BFK dirbantys ir valdantieji, ir dalis opozicijos neabejoja, kad siūlymui nebus pritarta.

Komiteto pirmininkas „valstietis“ Valius Ąžuolas BNS teigė, kad prezidento pataisa naudingiausia dideles pajamas gaunantiems gyventojams.

„Mūsų pozicija, kad turime padėti žmonėms gaunantiems mažas pajamas, o GPM didinimu labiau padėsime dideles pajams gaunantiems“, – tvirtino parlamentaras.

Pasak jo, komitetas pritars neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) nuo liepos padidinimui 50 eurų (iki 400 eurų).

V. Ąžuolas akcentavo ir per didelę laikino GPM mažinimo kainą.

„Negalime sau to leisti. Yra ir dar rizika, kad laikinas sumažinimas gali tapti nuolatiniu, kaip buvo su PVM padidinimu iki 21 proc., šildymo lengvata vis pratęsiama ir pratęsiama. Sumažinti galime labai greitai, o padidinti bus labai sudėtinga“, – kalbėjo jis.

Pasak konservatoriaus Mykolo Majausko, GPM, sumažintas laikinai, nespręs konkurencingumo klausimo.

„Ekonomiką nebūtinai paskatinsime, nes didesnes pajams gaunantys paprastai labiau linkę taupyti“, – sakė M. Majauskas.

Be kita ko jis pareiškė, kad GPM tarifo mažinimas laikinai neišdikutuotas ir skubotas, tačiau jis siūlo prie šio klausimo grįžti vėliau, krizės sąlygomis skatinti ekonomiką.

Tuo tarpu komitete dirbanti socialdemokratė Rasa Budbergytė teigė pritarsianti prezidento pataisoms.

„Kaip laikina priemonė prisidės prie vartojimo paskatinimo. Vidurinioji klasė neturi irgi nukentėti. Tai gera anticiklinė priemonė“, – BNS sakė ji.

Praėjusią savaitę prezidento iniciatyvą laikinai mažinti GPM tarifą atmetė Vyriausybė ir Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas.

Šalies vadovas Gitanas Nausėda sako, kad šis klausimas yra per daug svarbus ir pernelyg reikšmingas Lietuvos ekonomikai, kad būtų paliktas paraštėse.

Finansų ministras Vilius Šapoka per klausimo svarstymą Socialinių reikalų ir darbo komitete informavo, kad sumažinus GPM biudžetas šiemet negautų apie 400 mln. eurų pajamų, o kitais metais, jeigu toks tarifas išliktų – daugiau nei 700 mln. eurų.

Nuo 20 proc. iki 15 proc. GPM prezidentas siūlo mažinti laikinai – iki metų pabaigos ir taikyti jį darbuotojų pajamoms iki trijų vidutinių darbo užmokesčių arba 4075,8 euro. 2019 metų ketvirtą ketvirtį vienas VDU siekė 1 358,6 iki mokesčių.

Dabar 20 proc. GPM taikomas pajamoms iki 7 VDU, o virš – 32 proc.