Dirba 28 hektaruose

R. Zacharevičiaus įmonės teritorija tik atvykus pasirodo milžiniška. Kiek sugaištame, kol randame įvažiavimą, o įvažiavus, kur tik veda akys, matyti lauko teritorijoje sukrauta mediena.

Mus pasitikęs šeimininkas pasakoja, kad įmonė buvo įsteigta 2000-aisiais, o jo tėtis yra nominalus bendrovės vadovas, nors verslą plėtęs pats R. Zacharevičius.

„Aš pats su mediena dirbti pradėjau dar 1995 metais, viskas prasidėjo nuo prekybos mediena. Pirkau iš Lietuvos lentpjūvių ir pardavinėjau į Vakarus.

Vėliau mūsų klientai Vakaruose norėjo gauti apdirbtą medieną, išdžiovintą, impregnuotą, obliuotą. Aš tą medieną veždavau į kitas Lietuvos įmones, kurios man visa tai atlikdavo. Vėliau nusispjoviau, išėjome į tam tikrus kiekius <...> ir tada Jašiūnuose pardavime buvo metalo konstrukcijų gamykla ir aš ją nusipirkau.

Ten buvo 1,7 hektaro teritorijos, o šiandien turime 9 hektarus, o prie Kauno dar yra 19 hektarų. Tai viskas čia prasidėjo nuo medienos apdirbimo, pradėjome ją džiovinti, obliuoti, impregnuoti ir šiandien jos perdirbame pakankamai daug“, – apie veiklos specifiką ir verslo pradžią pasakoja jos įkūrėjas.

Prisėdus biuro konferencijų salėje vyras sako galintis pavardinti ir keletą skaičių, kad mums būtų lengviau suprasti įmonės apsukas. Kaip aiškina, 2019-aisiais bendrovė iš viso perdirbo 157 tūkst. kubinių metrų lentų, šiemet šį skaičių planuoja padidinti iki 200 tūkst., o už trejeto metų pasiekti ir 300 tūkst.

UAB „Polywood“ vadovas Rolandas Zacharevičius
Foto: DELFI

„Tada taptume didžiausi perdirbėjai visame Pabaltijyje“, – priduria jis ir sako, kad jei kalbant paprastai, įmonė importuoja medieną iš užsienio, ją perdirba ir eksportuoja medienos pusgaminius.

„Mūsų įmonė yra orientuota į medienos pusgaminių gamybą, kurie naudojami namo išorei. Tai terasinės lentos, konstrukcijos, konstrukcijos karkasiniams namams, konstrukcijos pavėsinėms, tvoros elementai, namų lauko apdailos mediena, vidaus apdailos mediena“, – vardija R. Zacharevičius.

Paklaustas, kiek žmonių šiandien čia dirba, jis sako, kad skaičius yra apie 160, daugiausia jų – vietiniai iš Jašiūnų.

Baltarusija – svarbus partneris

Vadovas pasakoja, kad medieną įmonė importuoja iš Rusijos, Baltarusijos ir Ukrainos, tačiau su lietuvišku medžiu jie nedirbantys.

„Lietuvoje medienos pasiūla yra limituota. Mes čia negalime gauti kiekių, kurie mums yra reikalingi, antras dalykas – čia aukštesnė kaina ir negalime gauti tam tikrų ilgių, specifikacijų, kokybės. Nors atrodo, kad Baltarusija visai netoli, ten medienos kokybė yra geresnė nei pas mus.

Jei esant tam tikrai politinei situacijai šiandien kas vyktų Baltarusijoje, tai mes tikrai turėtume žaliavos stygių, bet verslas, kaip vanduo, vis atranda naujus kelius“, – teigia jis.

Tiesa, kol kas, kaip sako, darbai nestringa, o Baltarusijoje fabrikai taip pat nestovi, vyksta darbas.

„Šiai dienai esantys politiniai dalykai verslui įtakos neturi, bet kas galėtų turėti įtakos, tai karas, komendanto valandos, suvaržymai Baltarusijoje, tada jau būtų (importo-red.) stabdymas.

