Skelbiama, kad visi jaučiantys COVID-19 simptomus (karščiavimas, kosulys, dusulys ir kiti kvėpavimo sutrikimai) asmenys ar jų šeimos nariai užsikrėtė koronavirusu yra tiriami nustatyta tvarka, nemokamai Mobiliuosiuose punktuose ir Karščiavimo klinikose.

Asmenys, simptomų nejaučiantys, tačiau turintys įtarimų, kad šiuo metu jie galbūt serga besimptome COVID-19 forma, susimokėję gali išsitirti privačiose laboratorijose.

Jų šiandien Lietuvoje veikia penkios: „Baltics Medics“, „Diagnostikos laboratorija“, „Medicina practica laboratorija“, „SK Impeks Medicinos diagnostikos centras“ ir „Invitro diagnostika“.

Numatyta, kad jos pačios paima ėminį ir atlieka jo ištyrimą, tad žmonės, norintys išsitirti, turėtų kreiptis tiesiogiai į jas, tam jokio siuntimo nereikia.

Kaip anksčiau teigė sveikatos apsaugos ministro patarėja Lina Bušinskaitė, konkrečių kainų, kiek toks tyrimas turėtų kainuoti, valstybė nenustato. Tai daro pačios laboratorijos.

Delfi pasidomėjo, kiek toks tyrimas vidutiniškai kainuoja užsienyje.

Remiantis oficialia Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Europos regiono biuro informacija interneto svetainėje „The Health System Response Monitor (HSRM)“, kurioje renkama naujausia informacija, kaip šalys reaguoja ir tvarkosi su COVID-19 krize, dauguma šalių, pavyzdžiui, Ispanija, Airija, Švedija, Danija ir kt., padengia visas išlaidas, susijusias su COVID-19, įskaitant ir visų gyventojų testavimą.

Tačiau yra šalių, kuriose privačių laboratorijų testavimas nėra finansuojamas, t. y. už testą reikia susimokėti pačiam savanoriškai norinčiam išsitirti asmeniui.

Jau anksčiau buvo skelbta, kad PGR testai iš nosiaryklės Latvijos laboratorijose kainuoja apie 80 eurų.

Pavyzdžiui, Lenkijoje molekulinio testo kaina privačioje laboratorijoje svyruoja 500-600 zlotų (113-136 Eur).

Tuo metu Estijoje nuo kovo vidurio viena privati klinika pradėjo tyrimus žmonėms, kurie neatitinka nemokamo COVID-19 testavimo kriterijų. Tokio testo kaina, kaip skelbiama, – 81 Eur.

Čekijoje nuo gegužės 15 d. valstybė pradėjo reguliuoti privačių laboratorijų atliekamų tyrimų kainas. Šiuo metu tokio testo kaina – 1674 CZK (64 Eur).

Kipras taip pat sureguliavo privačių testų kainas, kurios šiuo metu negali viršyti 110 Eur žmonėms, kurie savanoriškai nori išsitirti nuo COVID-19.


Kur atliekami mokami COVID-19 tyrimai ir kiek kainuoja

Lietuvos privačiose laboratorijose COVID-19 molekulinio tyrimo kaina yra panaši – svyruoja nuo 70 iki 79 eurų.

„Antėja“ laboratorijoje (UAB „Diagnostikos laboratorija) galima atlikti COVID-19 molekulinį PGR tyrimą iš nosiaryklės Vilniuje, Kaune, Šiauliuose, Panevėžyje, Marijampolėje bei Klaipėdoje. Tyrimo kaina – 79 Eur.

„Antėjos” interneto svetainėje rašoma, kad tyrimas atliekamas tik tiems asmenims, kurie neatitinka mobiliųjų punktų ar karščiavimo klinikų keliamų reikalavimų. Pastarosiose vietose tyrimai atliekami nemokamai, esant žemiau paminėtoms sąlygoms.

Klaipėdos „Uosto klinikoje” (UAB „Baltic Medics“) tyrimas atliekamas Uosto poliklinikos filiale, Dragūnų g. 2-6. Kaip rašoma svetainėje, rezultatus pacientas gali sužinoti kitos dienos ryte. Jo kaina – 76 Eur.

Čia taip pat galima atlikti ir COVID-19 antikūnų tyrimą iš kraujo. Jo kaina – 16 Eur. Tyrimo atlikimo laikas – tą pačią dieną nuo pristatymo į laboratoriją.

Foto: DELFI / Josvydas Elinskas

„Medicina practica“ laboratorijose taip pat galima išsitirti dėl koronaviruso dviem būdais – PGR (iš nosiaryklės) ir antikūnų tyrimą (iš kraujo). PGR tyrimo kaina – 75 Eur, paėmimas – nemokamas.

