Kaip veiksmo filme

Panevėžyje įvairius metalus superkančios įmonės vadovai tvirtina su tokiais pareigūnų darbo metodais susidūrę tik todėl, kad prieš kurį laiką iš vieno rajono gyventojo supirko metalo laužą. Pardavėjui įkliuvus dėl vagysčių iš butų Marijampolės apskrityje, policija rugsėjo 10-osios popietę prisistatė ir prie panevėžiečių įmonės durų.

Aukštaitijos sostinės verslininkai tapo specialiaisiais liudytojais, tačiau per kratas ir tardymus teigia pasijutę tarsi didžiausi nusikaltėliai. Policija ėmėsi tardyti ir vieną jų klientų, visai nesusijusį su Marijampolės pareigūnų ikiteisminiu tyrimu dėl vagystės. Vėlų vakarą atvykę į šio namus daryti kratos, esą netyčia išsinešė ir jo nešiojamąjį kompiuterį. Nors vėliau dėl to atsiprašė, savininkas kreipėsi į policiją dėl vagystės.

Tokią istoriją papasakoję Panevėžio verslininkai kol kas nenori viešinti savo tapatybės, tačiau tvirtina nebesitaikstysiantys su tokiu, jų nuomone, kone represiniu policijos pareigūnų elgesiu.

„Buvusi prezidentė Dalia Grybauskaitė yra pasakiusi, gal užtenka krūpčioti. Mes kalbame apie Baltarusiją, kad ten pažeidžiamos žmogaus teisės, bet pas mus vyksta tas pats, tik dar negauname į kaulus. Bet metodai tie patys“, – rėžė įmonės vadybininkas Darius.

Vagystės pėdsakais

Aštuonerius metus veikiančios bendrovės direktorius Ramūnas (tikrasis vardas redakcijai žinomas) tvirtina, kad jie nėra susiję nei su įtariamuoju, dėl kurio ir prasidėjo ši istorija, nei su jo nusikaltimais. Panevėžio rajone gyvenantis vyras tiesiog į jų supirktuvę atvežė parduoti metalo laužo. Ramūno žiniomis, atliekant kratą, vagystėmis įtariamo žmogaus namuose rasta nemažai santaupų grynaisiais.

Policijai kilo įtarimų, kad galbūt metalo supirkėjai padeda legalizuoti nešvarius pinigus. Panevėžietis verslininkas sutinka, kad policijos darbas yra ištirti nusikaltimus, ir įmonė tvirtina geranoriškai nusiteikusi talkinti pareigūnams, nors apie įtariamąjį daug negalėję pasakyti. Iš jo metalo atliekas yra supirkę kartą du per metus. Tačiau Ramūnas sako pašiurpęs, kaip buvo atliekamos kratos jo įmonėje. Direktoriaus teigimu, tai ne kas kita kaip sėkmingai veikiančio verslo žlugdymas.

„Ar dar mūsų policija neišaugo iš baltarusiškų metodų, ar tai daroma su mūsų valdžios žinia, galima tik spėlioti. Bet tokių įvykių praleisti pro pirštus nesinori. Nors žinome, kad paviešinę šią istoriją galime dar labiau nukentėti, bet tylėti nebegalima“, – kalbėjo Ramūnas.

Užgriuvo tikrintojai Marijampolės vyriausiojo policijos komisariato kriminalistai į bendrovės Panevėžyje duris pasibeldė rugsėjo 10-osios popietę. Aštuoni pareigūnai krėtė patalpas, surinko įmonės dokumentus, net kompiuterius. Kol vieni tardė įmonės direktorių, kiti be jokių apsaugos priemonių kažko ieškojo gamybinėse patalpose. Pagal įstatymus krata turi būti filmuojama arba atliekama stebint liudytojams ar advokatui, tačiau šiuo atveju, anot verslininko, pareigūnai elgėsi savaip. Ramūnui pabandžius paaiškinti, kokias teises turintis, netrukus policijos pareigūnų buvo iškviesti aplinkosaugos inspektoriai ir Valstybinės mokesčių inspekcijos operatyvininkai.

Pasak įmonės vadovo, kai toks būrys valstybės tarnautojų vienu metu reikalauja pateikti dokumentus, tokiame chaose ne visi gali atsilaikyti.

„Mes esame tik specialieji liudytojai. Bet, užuot mus tiesiog apklausus, buvo mestos tokios didžiulės ir perteklinės pajėgos, kurios paralyžiavo mūsų darbą“, – kalbėjo Ramūnas.

Pajuto spaudimą

Pasak Ramūno, Marijampolės kriminalistai pagal kratos orderį galėjo paimti penkerių metų įmonės dokumentus, tačiau išsivežė ir šiųmetę dokumentaciją. Direktoriui nurodė pasirašyti, kad dokumentus atiduoda laisva valia. Ramūno teigimu, visi įmonės dokumentai tvarkingi ir prikibti nėra prie ko, bet atidavus juos stoja įmonės tolesnė veikla.

