Tokį raginimą Lietuvos užsienio reikalų ir energetikos ministrai nusiuntė Baltarusijos užsienio reikalų, energetikos ir nepaprastųjų situacijų ministrams, pranešė Užsienio reikalų ministerija (URM).

„Jokios atominės elektrinės veiklos pradžia neturėtų būti skubinama saugos užtikrinimo sąskaita ir sąmoningai derinama prie rinkimų (Baltarusijos prezidento rinkimų – BNS) kalendoriaus. Tenka apgailestauti, bet Baltarusijos AE atveju galima matyti tokias tendencijas, nors išlieka visa eilė neišspręstų saugos problemų“, – pranešime cituojamas UR ministras Linas Linkevičius.

Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas teigia, kad Lietuvos pozicija yra nuosekli ir aiški tiek dėl branduolinės saugos, tiek dėl jai būtinų rezervų.

„Pirma, branduoliniame objekte dar iki paleidimo privalo būti įgyvendinti tarptautiniai saugos standartai. Antra, atominė elektrinė negali būti paleidžiama be būtinųjų rezervų. Šį klausimą mes esame iškėlę Tarptautinei atominės energijos agentūrai (TATENA), tai aiškiai sakome ir Baltarusijai, kuri Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės negalės naudoti Baltarusijos AE poreikiams“, – teigė Ž. Vaičiūnas.

Ministrų laiške pabrėžiama, kad dėl Europos Sąjungos streso testų rekomendacijų įgyvendinimo Baltarusijai svarbu bendradarbiauti su Europos Komisija ir Europos branduolinės saugos reguliuotojų grupe.

Lietuvos ministrai atkreipė dėmesį, kad licencijos išdavimas AE veiklai ir branduolinio kuro pakrovimas į ją, neišsprendus saugos klausimų, yra tiesioginė šalies nacionalinio branduolinės saugos reguliuotojo atsakomybė, galinti sukelti „atitinkamas pasekmes“.

Laiške pakartojama įstatyme įtvirtinta nuostata, kad Lietuvos energetikos pajėgumai negalės būti naudojami Astravo AE naudai.

Lietuva kritikuoja šalia jos sienos Baltarusijoje statomą atominę elektrinę dėl jos saugumo reikalavimų nepaisymų ir yra pasiryžusi boikotuoti jos elektros patekimą į rinką. Minskas atmeta Vilniaus priekaištus.