Pabrėžiama, kad mėginius dėl COVID-19 laboratorijose darbuotojai ima tik nejaučiantiems viruso simptomų. Tyrimą galima atlikti dešimtyje Lietuvos miestų: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje, Šiauliuose, Mažeikiuose, Tauragėje, Šilutėje, Visagine, Zarasuose.

Tuo metu antikūnų tyrimo kaina – 14 Eur, papildomai 2,5 Eur kainuos kraujo paėmimas. Šis tyrimas atliekamas visose UAB „Medicina practica” laboratorijose.

Kaip rašoma laboratorijos interneto svetainėje, serologinis COVID-19 tyrimas (antikūnų) naudojamas patikrinti, ar žmogus yra persirgęs COVID-19 liga ir įgijęs imunitetą šios ligos sukėlėjui.

Infekcijos serologiniai SARS-Cov-2 tyrimai gali padėti įvertinti susiformavusį imunitetą, nustatyti išgydytą infekciją, įvertinti viruso plitimą visuomenėje ir spręsti dėl tolesnių izoliavimosi priemonių bei darbuotojų sugrįžimo į darbo rinką ir darbo krūvių pasiskirstymą.

Kas ir kodėl kreipiasi dėl mokamų tyrimų

Kitų dviejų klinikų – „Medicinos diagnostikos centras” ir „Invitro diagnostika” – interneto svetainėse apie COVID-19 tyrimus viešai informacija nebeskelbiama. Delfi“ įstaigų atstovų pasiteiravo apie tyrimų kainas.

„Invitro diagnostika“ direktorės pavaduoja Laura Bakanė Delfi pasakojo, kad COVID-19 tyrimas iš nosiaryklės čia kainuoja 75 Eur, o antikūnų tyrimas iš kraujo – 20 Eur. Šie tyrimai atliekami Santariškių g. 5 įsikūrusioje laboratorijoje.

Pašnekovė pažymi, kad tyrimo kaina nustatoma, remiantis visais kaštais: laboratorijos darbuotojų atlyginimai, turimi reagentai, prietaisai, apsaugos priemonės.

Anot L. Bakanės, dėl mokamų koronaviruso tyrimų kreipiasi įmonės dėl darbuotojų saugumo, pats žmogus, norėdamas keliauti arba prieš laukiančią operaciją.

„Iš pradžių dažniausiai dėl mokamų tyrimų kreipdavosi tie žmonės, kurie norėjo atlikti operacijas, išvykti į kelionę, o ta šalis reikalauja neigiamo rezultato. Šiuo metu, pastarąją savaitę, kai išėjo naujas sprendimas, dauguma įmonių kreipiasi, norėdamos ištirti savo darbuotojus“, – kas kreipiasi dėl mokamų tyrimų, pasakoja „Invitro diagnostika“ direktorės pavaduoja.

Pašnekovė teigia šiuo metu pastebinti šiek tiek didesnį susidomėjimą mokamais tyrimais nei karantino metu.

„Jaučiame, kad truputėlį didėja, nes iš pradžių žmonės labiau bijojo ir testavosi nemokamai pagal tam tikrą sprendimą ir sąlygas, dabar, kadangi tyrimai mokami, susidomėjimas yra didesnis savarankiškai patiems išsitirti“, – sako L. Bakanė.

Ji skaičiuoja, kad per dieną įstaigoje apsilankydavo apie 50 žmonių, kurie norėjo privačiai išsitirti dėl tam tikrų minėtų priežasčių. Iš jų, anot pašnekovės, tik itin mažai daliai nustatomas koronavirusas.

„Iš maždaug 300-400 pacientų nustatomas vienam – tikrai labai nedidelis kiekis“, – pažymi ji.

Tiesa, „Invitro diagnostika“ didžioji dalis – 70 proc. – tyrimų atliekama valstybės užsakymu nemokamai pagal tam tikrą nustatytą tvarką. Likusi dalis yra įstaigos privačių klientų.

„Esame įsipareigoję valstybei, sudarę su Nacionaline visuomenės sveikatos priežiūros laboratoriją sutartį, todėl dalį tyrimų atliekame nemokamai, kompensaciją už juos gauname vėliau“, – sako įstaigos atstovė.

Koronaviruso testas

Medicinos diagnostikos ir gydymo centro Laboratorinės diagnostikos centro vadovė Ina Šapranauskienė „Delfi“ pasakoja, kad galimybę išsitirti dėl COVID-19 infekcijos privačiai klientai gali nuo gegužės mėnesio. Nuo to laiko laboratorija atliko daugiau kaip 1200 mokamų tyrimų PGR (iš nosiaryklės – Delfi) ir imunologiniu (antikūnų – Delfi) metodais.

