Kaip rašoma pranešime, teikiamoje informacijoje nurodyti konkrečių farmacijos kompanijų vaistai ir jų kainos Lietuvoje, juos keičiant bendriniais pavadinimais (vaistas1, vaistas 2 ir t. t.) bei referentinėse šalyse, išskiriant 10 pozicijų, kur didžiausi kainų skirtumai.

Lentelėje pateiktiems vaistams 10 farmacijos kompanijų (Teva, Mylan Healthcare, GlaxoSmithkline, Sanofi, Pfizer, Novartis, Astra Zeneca, Novonordisk, Sandoz, Berlin Chemie. Šios farmacijos kompanijos nenorėjo sumažinti kainų 47 vaistiniams preparatams) nesumažino kainų, nors Europos šalims analogiškiems vaistams siūlo kur kas mažesnes, todėl Lietuvos gydytojai netenka galimybės skirti šiuos vaistus pacientams.

Kaip jau buvo skelbta šią savaitę, dėl šios priežasties gydytojai nuo spalio mėnesio negalės skirti naujiems pacientams net 47 vaistų, o juos pratęsti galės tik tiems žmonėms, kuriems tęsiamas gydymas. Naujiems pacientams gydytojai galės siūlyti analogiškus vaistus, kurie tokie pat efektyvūs.

SAM primena, kad šią savaitę sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga oficialiai kreipėsi į farmacinių kompanijų atstovybes Lietuvoje ir į centrines jų būstines, prašydamas iki spalio 8 d. sumažinti vaistų kainas, kad jos būtų panašios į jų siūlomas vaistų kainas kitose Europos šalyse. Tuo tarpu Valstybinei ligonių kasai (VLK) pavesta skubos tvarka organizuoti derybas su šiomis kompanijomis.

SAM primena, kad iš kainyno, kurį keturis kartus per metus atnaujina VLK, veikliosios medžiagos nėra išbrauktos. Tai reiškia, kad jos bet kada vėl gali būti pradėtos išrašyti naujiems pacientams, jei tik gamintojai susimažins kainas.

Vaistų gamintojai kaltinimus dėl didesnių kainų atmeta

Delfi primena, kad vaistų gamintojų savo poziciją išsakė dar ketvirtadienį. Kaip rašė BNS, jų teigimu, Sveikatos apsaugos ministerija naudoja ydingą vaistų įrašymo į kompensuojamųjų sąrašą metodiką.

„Kategoriškai atmetame bet kokias insinuacijas neva specialiai didinamų kainų tema. Mūsų tikslas nesikeičia – ir toliau užtikrinti Lietuvoje vienas mažiausių kainų Europoje ir jų prieinamumą pacientams“, – komentare BNS teigė Inovatyvios farmacijos pramonės asociacijos direktorė Agnė Gaižauskienė.

Anot jos, erdvės politikų insinuacijoms kyla dėl Lietuvoje galiojančios ydingų vaistų kainodaros principų.

„Mes jų griežtai laikomės, todėl tikimės, kad sveikatos apsaugos institucijos taip pat laikysis savo sukurtos politikos nuoseklumo, neatsižvelgiant į politinį kalendorių. Tuo pačiu būtina, kuo greičiau užtikrinti realų dialogą su ministerija dėl būtinybės tobulinti vaistų kainodarą, įtraukiant ir pacientų, ir gydytojų atstovus, atsižvelgiant į pasaulyje sukauptą patirtį ir galiojančią praktiką“, – sakė A. Gaižauskienė.

Jos teigimu, vaistų gamintojai, vadovaudamiesi ministerijos nustatyta tvarka, naujausius vaistus, skirtus gydyti sudėtingiausias ligas, Lietuvai siūlo iškirtinai žemomis kainomis.

„Tačiau kiekvieną kartą, prieš paskelbiant kompensuojamų vaistų kainyną, išgirstame tą patį prašymą – dar labiau sumažinti kainas“, – tvirtino asociacijos vadovė.

Anot jos, nuolat bendraujama su sveikatos apsaugos institucijomis, ieškant sprendimų, kad Lietuvos pacientams būtų sudarytos galimybės gauti naujausius gydymo metodus, tačiau pasigendama ministerijos veiksmų nuoseklumo ir konstruktyvaus dialogo.

Vaistų gamintojų asociacijos vadovė Rasa Bričkienė BNS tvirtino, kad šiuo metu nustatyti griežti, rinkos konkurenciją ribojantys ir vaistų kainas įšaldę vaistų kompensavimo sistemos pakeitimai.

„Lietuvoje vaistų kainos fiksuotos, o Sveikatos apsaugos ministerija reikalauja konkrečių gamintojų sumažinti kainą pagal kito, Lietuvoje dažnai net neregistruoto gamintojo veikliosios medžiagos mažiausią kainą“, – teigė ji.

Vaistų gamintojų asociacijos vadovė tvirtino, kad ne kartą atkreipė valdžios dėmesį į būtinybę peržiūrėti keliamus reikalavimus ir vertinti tik Lietuvai tiekiančių gamintojų vaistų kainas bei didinti kainyne liekančių vaistų skaičių.