P. Jasaitis ir E. Lenkovičienė sausį patys kreipėsi į DELFI su pasiūlymu išklausyti jų istorijos pusę. Interviu metu jie atskleidė, kad 2018 metų žiemą „Travelonline Baltics“ vykusios kratos susijusios su 2019 metų rudenį paviešintu ikiteisminiu tyrimu apie milijonines pajamas nuslėpusią grupuotę.

Verslininkų pasakojime atsiskleidžia turizmo rinkoje veikiančių asmenų voratinklis, kuriame apstu melo ir išdavysčių. DELFI kreipėsi į P. Jasaičio ir E. Lenkovičienės minimus asmenis ir jų komentarus paskelbė kitoje publikacijoje.

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba P. Jasaičio teiginių nekomentuoja, nes to neleidžia Pranešėjų apsaugos įstatymas. Jo minimas Arūnas Navickas teisės atsakyti taip pat atsisakė. „Tarp manęs ir P. Jasaičio yra daug bylų, net nelabai norėčiau santykių aiškintis per žiniasklaidos priemones. Nuo komentarų susilaikyčiau“, – sakė jis.

– 2018 metų sausį žiniasklaidoje pasirodo pranešimų, kad Europos vartotojų centras Latvijoje pataria nesinaudoti jūsų valdoma bilietų sistema 24fly.com. Tuomet Valstybinio turizmo departamento turizmo veiklos priežiūros skyriaus vedėjas Tadas Žentelis papasakojo apie įtarimus „Travelonline Baltics“. Neilgai trukus panaikinta įmonės kelionių organizatoriaus licencija, o jums ir Eglei Lenkovičienei uždrausta 5 metus verstis kelionių organizavimu. Vilniaus apygardos prokuratūroje pradėtas ikiteisminis tyrimas, atliktos kratos. Jūs tada nieko normaliai nekomentavote. Galbūt galėtumėte tai padaryti dabar?

– Tai susiję ir su pernai rudenį paskelbta istorija apie 13 asmenų bendrininkų grupę, kurie įtariami nuslėpę 2 mln. eurų pajamų. Kas iki manęs buvo „Travelonline Baltics“ akcininkai ir vadovai? Tai yra Arūnas Navickas ir Aleksandras Sukovas, kuris iki šiol yra „Tez Tour“ direktorius (tik jis buvo kito asmens vardu). Jiems buvo didelė grėsmė, kad duomenys apie pinigų plovimą gali pasiekti viešumą.

„Travelonline Baltics“ įsigijau 2016 metais. Tuomet naudojausi „Skrydžiai LT“ domenu, kuris priklausė įmonei „Hotelston“. Atsirado nesutarimų dėl jo nesugrąžinimo man. Prasidėjo aibė konfliktų su A. Navicku. Jis dėjo visas pastangas, kaip bet kokiomis priemonėmis „užlenkti“ „Travelonline Baltics“.

A. Navicko statytinis yra Tadas Rimkus, buvęs „Travelonline Baltics“ direktorius. Jis ne mūsų nurodymus vykdė, o viską tikrinosi su A. Navicku, nors jau nebuvo nei vadovas, nei akcininkas. Kai T. Rimkus nebevykdė tam tikrų funkcijų, 2017 metų gruodį nutarėme jį atleisti iš pareigų, o į vadovo vietą atėjo Eglė. Tada prasidėjo visas „šou“.

E. Lenkovičienė: Paulius T. Rimkų atleido penktadienį vakare, jis susirinko viską, o pirmadienį ryte sėdėjau Registrų centre (reikėjo pakeisti vadovą) ir į asmeninį telefoną sulaukiau skambučio iš Turizmo departamento. Man pranešė, kad įmonėje vyksta neplaninis patikrinimas. Iš pradžių nesupratau, galvojau, kad kalba apie bendrovę „Skrydžiai LT“, nors jai nereikia jokių licencijų. Tik paskui man paaiškino, kad kalba apie „Travelonline Baltics“. Tuo metu „nesurišau“, bet juk niekas dar neturėjo mano asmeninio telefono (išskyrus T. Rimkų ir A. Navicką).

P. Jasaitis: Licencijos atėmimas yra tik akių dūmimas. Turizmo departamentas prisistatė atlikti neplaninį patikrinimą, kai vadovas dar nėra įregistruotas. Kaip taip gali būti?