„Gyvename technologijų amžiuje, pareigūnams būtų užtekę kelių minučių iš kompiuterių persikelti visus duomenis, bet ne, paėmė visus kompiuterius, ironiškai kalbėdami, kad jeigu reikės kokių dokumentų, galime atvykti į Marijampolę. Mes jų darbui netrukdėme, tai netrukdykite ir mums dirbti“, – piktinosi verslininkas.

Tačiau didžiausias akibrokštas buvo, kai direktorius, anot jo, sulaukė spaudimo duoti melagingus parodymus – paneigti sandorį su įtariamuoju Panevėžio rajono gyventoju.

„Kaip galiu paneigti, jeigu žmogus atvežė parduoti metalo laužą, aš pats įforminau pardavimo–pirkimo sutartį, jam sumokėti pinigai. Net bijočiau tą pasakyti, juk už fiktyvius sandorius gresia atsakomybė. Kai atsisakiau, pasipylė grasinimai, kad jeigu nepakeisiu parodymų, bus blogai ir man, ir įmonei. Jeigu negali įkąsti per įmonę, pakenks kaip fiziniam asmeniui, pripaišys kokių nors nelegalių pajamų. Dažnas išsigąstų, nes nenori rizikuoti savo ir šeimos ramybe, nesvarbu, kad esi nieko nepadaręs“, – pasakojo Ramūnas.

Iš ligos patalo – į tardymą Bauginimus tvirtina pajutę ir bendrovės darbuotojai. Metalo atliekų tvarkymo įmonėje vadybininku dirbantis Darius pasakoja policijos pareigūnų sulaukęs namuose. Išvakarėse jam buvo atlikta širdies šuntavimo operacija, tad kelias dienas turėjęs gulėti lovoje, tačiau pareigūnai primygtinai reikalavo vykti į darbą.

Anot Dariaus, pamanęs, kad apklausa netruks ilgiau nei penkiolika minučių, jis surizikavo sveikata. Tik žadėta trumpa apklausa užsitęsė nuo 16 iki 21 valandos.

„Iš darbo siūlė važiuoti į policijos komisariatą, bet kodėl tik pakilęs iš ligos patalo turiu būti tampomas po visą miestą, jeigu sakė norintys apklausti darbe? Elementarus žmogiškumas ir pagarba turi būti. Pirmiausia pareigūnai turėjo supažindinti su mūsų statusu ir apskritai, ko pas mus atvyko. Mums pasakė, kad mes liudininkai, bet vėliau atvykusi advokatė patikslino, kad esame specialieji liudininkai. Vadinasi, galime atsisakyti duoti parodymus“, – kalbėjo Darius.

Kitas įmonės darbuotojas policijos automobilyje buvo vežiojamas maždaug keturias valandas: du pareigūnai sėdėjo priekyje, kiti du – gale iš šonų. Tokia kelionė darbuotojui, turinčiam stuburo išvaržą, baigėsi negalavimais. Po patirto streso jis pasiprašė išleidžiamas atostogų ir svarsto, ar grįžti į darbą.

„Ikiteisminis tyrimas pradėtas vienam žmogui, bet nuo neprofesionalių pareigūnų veiksmų kenčiame mes. Esame specialieji liudytojai, o tai tik vienas mažas žingsnis iki įtariamųjų, kai apribojimus galima uždėti turtui, pajamoms ir kitaip paspausti. Jeigu perėjoje mašina partrenkė žmogų ir paspruko iš įvykio vietos, vadinasi, šalia buvusio automobilio vairuotojas turi prisiimti kaltę tik todėl, kad pareigūnai nori greičiau išnagrinėti bylą?“ – retoriškai klausė Darius.

Palaikė sukčiais

Panevėžio verslininkams pikta, kad pareigūnai ėmėsi dar ir jų klientų. Paskutinis metalo laužą į supirktuvę atvežęs verslininkas Jonas (tikroji pavardė redakcijai žinoma) kriminalistų sulaukė po dvidešimtos valandos. Jo namuose apsilankė šeši pareigūnai. Pasak Jono, tik viena jų prisistatė ir parodė darbo pažymėjimą. Ji vilkėjo tarnybine uniforma, kiti buvo be skiriamųjų ženklų. Automobiliai, su kuriais atvyko prie Jono namų, taip pat buvo nežymėti. Vyras sako iš pradžių net nesupratęs, kokiu tikslu apklausiamas.

„Šiek tiek sutrikau. Pusvalandį nesupratau, apie ką kalbama, tik suvokiau, kad daromas psichologinis spaudimas. Grasino uždaryti į kalėjimą, jeigu nepatvirtinsiu, kad nebuvo sandėrio. Kaip aš galiu sakyti, kad neatidaviau metalo laužo, jeigu taip buvo, turiu visus tai patvirtinančius dokumentus“, – pareigūnų elgesiu stebisi Jonas.

