savivaldybe, įsivedę gana griežtus reikalavimus ir savireguliaciją. Dabar aiškinamės, ką tikrai reikia rašyti ir užregistruoti.

Pagal mūsų susitarimą ir senesnę registraciją reikėjo tik telefono numerių, dabar parašė mums, kad to neužtenka. Aiškinamės, ko tikrai reikia, kas turi būti ir ar tai nepažeis asmens duomenų apsaugos“, – Eltai sakė E. Šiškauskienė.

Evalda Šiškauskienė

„(...) Buvome sutarę, kad jeigu sėdi ilgiau žmogus restorane ar pobūvyje, ar gimtadienyje, tokius atvejus registruojame, o ne tuos, kurie ateina dienos pietų pavalgyti, nes yra saugūs atstumai, kaukės ir pertvaros daugelyje restoranų. Tai tas truputį nustebino, nes daug kartų prašėme, kad būtų tariamasi su verslu prieš priimant vienokius ar kitokius sprendimus“, – pridūrė asociacijos prezidentė.

Vyriausybė nutarimo pakeitimo projektu trečiadienį nusprendė trumpinti maitinimo įstaigų, restoranų, kavinių, barų, naktinių klubų ir kitų pasilinksminimo vietų darbo laiką: šių įstaigų veikla bus leidžiama nuo 7 iki 24 valandos.

Darbo laiko ribojimai nebus taikomi tais atvejais, kai maistas tiekiamas išsinešti arba pristatomas kitais būdais, kai viešasis maitinimas teikiamas įmonių, kuriose vykdomas pamaininis darbas, darbuotojams šių įstaigų teritorijose ir patalpose. Darbo laikas nebus apribotas kazino ir lošimo automatų, bingo salonų, lažybų ir totalizatorių punktuose, jei šiose vietose neteikiama viešojo maitinimo paslauga.

Lankytojų registracija Vyriausybės nuo pirmadienio nustatyta laisvalaikio, pramogų, renginių, viešojo maitinimo ir kitose vietose. Pakeitimai įsigalios nuo spalio 26 dienos.