Grįžtant dar truputį atgal, spalį, kai T. Rimkus dar ėjo pareigas, mums su Egle būnant Rygoje, pranešė, kad „Travelonline Baltics“ buhalterija buvo nulaužta. Pusė duomenų ištrinta, užšifruota ir t. t. Jis ėmėsi atkūrimo darbų, bet to padaryti nepavyko. Kai Turizmo departamentas paprašė užkoduotų duomenų apie tam tikras keliones, neturėjome galimybės jų pateikti. Turizmo departamentas suteikė terminą, iki kada turime duomenis pateikti.

E. Lenkovičienė: Pateikėme pažymą, kad policijoje yra registruotas įvykis dėl duomenų užkodavimo. Turizmo departamentas suprato ir nurodė susitvarkyti iki kito metų ketvirčio. Tada jie žadėjo ateiti atlikti planinį patikrinimą.

Praėjus 2–3 dienoms išskridome slidinėti. Nusileido lėktuvas, pasižiūriu – praleista 50 skambučių. Sužinojau, kad sustabdyta „Travelonline Baltics“ licencija, nes nepateikėme tų užkoduotų duomenų. Turizmo departamentas teigė, kad aš neatvykau į susitikimą, į kurį mane kvietė per asmeninę socialinio tinklo „Facebook“ paskyrą. Žinote, kad ten žinutės matyti ne iškart.

Paulius Jasaitis

– Vis tiek įtartina, kai įmonė neįvykdo Turizmo departamento reikalavimų.

E. Lenkovičienė: Terminas dar nebuvo suėjęs. Dar buvo likę 3 mėnesiai. Grįžau iš kelionės, surinkau visus duomenis, nusiunčiau elektroniniu paštu dieną iki termino. Bet Turizmo departamentas paskui nurodė, kad licencija naikinama, nes duomenys nepateikti. Tai buvo, švelniai tariant, šokas.

Kitą dieną prasidėjo kratos, atvažiavo ekonominė policija. Jie paėmė dokumentus, aišku, nieko nerado, pinigų išplovimo techniškai negalėjo būti, nes jų ten nebuvo. Jų nebuvo, nes „Tez Tour“ atsisakė sumokėti metinius priedus.

– Sakėte, kad A. Navickas pinigus plovė, o dabar jau nieko neberado.

E. Lenkovičienė: Tai buvo anksčiau. Su ištrintais duomenimis tai irgi nieko bendro neturi.

P. Jasaitis: Visi plovimo dalykai vyko nuo 2012 iki 2015 metų, kai įmonė priklausė man, A. Navickui ir A. Sukovui. Būtent A. Sukovas organizavo visą pinigų plovimo schemą per Latvijos kelionių agentūras. Man tai nebuvo žinoma. Išaiškėjo tada, kai agentūrą įsigijome.

E. Lenkovičienė: Net ne iškart, o tik pasikeitus vadovui. Nes, įsigijus agentūrą, ja niekas per daug ir nesidomėjo. T. Rimkus vadovavo, pateikdavo ataskaitų, kuriomis netikėti nebuvo pagrindo.

– Kodėl viso to nepasakojote 2018 metų sausį–vasarį, kai skambino ne vienas žurnalistas?

E. Lenkovičienė: Per kratas paimti telefonai, kompiuteriai, visi duomenys. Tada turėjome 21 A. Navicko iškeltą bylą. Dabar dauguma jų jau baigtos, pripažinta, kad jos „iškeltos iš oro“, reikalautos sumos nepriteistos.

Tikslas buvo iškelti bylas. Tuo metu dar buvo labai patogu paprašyti laikinųjų apsaugos priemonių – jos būdavo taikomos. Visos visų įmonių ir mūsų asmeninės sąskaitos buvo areštuotos stambioms sumoms sumokėti. Kada atsiliepti? Kai prasidėjo ikiteisminis tyrimas, vėl nieko negalėjome komentuoti, nes reikia pasirašyti dėl to.

P. Jasaitis: Dabar išėjo tema dėl 13 asmenų bendrininkų grupės. Aš su A. Sukovu nuo 2009 metų esu turėjęs ne vieną verslo epizodą. Man tie dalykai iki kaulų smegenų žinomi.

