Prezidento atstovas spaudai Antanas Bubnelis BNS teigė, kad susitikimo tikslas – aptarti profesinių sąjungų pozicijas dėl 2020 metų biudžeto ir mokestinių pokyčių, viešojo sektoriaus darbuotojų darbo užmokesčio klausimus.

Susitikime dalyvavo Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos, „Solidarumo“ bei „Sandraugos“ atstovai.

Po susitikimo prezidento vyriausiasis patarėjas Simonas Krėpšta teigė, kad buvo aptartos aktualijos susijusios su biudžeto formavimo procesu, mokestiniais pokyčiais, biudžeto išlaidomis. Teigta, kad rastas susitarimas dėl trijų svarbių dalykų.

„Sutampa prezidento ir darbuotojų atstovų požiūris dėl geresnio socialinio dialogo tarp darbuotojo ir darbdavio. Pavyzdys, įteisinti laisvą dieną tiems, kurie turi ir vieną vaiką. Susitarimas dėl teisingos ir sąžiningos mokestinės sistemos, kuri nenumato skirtingų tarifų, kai pajamos iš skirtingų šaltinių gaunamos“, – kalbėjo S. Krėpštas ir pridėjo, kad taip pat kalbėta apie tai, kad susitarimų tarp skirtingų visuomenės grupių turi būti laikomasi, o prieš pasirašant reikia įvertinti, ar yra finansinių galimybių tų įsipareigojimų laikytis.

Tuo turėtas omeny susitarimas su viešojo sektoriaus darbuotojais.

Profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė teigė, kad darbuotojų atstovai atėjo į prezidentūrą išsakyti savo baimių.

„Atidžiai stebime, kas vyksta Seimo koridoriuose, prezidento siūlymai dėl naujų mokesčių tokiu pat tarifu apmokestinti kitas pajamas, kaip visi dirbantieji, kalbėt apie individualią veiklą, kalbėti apie didesnį apmokestinimą dividendų, kažkur nugula stalčiuose Seime. Turėjome baimę, kad visi šie pasiūlymai dienos šviesos neišvys. (…) Pasipriešinimas didelis bet kokiam mokesčių sulyginimui, atsakingai sistemai ir mums tai kelia didžiulį nerimą. Šiandien kalbėjome ir apie mūsų nerimą dėl švietimo sistemos“, – vardijo I. Ruginienė.

Pasak jos, sutarta, kad turi būti laikomasi kolektyvinėse sutartyse numatytų įsipareigojimų.

„Manome, kad susitarimai, kurie buvo susitarti jau vasarą, kai Vyriausybė turėjo absoliučiai visus įgaliojimus ir skaičius, turi būti griežtai šių susitarimų laikomasi ir jokiu būdu neturime rodyti Lietuvai pavyzdžio, kad iš vienos pusės sutarėme, iš kitos – pažadus laužome. Tai tą ketvirtadienį aiškiai pasakys „švietimiečiai“, tačiau vien tik šia profesijų grupe neapsiribojame, protestavo ir ugniagesiai, medikai taip pat nepatenkinti duotais pažadais ir kitos visuomenės grupės“, – kalbėjo ji.

Komentuota, kad paliestas ir Darbo kodekso keitimas dėl mamadienio ir tėvadienio vieną vaiką auginantiems tėvams. Profesinės sąjungos išreiškė palaikymą šiam siūlymui.

„Tikimės, kad eilinį kartą šis susitarimas nebus numarintas kažkur Vyriausybės ar Seimo stalčiuose ir bus politinė valia priimti tiek progresinius mokesčius, tiek šį Darbo kodekso pakeitimą“, – kalbėjo I. Ruginienė.

Ji teigė, kad prezidentas pažadėjo dėti visas pastangas kalbantis su Vyriausybe ir Seimu, bandant juos įtikinti, kad šis kelias pagrindinis, norint atstatyti socialinį teisingumą.

Lazutka: prezidentas žada nenusileisti

Pokalbyje dalyvavęs Vilniaus universiteto profesorius, sociologas Romas Lazutka akcentavo biudžeto klausimą, nes Seime gana noriai balsuojama už išlaidų didinimą, bet dėl mokesčių prezidento siūlymai nebuvo palaikyti.

„Pasižiūrėjus Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) posėdžio įrašą, ten nebuvo rimtų kontraargumentų, į tai, kas buvo išdėstyta gana detaliai, kaip padidinti valstybės pajamas keičiant gyventojų pajamų mokesčio (GPM), ypatingai tas dalis, kurios susijusios su pajamomis iš savarankiškų darbų, ar individualios veiklos, ar autorinių darbų“, – teigė R. Lazutka.

Pasiteiravus, kaipgi vis dėlto bus dėl prezidento siūlymų didesniu nei 15 proc. tarifu apmokestinti ir pajamas gaunamas iš dividendų, individualios veiklos, R. Lazutka teigė, kad prezidentas savo nuomonės nekeičia.

