Jų teigimu, Sveikatos apsaugos ministerija naudoja ydingą vaistų įrašymo į kompensuojamųjų sąrašą metodiką.

„Kategoriškai atmetame bet kokias insinuacijas neva specialiai didinamų kainų tema. Mūsų tikslas nesikeičia – ir toliau užtikrinti Lietuvoje vienas mažiausių kainų Europoje ir jų prieinamumą pacientams“, – komentare BNS teigė Inovatyvios farmacijos pramonės asociacijos direktorė Agnė Gaižauskienė.

Anot jos, erdvės politikų insinuacijoms kyla dėl Lietuvoje galiojančios ydingų vaistų kainodaros principų.

„Mes jų griežtai laikomės, todėl tikimės, kad sveikatos apsaugos institucijos taip pat laikysis savo sukurtos politikos nuoseklumo, neatsižvelgiant į politinį kalendorių. Tuo pačiu būtina, kuo greičiau užtikrinti realų dialogą su ministerija dėl būtinybės tobulinti vaistų kainodarą, įtraukiant ir pacientų, ir gydytojų atstovus, atsižvelgiant į pasaulyje sukauptą patirtį ir galiojančią praktiką“, – sakė A. Gaižauskienė.

Jos teigimu, vaistų gamintojai, vadovaudamiesi ministerijos nustatyta tvarka, naujausius vaistus, skirtus gydyti sudėtingiausias ligas, Lietuvai siūlo iškirtinai žemomis kainomis.

„Tačiau kiekvieną kartą, prieš paskelbiant kompensuojamų vaistų kainyną, išgirstame tą patį prašymą – dar labiau sumažinti kainas“, – tvirtino asociacijos vadovė.

Anot jos, nuolat bendraujama su sveikatos apsaugos institucijomis, ieškant sprendimų, kad Lietuvos pacientams būtų sudarytos galimybės gauti naujausius gydymo metodus, tačiau pasigendama ministerijos veiksmų nuoseklumo ir konstruktyvaus dialogo.

Vaistų gamintojų asociacijos vadovė Rasa Bričkienė BNS tvirtino, kad šiuo metu nustatyti griežti, rinkos konkurenciją ribojantys ir vaistų kainas įšaldę vaistų kompensavimo sistemos pakeitimai.

„Lietuvoje vaistų kainos fiksuotos, o Sveikatos apsaugos ministerija reikalauja konkrečių gamintojų sumažinti kainą pagal kito, Lietuvoje dažnai net neregistruoto gamintojo veikliosios medžiagos mažiausią kainą“, – teigė ji.

Vaistų gamintojų asociacijos vadovė tvirtino, kad ne kartą atkreipė valdžios dėmesį į būtinybę peržiūrėti keliamus reikalavimus ir vertinti tik Lietuvai tiekiančių gamintojų vaistų kainas bei didinti kainyne liekančių vaistų skaičių.

„Valstiečių“ lyderis R. Karbauskis ketvirtadienį pareiškė, kad nuo spalio 1-osios dešimt žinomų farmacijos bendrovių padidino dalies savo tiekiamų vaistų kainas tiek, kad jie pagal esamą metodiką nebepatenka į kompensuojamųjų vaistų sąrašą.

„Kitose šalyse tų pačių vaistų kainos liko iki aštuonių kartų mažesnės. Lietuvai sąmoningai, kryptingai pritaikyta rinkiminė kainodara“, – tvirtino R. Karbauskis.

Jo teigimu, farmacininkai tikisi, kad atėję pirkti vaistų žmonės sužinos, jog jie nebekompensuojami ir nebebalsuos už dabartinę valdžią.

Trečiadienį Sveikatos apsaugos pranešė, kad ministras Aurelijus Veryga pavedė Valstybinei ligonių kasai skubos tvarka organizuoti derybas su kompanijomis „Teva“, „Mylan Healthcare“, „GlaxoSmithkline“, „Sanofi“, „Pfizer“, „Novartis“, „Astra Zeneca“, „Novonordisk“, „Sandoz“, „Berlin Chemie“ dėl 47 vaistinių preparatų kainų mažinimo.