„Užteks politinio darbo broką dangstyti skubiais mokesčių didinimais“, – pirmadienį Seime surengtoje spaudos konferencijoje sakė liberalų lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Liberalų teigimu, didinant mokesčius būtina įvertinti ir faktą, kad tokie veiksmai gali lemti „šešėlio“ didėjimą.

Frakcijos narys Simonas Gentvilas teigia, kad pastarąjį mėnesį Liberalų sąjūdis kartu su mokesčių ekspertais gilinosi į mokesčių sistemos tobulinimo galimybes.

„Kaip liberalai, šį 2020 metų biudžeto projektą matome kaip mokesčių reformos reformą, ir tai yra nenuosekli ir nevalstybiška pozicija ir taip inertiškame ir nestabiliame pasaulyje. Rodos, kad politinės intrigos perėjo ir į mokestinius pasiūlymus, kas iš viso sujaukė kiekvieno paskolą paėmusio asmens biudžeto planavimą arba įmonės darnią ir pelningą veiklą“, – sakė S. Gentvilas.

Parlamentaro teigimu, liberalai prieštarauja mokesčių didinimui ir naujų įvedimui, iki jų įsigaliojimo likus keliems mėnesiams. Taip pat, tvirtina S. Gentvilas, mokesčių mokėtojai šiuo biudžetu būtų atskirti nuo mokesčių administratoriaus, todėl visuomenėje nėra suprantama, kad mokesčiai yra reikalingi bendrosioms valstybėms paslaugoms. Atsiliekame nuo vakarietiško mokesčių mokėtojo, teigia S. Gentvilas.

Seimo narys paaiškino, kad Liberalų sąjūdis siūlys, jog su biudžetu nebūtų galima keisti mokesčių sistemos. Pasak S. Gentvilo, mokesčių pakeitimai tokiu atveju galėtų būti daromi, iki jų įsigaliojimo likus bent pusmečiui.

„Liberalai kviečia Finansų ministeriją ir valdančiuosius peržiūrėti išlaidų eilutes ir paieškoti tų 500 mln. (...) Valstybė savo išlaidomis gyvena komforto laikotarpio puikmetį, ir mes matome, kad iš tikrųjų galime peržiūrėti ir lengvai sutaupyti jau šiame biudžete numatytas kelias konkrečias priemones“, – teigė S. Gentvilas, paaiškinęs, kad valstybė galėtų įvesti konkurenciją vidaus sandoriuose, taip pat perskirstyti vaiko pinigus kitoms reikmėms, jeigu šeimos turi galimybes pilnai išlaikyti vaikus. Tarp pasiūlymų yra ir smulkesnės priemonės – valstybinių įmonių valdymo bei teikiamų paslaugų efektyvinimas bei kitos.

S. Gentvilas negailėjo kritikos bei pateikė savo pasiūlymus akcizų politikai, statybų bei tabako prekių sektoriuose vyraujančiam „šešėlio“ mažinimui bei mokestinių tarifų, pelno mokesčio politikai.

Jam antrino ir Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos prezidentas Martynas Nagevičius, išskyręs būtinybę tobulinti ekologinį sektorių bei mažinti taršos augimą.

„Mums reikėtų ne biudžetą didinti, o taršą mažinti“, – kalbėjo M. Nagevičius. Kaip vieną iš pasiūlymų, liberalas išskyrė būtinybę įmones skatinti atnaujinti automobilių parką – keisti automobilius elektromobiliais.

Antradienį finansų ministras Vilius Šapoka ketina pateikti Seimui 2020 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo projektą, primena ELTA.