„Prezidentas žada nenusileisti. Laikosi savo, kad dabartinė sistema nėra teisinga ir sąžininga ir ją reikia keisti“, – teigė jis.

Tačiau, prezidentas neužtikrino, ar biudžetas dėl šių atmestų siūlymų būtų vetuojamas, ar ne.

„Prezidentas siūlė, Seimas nepalaikė, kai ateis į prezidentūrą biudžetas, nežinau. Prezidentas neatsakė, ar tokiu atveju pasirašys, ar ne“, – sakė R. Lazutka.

Prezidentas G. Nausėda yra pasiūlęs kitas, nesusijusias su darbo santykiais pajamas, iš turto pardavimo, nuomos, autorinių atlyginimų ne iš darbdavio, honorarų, azartinių lošimų laimėjimų, dovanų, prizų ne iš darbdavio apmokestinti 20 proc. tarifu. Šiuo metu tarifas siekia 15 proc. Seime ši idėja palaikymo nesusilaukia.

Siūlė atkreipti dėmesį į ukrainiečius darbuotojus

Belaukiant Ukrainos prezidento vizito Lietuvoje, darbuotojų atstovai taip pat prašė susitikimo metu aptarti ukrainiečių darbuotojų padėtį Lietuvoje, aptarti Lietuvos darbuotojų socialinio dempingo klausimą.

„Lietuvoje turi būti įkurta institucija, kitų šalių patirtimi, kaip pavyzdžiui norvegai turi. Tai yra institucija, kuri padeda kontroliuoti kaip laikomasi ukrainiečių darbuotojų teisių čia. Nes iš vienos pusės ukrainiečiai dempinguoja mūsų darbo jėgos kainą, visada darbdaviai sako, kad atleidžiant mūsų darbuotojus mes galime juos pakeisti ukrainiečiais, kurie žymiai pigiau dirba. Nenorime socialinio dempingo, norime. kad darbuotojų iš Ukrainos teisių irgi būtų paisoma ir jie dirbtų tokiomis pačiomis sąlygos kaip lietuviai darbuotojai“, – kalbėjo Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė.

Su prezidentu kalbėtasi ir apie Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) stiprinimą.

„Norvegų patirtis, kai buvo dviejų vairuotojų pažeidinėjamos teisės, darbdaviai sumokėjo 200 tūkst. Eur dviem vairuotojams už pažeidimus. Pas mus VDI sakė, kad darbdavį nubaustų 40 Eur, išklausiusi tokios informacijos. Norime, kad šioje vietoje darbo inspekcija turėtų stipresnius įgaliojimus“, – teigė ji.

Susitiko ir su verslo atstovais

DELFI primena, kad pirmadienį G. Nausėda susitiko ir su verslo atstovais. Po susitikimo prezidento vyriausiasis patarėjas Simonas Krėpšta teigė, kad su verslo atstovais susitarta glaudžiau bendradarbiauti, taip pat konsultuotis su verslininkais, prieš teikiant viešųjų pirkimų įstatymo projektą Seimui. Tokiu būdu, pasak S. Krėpštos, bus siekiama, kad viešųjų pirkimų sistemos efektyvinimas būtų naudingas tiek valstybei, tiek verslui.

Investuotojų forumo valdybos pirmininkas, advokatų kontoros „Valiūnas Ellex“ vadovaujantis partneris Rolandas Valiūnas po susitikimo teigė, kad kalbant apie ekonomikos augimą ir valstybės gerovę, reikia orientuotis ne į mokesčių didinimą, o į darbuotojų pritraukimą iš užsienio valstybių.

„Kalbant apie investicijų pritraukimą, kurios valstybę vestų prie tolimesnio ekonomikos augimo ir kur mes valstybės gerovę, pensininkų gerovę galėtume gerinti ne mokesčių didinimo, o ekonomikos plėtros pagalba, visų pirma, reikėtų spręsti emigracijos problemas. Akivaizdu, kad darbuotojų mums labai trūksta tiek gamybinėj, tiek intelektualioj sferoj“, – po susitikimo su prezidentu Gitanu Nausėda pirmadienį sakė R. Valiūnas, rašė naujienų agentūra ELTA.

Lietuvos darbdavių konfederacijos viceprezidentė, koncerno „Vikonda“ savininkė Jolanta Blažytė sakė, kad per susitikimą su prezidentu buvo bandoma ieškoti kompromisų.

„Iš tikrųjų, mes nekalbėjome vien apie mokesčių kėlimą, mes daugiau ieškojome kompromisinių variantų, kur galima kelti mokesčius, bet už tai gauti papildomas naudas, kad verslas galėtų daugiau uždirbti ir mokesčių sumokėti daugiau“, – po susitikimo sakė J. Blažytė, rašė BNS.