Taip pat dar jei Europos Sąjunga (ES) uždėtų sankcijas Baltarusijos prekių importui į ES“, – užsimena vadovas.

UAB „Polywood“ vadovas Rolandas Zacharevičius
Foto: DELFI

Kol kas, anot jo, kalbama tik apie sankcijas žmonėms, kurie susiję su rinkimais, o ekonominės sankcijos šiai minutei nėra planuojamos. Visgi verslininkas atviras – išeitį rasti visada galima.

„Jeigu būtų uždėtos sankcijos prekių importui iš Baltarusijos į ES, pirkimai būtų daromi per kitų šalių įmones“, – svarsto jis ir patikslina, kad įmonė iš Baltarusijos šiandien importuoja apie 65 proc. spygliuočių medienos.

Kalbėdamas apie koronaviruso pasekmes verslui, R. Zacharevičius sako, kad medienos rinka bendrai šiandien yra iškreipta.

„Medienos sektoriuje vyksta nesuprantami dalykai. Niekada istorijoje nebuvo tokio kainų lygio, kaip per koronaviruso festivalį, tokio suaktyvėjimo.

Natūralu, kad žmonės šiandien leidžia pinigus į savo turto pagerinimą, neleidžia pinigų atostogoms, mažiau eina į restoranus, dėl to pasidarė labai didžiulis medienos poreikis.

Mes esame stipriai apkrauti darbu, kas yra gerai, bet kita vertus žaliavos rinka yra iškreipta. Medieną perkame biržoje iš Rusijos, Baltarusijos, Ukrainos, kainos yra stipriai sukilusios. Amerikoje apdirbtos medienos kainos per tris mėnesius sukilo apie 70 proc., pandemija mums į naudą“, – atvirai sako jis.

Su lietuviais dirbti nemėgsta

Tik labai maža medienos pusgaminių dalis šiandien pasilieka Lietuvoje. 97 proc., kaip pasakoja, yra eksportuojama į užsienį.

„Lietuvos rinka yra maža, nemoki. Aš pats esu lietuvis, bet nemėgstu dirbti su lietuviais. Nes tai žmonės, kurie savo problemas versle sukrauna tau. Pardavęs lietuviui medienos už 3 tūkst. Eur pasidarai problemų, kaip pardavęs už 3 mln. Eur.

Mūsų gaminiai išvažiuoja į daugelį šalių. Motininė rinka buvo Skandinavija, Danija, bet šiandien viskas pasiskirstė.

UAB „Polywood“ vadovas Rolandas Zacharevičius
Foto: DELFI

Dabar bendrai pirmą vietą dalijasi Danija, Prancūzija, Didžioji Britanija, Pietų Korėja, JAV, Australija. Taip pat yra ir Šiaurės Afrika ir pan.“, – vardija vadovas ir priduria, kad įmonė iš didesnių šalių neeksportuoja tik į Japoniją.

„Neturėjome tokios kokybiškos medienos, kuri tiktų tai rinkai. Mes galime naudoti tik Šiaurės Rusijos medieną, kuri tinka japonams“, – aiškina R. Zacharevičius.

Dirba grįžę iš emigracijos

Kai lankomės, sutinkame ir keletą darbuotojų grįžusių iš emigracijos.

Maksimas pasakoja Norvegijoje praleidęs metus laiko bei priduria, kad grįžti namo jį paskatinęs kritęs kronos kursas.

„Jeigu krinta kronos kursas, išlaidos kitos, tai geriau savoj valstybėj.

Buvome girdėję apie šią įmonę, todėl čia ir atvykome dirbti“, – teigia jis ir prasitaria užsienyje dirbęs statybų įmonėje.

Valerijus taip pat pasakoja dvejus metus dirbęs Norvegijoje ir neslepia ten vykęs užsidirbti.

„Bet man pasiūlė darbą čia ir grįžau. Ten buvo tik darbas ir viskas. Norėjau normalaus gyvenimo, turėti laisvalaikį, sportuoti“, – aiškina jis bei tikina taip pat dirbęs statybose.