Jis turi savo verslą, dirba su elektros instaliacija, susikaupia nemaži kiekiai senų elektros laidų, jų likučių. Šias metalo atliekas kartą per metus Jonas nuveža į metalo laužo supirktuves. Verslininkas teigia siūlęsis parodyti pareigūnams ir dokumentus, tačiau jie tardytojų nesudomino. Po poros valandų, praleistų Jono namuose, kriminalistai išvyko. Juos išlydėjęs pro vartelius ir grįžęs į virtuvę vyras pasigedo ant stalo buvusio nešiojamojo kompiuterio. Įtardamas kažką negero, Jonas paskambino bendruoju pagalbos telefonu 112 ir papasakojo mįslingą kompiuterio dingimo istoriją. Atsiliepusi dispečerė iškvietė mieste patruliuojančius policininkus, nes įtarė, kad verslininko namuose apsilankė ne jų kolegos, o sukčiai.

„Mamai vis sakydavau, kad saugotųsi aferistų ir neįsileistų nepažįstamų žmonių, o pats įkliuvau. Visa laimė, kad neparodžiau namuose turėtų pinigų, būčiau ir jų netekęs“, – kokia mintis Jonui šovė po nepažįstamųjų viešnagės.

Be advokato nė žingsnio

Pasak verslininko, greitai atskubėję patruliai su kažkuo susisiekė telefonu ir jau netrukus prie jo namų durų stovėjo jį tardę Marijampolės kriminalistai. Šie atsiprašė per klaidą pasiėmę ne savo kompiuterį. Jonas tuo abejoja. Jis įtaria, kad jeigu iš karto nebūtų pastebėjęs dingusio daikto, kažin ar bebūtų atgavęs. Jonas dar tą patį vakarą parašė pareiškimą policijai dėl galimos vagystės. Iki šiol jis nesulaukė atsakymo, ar pradėtas ikiteisminis tyrimas.

„Nieko sau apsiriko! Vakare į namus įsiveržė kaip pas kokį nusikaltėlį, bet patys elgėsi ne kaip pareigūnai. Jau kitos dienos ankstų rytą iškvietė mane į Marijampolę apklausti. Žinau, kad liudytojas gali atgauti kelionių į kitą miestą išlaidas, tad paprašiau užpildyti reikiamus dokumentus. Marijampolės kriminalistai tik pasišaipė, kokių dar pinigų noriu, o Policijos departamente puikiai paaiškino, kaip tą padaryti“, – Marijampolės pareigūnų elgesiu stebisi panevėžietis.

Su Marijampolės policijos tyrėjais susidūrę Panevėžio verslininkai tvirtina supratę, kaip svarbu tokiose situacijose turėti advokatą.

„Kai pas tave atvažiuoja devintą vakaro, susirasti staigiai galintį atvykti advokatą sudėtinga. Mes ne amerikiečiai ar kokie turtuoliai, kad įmonėje turėtume savo teisininką. Gyvename laisvoje teisinėje valstybėje, bet mūsų jėgos struktūros vis dar užstrigusios sovietmetyje“, – kalbėjo verslininkai.

Pareigūnų komentaras: įvyko nesusipratimas

Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vedėjas Renatas Siaurusaitis informavo, kad atliekamas ikiteisminis tyrimas dėl vagystės ir neteisėto praturtėjimo. Šioje byloje Panevėžio verslininkai apklausti kaip specialieji liudytojai. Krata įmonėje buvo daroma vykdant teismo nutartį ir visi paimti daiktai, turintys reikšmės nusikalstamai veikai tirti, nurodyti šioje sutartyje.

„Su verslininku jau yra sutarta, kad gali atvažiuoti pasiimti reikiamų dokumentų“, – rašoma „Sekundei“ atsiųstame atsakyme.

Kad pareigūnai iš kito verslininko namų paėmė kompiuterį, anot R. Siaurusaičio, tėra nesusipratimas. Jo teigimu, apklausa buvo vykdoma rašant tarnybiniu nešiojamuoju kompiuteriu. Ant to paties stalo stovėjo ir apklausiamojo kompiuteris. Todėl pareigūnas po apklausos per klaidą nuo stalo kartu su savuoju paėmė ir verslininko kompiuterį.

„Apklausos metu vyras elgėsi iššaukiančiai, neatsakinėjo į klausimus. Vėliau atsisakė pasirašyti dokumentus. Išvažiavę pareigūnai netrukus sulaukė skambučio dėl kompiuterio, grįžę atsiprašė, kompiuterį atidavė. Vyras jau buvo spėjęs paskambinti Bendruoju pagalbos telefonu 112, todėl teko laukti atvykstančių Panevėžio policijos pareigūnų“, – pasakojo R. Siaurusaitis.

Jo tvirtinimu, pareigūnai elgėsi pagal įstatymą, atliekamų proceso veiksmų laiką ir vietą tyrėjai pasirenka patys.

„Pareigūnai prisistatė vyrui, apklausos metu jam nekilo abejonių, kad bendrauja su policija, jis pats juos įsileido į namus. Jei galvoja, kad pareigūnų veiksmai buvo neteisėti, juos gali apskųsti tyrimui vadovaujančiam Kauno apygardos prokuratūros prokurorui“, – komentavo R. Siaurusaitis.