Su A. Sukovu įsteigėme įmonė „Eturas“. Jo iniciatyvos apie kaštų optimizavimą per Latvijos įmones buvo išreikštos ir į mano pusę: kad įgyvendinčiau tą patį „Eturo“ viduje (2012 metais). A. Sukovo užkulisiniai dalykai yra žinomi ir jo bei A. Navicko pastangos dėtos tam, kad įvykiai pinigų plovimo tema nepasiektų viešumos.

Jų tikslas nebuvo laimėti bylų. Tikslas buvo jas inicijuoti, o rezultatas toks, kad nei „Travelonline Baltics“, nei „Skrydžiai LT“ veiklos nevykdo. Kaip ją galima vykdyti, kai per trumpą laiką turi tiek areštų?

Buvo sukurtos sutartys, pavyzdžiui, „Hotelston“ akcininkai (Saulius Pačekajus, A. Navickas) pasirašė sutartį (be manęs) dėl keturių „Travelonline Baltics“ domenų. Apie tai nežinojau, o gavome sąskaitas už 5 metus. Iš šių sąskaitų sukuriama byla, skiriami areštai ir t. t. Teismui nepateikiami originalūs dokumentai, remiamasi tik skenuotomis sutarčių versijomis.

Beje, kalbant apie A. Sukovą. 2009 metais sukūriau kelionių paieškos sistemą, kurią mes įdiegdavome į kelionių agentūrų tinklalapius. Tai buvo pirmoji tokia sistema Lietuvoje, o jos pagrindą sudarė „Tez Tour“ kelionės. „Novaturas“ vienoje platformoje būti nesutiko, sukūrė savo sistemą. „Tez Tour“ nekūrė ir naudojo mūsų sistemą.

A. Sukovui būnant direktoriumi buvo patogu, kad viskas eitų per „Eturą“ (nes tai – papildomos pajamos jam). Tik jis nenorėjo rodytis ir paskyrė kitą asmenį, bet visa rinka žinojo, kad A. Sukovas ten dalyvauja. „Eturo“ taikyta kainodara kartais būdavo paderinama su A. Sukovu – kokius įkainių dydžius nustatyti vienoms ar kitoms agentūroms.

– Pernai rudenį paskelbta apie 13 asmenų bendrininkų grupė, jie įtariami nuslėpę 2 mln. eurų pajamų. Ar jūs ir E. Lenkovičienė esate tarp jų?

E. Lenkovičienė: Tarp įtariamųjų – ne. Paulius yra pranešėjas šioje istorijoje. Jis kreipėsi į Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybą.

P. Jasaitis: Galiu drąsiai pasakyti, kad tai, kas įvyko su „Travelonline Baltics“, įvyko būtent dėl to. Kad įvykę pinigų plovimo dalykai nepaaiškėtų. A. Sukovas, vadovaudamas „Tez Tour“, vykdė pinigų plovimą dar būdamas netiesioginiu akcininku agentūroje „Travelonline Baltics“. Kaip tai skamba? Neblogai, bet taip buvo.

– Kas dar yra tarp tų 13 asmenų?

– „Baltic Tours Group“, „Hotelstone“, iš fizinių asmenų: A. Sukovas, Andrius Grigas, Donatas Kireilis, Saulius Pačekajus, Giedrius Galdikas, Sigitas Fabijonavičius, Maksimas Sukovas ir Laima Kazlauskaitė. Rodo dokumentą.

– Jūsų pavardė čia irgi įrašyta.

– Čia neteisingai įrašyta, nes mano duomenys paimti dėl „Travelonline Baltics“. Paskui reikėjo tikslinti, kad aš tuo laikotarpiu nebuvau. Čia FNTT suklydo. Neabejoju, kad tas ratas yra platesnis nei 13 asmenų.

E. Lenkovičienė: FNTT ištyrė tik tai, ką Paulius jiems susakė. Jie netyrė plačiau.

P. Jasaitis: Kalbant apie tai, kaip „Travelonline Baltics“ atsidūrė mano rankose, buvo trys akcininkai – aš, A. Navickas ir A. Sukovas. Daug pelno nebuvo, todėl iškėlėme klausimą, kas pasiims agentūrą 100 proc. A. Navickas norėjo visą dėmesį skirti „Hotelstone“, A. Sukovas norėjo bent 70 proc. akcijų. Po svarstymų pasiūliau perimti verslą ir suderėjome kainą – kiekvienam jų sumokėta po 88 tūkst. eurų.

Paulius Jasaitis

– A. Sukovas jums siūlė dalyvauti pinigų plovimo schemoje?

