„Dėl kainų reguliavimo yra nuomonių skirtumas tarp Seimo daugumos ir prezidento, bet nėra labai didelis, nes prezidentas iš principo sutinka, kad toks kainų reguliavimo mechanizmas galėtų egzistuoti, bet, jo nuomone, tik nepaprastųjų situacijų atveju, o mūsų – ir ekstremalių situacijų atveju“, – BNS po prezidento ir valdančiųjų frakcijų seniūnų vaizdo konferencijos sakė R. Karbauskis.

„Mūsų nuomone, toks instrumentas reikalingas, ir mes padiskutavome, kad jei rytoj tas įstatymas ir būtų priimtas, t. y. veto atmestas, tai nereiškia, kad kas nors tuo instrumentu pasinaudotų. Jokio ketinimo tuo instrumentu dabar naudotis nėra, bet jį kaip instrumentą turėti būtina“, – kalbėjo „valstiečių“ vadovas.

Tačiau R. Karbauskis tvirtina, kad ginčas dėl kainų reguliavimo nėra principinis: „Nei prezidentas, jei ryt atmesim veto, nebus labai piktas, kad mes tai padarėm, nei mes, jei nepavyks ir praeitų įstatymas su pataisa“.

„Čia nėra ginčas pilna apimtimi, tik ginčas, kuriomis sąlygomis tas instrumentas gali būt panaudotas“, – pažymėjo LVŽS lyderis.

Prezidentas G. Nausėda praėjusį penktadienį vetavo įstatymų pakeitimus, kuriais numatyta galimybė valstybei reguliuoti kainas.

Prezidento nuomone, valstybinis kainų reguliavimas galimas tik išimtiniais atvejais, kai reikia ypatingų priemonių, pavyzdžiui, šalyje paskelbus nepaprastąją padėtį.

Jo teigimu, Seimas galėtų įpareigoti Vyriausybę spręsti staiga išaugusių kainų problemą ne draudimais, o didinant prekių prieinamumą ir pasiūlą.

Prezidentas siūlo Seimui svarstyti naujus Civilinės saugos įstatymo pakeitimus, kurie leistų Vyriausybei, nustačius galimo būtinų prekių ar paslaugų trūkumo riziką, imtis jas skatinančių ir prieinamumą didinančių priemonių.

Tuo tarpu Turizmo įstatymo pataisų atveju R. Karbauskis žada paramą prezidento veto. Šalies vadovas vetavo pataisas, pagal kurias keleiviams, negalėjusiems išvykti į apmokėtas keliones dėl paskelbto karantino, būtų dalijami specialūs kuponai, suteikiantys teisę į atostogas vėlesniu laiku.

„Seime buvo priimtas įstatymas su Jurgio Razmos siūlymu, kuris iškreipė to įstatymo esmę, dėl šešių mėnesių laikotarpio, per kurį reikia atsiskaitinėti su klientais, prezidentas vetavo. Šito vietoj aš nežinau nuomonės visų frakcijų, bet mes esam diskutavę savo frakcijoj ir rytoj tikriausiai bus palaikomas veto ir įstatymas primtas su prezidento pataisa“, – kalbėjo R. Karbauskis.

Civilinio kodekso pataisomis, kurias inicijavo parlamentarai Jurgis Razma ir Simonas Gentvilas, Seimas, be kita ko, buvo nustatęs, kad kelionių organizatoriai už įprastomis sąlygomis neįvykusią kelionę pinigus žmonėms galės grąžinti ilgiausiai per šešis mėnesius, o ne 14 dienų, kaip numatyta dabar.

Tačiau prezidentas sakė, kad toks teisinis reguliavimas „neužtikrina tinkamos vartotojų teisių apsaugos ir prieštarauja ne tik Konstitucijai, bet ir ES teisei“.

Šalies vadovas siūlo Seimui Civiliniame kodekse įrašyti nuostatą, kad visi turisto arba jo vardu sumokėti pinigai turi būti grąžinti ne vėliau kaip per 14 dienų nuo organizuotos turistinės kelionės sutarties nutraukimo dienos, išskyrus atvejį, kai per šį terminą turistas ir kelionių organizatorius susitaria dėl sumokėtų pinigų už neįvykusią organizuotą kelionę kompensavimo.

Valdančiosios Socialdemokratų darbo frakcijos seniūno Rimanto Sinkevičiaus teigimu, frakcija būtų linkusi abu prezidento veto atmesti, tačiau prognozavo, kad dėl turizmo bus pritarta prezidento pozicijai, kadangi veto paremti žada didieji koalicijos partneriai „valstiečiai“.

„Frakcija dar neturi sprendimo, susitiksim rytoj, bet dėl turizmo frakcija daugiau mažiau laikosi Ekonomikos komiteto sprendimo, pritarti pasiūlymui dėl kuponų, tik mūsų partneriai Turizmo veto atmetimui nelabai pritaria, tai greičiausiai nebus atmestas. O dėl kainų reguliavimo yra nusiteikimas suteikti Vyriausybei reguliuoti kainas esant ekstremaliai situacijai“, – BNS sakė R. Sinkevičius.