Iš viso Lietuvoje 2019 m. oficialiai veikė apie 240 tūkst. juridinių asmenų. Lyginant 2019 ir 2018 m. duomenis, matyti, kad finansines ataskaitas pernai pateikė trečdaliu mažiau juridinių asmenų nei 2018 m. Viena tokio didelio atotrūkio tarp registruotų ir ataskaitas teikiančių juridinių asmenų priežasčių ta, kad daug jų nebevykdo veiklos, tačiau nėra išsiregistravę iš Registrų centro sistemos. Todėl Ekonomikos ir inovacijų ministerijos iniciatyva Seimui teikiamas laikinasis įstatymas dėl juridinių asmenų likvidavimo ir išregistravimo supaprastintos tvarkos. Šis klausimas, kaip skelbiama Vyriausybės spaudos tarnybos pranešime, aptartas Vyriausybės kanclerio Algirdo Stončaičio pirmininkaujamos Šešėlinės ekonomikos mažinimo koordinavimo komisijos posėdyje.

Registrų centro generalinis direktorius Saulius Urbanavičius pateikė informaciją, kad daugiausia finansinių ataskaitų 2017 ir 2018 m. pateikti turėjo uždarosios akcinės bendrovės – atitinkamai beveik 124 tūkst. ir 127 tūkst. Vis dėlto šią prievolę atliko tik kiek daugiau nei pusė įmonių. Analogiška situacija asociacijų sektoriuje – iš beveik 20 tūkst. registruotų asociacijų tik pusė pateikė reikiamas ataskaitas. Kiek atsakingiau elgėsi mažosios bendrijos: 2017 m. iš 12 tūkst. bendrijų ataskaitas pateikė 63 proc., o 2018 m. iš 15 tūkst. – 64 proc. Apie pusė iš 10 tūkst. registruotų viešųjų įstaigų ataskaitų nepateikė nei 2017-aisiais, nei 2018 m.

Viena priežasčių, kodėl juridiniai asmenys vengia išsiregistruoti, nors jau nevykdo veiklos, yra apie 1,5 metų trunkantis išregistravimo procesas, tad šį procesą ketinama peržiūrėti. Registrų centras įvertino, kad iš 240 tūkst. juridinių asmenų apie 78 tūkst. yra likviduotini, o pagal laikinąjį įstatymą būtų likviduotini apie 37 tūkst. juridinių asmenų. Pagal esamą teisinį reguliavimą vieno juridinio asmens likvidavimo savikaina siekia 63 eurus. Veikiant laikinajam įstatymui, ji sumažėtų iki 17 eurų.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (8)