„Dėl koronaviruso sukeliamos infekcijos tyrimų į mūsų centrą kasdien kreipiasi verslo įmonės, kurioms aktualu užtikrinti į darbo vietas sugrįžtančių darbuotojų saugumą ir sveikatą, taip pat privatūs asmenys, dažnai norintys pasitikrinti po atostogų ar kelionės į užsienio šalį, parvykstantys iš užsienio ir norintys pasitikrinti dėl savo pačių ir savo artimųjų saugumo. Daugėja ir norinčiųjų, kad jiems būtų atlikti imunologiniai tyrimai – pasitikrinti, ar galbūt jau persirgo koronavirusine infekcija“, – pasakoja I. Šapranauskienė.

Pašnekovė pažymi, kad tyrimo kaina priklauso nuo metodo, kuriuo jis atliekamas. Imant tyrimo mėginį iš nosies (PGR metodu) – tyrimo kaina siekia 75 Eur, atliekant imunologinį tyrimą iš kraujo mėginio – 12,5 Eur.

Kaip ir kitose laboratorijose, Medicinos diagnostikos ir gydymo centre nustatyta tvarka atliekami ir nemokami tyrimai. Nuo kovo pabaigos, kai įstaiga prisijungė prie nacionalinio koronaviruso testavimo tinklo, iš viso ištyrė beveik 6 tūkst. mėginių, iš kurių teigiamas rezultatas nustatytas kelioms dešimtims.

Delfi apie tyrimus teiravosi ir Antėjos laboratorijos atstovų, tačiau jie atsisakė pateikti komentarą, nes tai, anot jų, – konfidenciali informacija.

Koronaviruso testas

Mobiliuosiuose punktuose tyrimas nemokamai atliekamas asmenims, kurie:

• staiga pradėjus karščiuoti, kosėti, prasidėjus dusuliu;

• asmenims, kurie dėl lengvos COVID-19 ligos formos ambulatoriškai gydėsi namuose ir turi gydytojo siuntimą;

• asmenims, kuriems bus teikiamos planinės invazinės ir (ar) intervencinės asmens sveikatos priežiūros paslaugos;

• asmenims, prieš stacionarizavimą;

• asmenims, priimamiems į socialinės globos įstaigas stacionarioms ilgalaikės ar trumpalaikės socialinės globos paslaugoms gauti.

• iš užsienio šalių grįžusiems asmenims.

Kaip Delfi informavo SAM Spaudos tarnybos atstovai, mobiliuosiuose punktuose per praėjusią savaitę mėginius pridavė 1648 iš užsienio grįžę asmenys, šeši rezultatai buvo teigiami.

Dėl nemokamo tyrimo reikia kreiptis telefonu: 1808.

Karščiavimo klinikose tyrimas nemokamai atliekamas asmenims, kurie:

• 18-60 metų amžiaus pacientas;

• kurio kūno temperatūra kreipimosi į šeimos gydytoją dieną yra 37,8⁰ C ir daugiau (iki karščiavimą mažinančių vaistinių preparatų vartojimo);

• turintis bent vieną iš toliau nurodytų viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomų: šaltkrėtį, kosulį, gerklės skausmą, pasunkėjusį kvėpavimą.

Foto: DELFI / Josvydas Elinskas

Kaip rašoma SAM svetainėje, šiuo metu galioja tokia tyrimų tvarka žmonėms, kurie yra pajutę peršalimo simptomus – karščiuojama, kankina kosulys, dūstama:

• Jeigu žmogus yra 61 metų arba vyresnis, jis turi skambinti bendruoju pagalbos telefonu 112. Toks asmuo greitosios pagalbos automobiliu būtų nugabentas į vieną iš didžiųjų ligoninių.

• Jeigu asmuo serga lėtinėmis ligomis (širdies kraujagyslių, kvėpavimo takų, kepenų, inkstų, cukriniu diabetu, kitomis), jis taip pat turi skambinti bendruoju pagalbos telefonu 112. Toks asmuo greitosios pagalbos automobiliu taip pat būtų nugabentas į vieną iš didžiųjų ligoninių.

• Jeigu žmogus yra jaunesnis nei 61 metų, jis turi skambinti šeimos gydytojui, kuris pacientą pats užregistruos į karščiavimo kliniką arba skambinti karštąją koronoviruso linija 1808, kur pats gali užsiregistruoti testui dėl koronaviruso mobilioje stotelėje.