– Taip.

– Kodėl atsisakėte?

– Esu prieš tokius dalykus. Man jo idėjos daryti kažką per Latvijos įmones, iškelti darbuotojus (dalį darbo laiko užrašyti svetimoje šalyje)... Mano dėmesys buvo sutelktas į sistemą, į klientus. Nemačiau tikslo blaškytis.

– Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba buvo informavusi, kad per 2016–2017 metus gavo apie 40 vartotojų skundų dėl bendrovės „Skrydžiai LT“ veiklos. Tada man sakėte, kad jus skundžia ne realūs žmonės, o konkurentai. Kas jie?

E. Lenkovičienė: Klausiau, ar jie tikrina, ar bent vienas tų žmonių realus. Nes mačiau adresus – vienas buvo Mažvydo biblioteka, sukėlė įtarimą. Tada – bilietai buvo perkami po kelis eurus. Nusiperki už 9 eurus ir rašai skundą? Galiausiai, kas darydamas bilietų rezervaciją kiekvieną savo žingsnį fotografuoja ekrane? Turbūt niekas. Tuo metu tarnybos atsakymas buvo toks: mes neįpareigoti tikrinti, ar tai yra realus asmuo.

P. Jasaitis: Konkurentai – tai S. Fabijonavičius. Jis yra mano ilgalaikis klientas „Eturo“ sistemoje. Kai sukūriau bendrovę „Skrydžiai LT“, jam buvo svarbu daryti visas įmanomas keršto ir žlugdymo priemones.

Eglė yra atėjusi į „Eturą“ iš „Baltic Tours“. Jam dėl to irgi buvo kažkokių psichopatinių nukrypimų, nesiplečiant į keistumus. Taip, jis man kartą yra sakęs, kad darys viską, jog bendrovės „Skrydžiai LT“ neliktų.

Dar vienas įsiminęs epizodas – kai buvo sustabdyta „Travelonline Baltics“, sulaukiau T. Žentelio iš Turizmo departamento skambučio su pasiūlymu, kad yra įmonę įsigyti norintis pirkėjas. Paprašiau įvardyti, kas domisi, bet jis negalėjo atskleisti, sakė, reikia greito sprendimo. Atsakiau, kad taip nebus, tai labai keista. Beje, mūsų veiklai tos licencijos net nereikėjo.

E. Lenkovičienė: Įdomu, kad Turizmo departamentas nevengė paminėti ne tik „Travelonline Baltics“, bet ir bendrovės „Skrydžiai LT“, kitų domenų, kuriems nereikalinga jokia licencija.

Dar įdomu, kalbant apie bylas, – pasiruošdavome strategiją, bet A. Navickas visą laiką būdavo 1 ar 2 žingsniais priekyje. Paskui išsiaiškinome, kad Pauliaus žmona sėkmingai išnešdavo iš namų visus dokumentus.

– Čia dar ir tokia asmeninė dimensija yra?

P. Jasaitis: Taip, ir gana svari. Grįžti namo, tam tikrais dalykais pasidaliji, kas, kaip ir kur. Pasirodo, kad ji turėjo ne mažiau artimus santykius su A. Navicku. Kažkokiu būdu turėjo santykius su S. Fabijonavičiumi. Jos santykis su mano verslo partneriais buvo artimesnis nei mano.

E. Lenkovičienė: Dabar mes kartu gyvename.

– Kas toliau?

P. Jasaitis: „Travelonline Baltics“ bankrutuoja, „Skrydžiai LT“ ir „Oviosoft“ veiklos nevykdo. Dabar stebime rinkos tendencijas.

– Dar yra „Eturas“, kurį pernai buvote pervadinęs į „Gyvačių lizdas“. Kodėl?

– Kai pavargsti nuo visko, tiesiog nori šmaikštesnės natos.

E. Lenkovičienė: Visa ši situacija kvaila tuo, kad A. Navickas, A. Sukovas, S. Fabijonavičius turėjo kelerius metus pasiruošti įmonių sužlugdymui. Mes į šią istoriją įšokome tik tada, kai prasidėjo bylos. Buvo metas, kai pirma mintis atsikėlus ryte – „tai kas pareis šiandien?“

Pamenu, kad A. Navickas ėjo į policiją ir aiškino, jog Paulius grasino jį nužudyti. Sakė, kad ir aš grasinau, bet man priekaištų neturi.