Vilniečiams – pagrindas nerimauti?

Laidoje „DELFI diena“ buvęs Vilniaus meras Artūras Zuokas sakė, kad vilniečiams yra dėl ko nerimauti, nes ateityje brangs daugelis paslaugų.

„Natūralu, kad 40 proc. brangimas yra gana ženklus. Taip pat mes matome, kad ir „Vilniaus vandenys“ kreipiasi į Kainų ir energetikos komisiją. Vilniaus vanduo, matyt, brangs apie 14-15 proc. Taip pat artėja šildymo sezonas. Akivaizdu, kad vilniečiai turi dėl ko nerimauti“, – DELFI kalbėjo A.Zuokas.

Vilniaus miesto tarybos narys Vincas Jurgutis tikino, kad jeigu pažiūrėtume į kainas prieš kelerius metus, kainos buvo didesnės.

„Trečiadienį buvo priimti atliekų tvarkymo pakitimai. Reiktų kalbėti ne tik, kad didėja kainos, bet kaip tos atliekos bus tvarkomos. Reikia padaryti, kad būtų patogiau žmonėms, kad žmonės per savo namų langus nebematytų perpildytų konteinerių vaizdo. Dėl šių sprendimų kainos tikrai šiek tiek paaugs, bet jeigu žiūrėtume į tam tikrą perspektyvą, tai verta pažiūrėti, kokios kainos buvo prieš trejus metus iki vadinamosios reformos pradžios, tai kainos buvo didesnės“, – kalbėjo V.Jurgutis.

Vincas Jurgutis

Kainos priklauso nuo vežėjų

Taip pat laidoje V.Jurgutis pabrėžė, kad kainos priklauso ir nuo vežėjų.

„Kainos priklauso ir nuo vežėjų kainų. Puikiai suprantame, kad kainų nesugalvojo nei ponas Zuokas, nei ponas Šimašius. Šiukšles reikia surinkti, išvežti ir sutvarkyti. Iš tų dedamųjų ir susideda kainos. Buvo konkursai atliekų vežimo, kur kainos buvo labai mažos, akivaizdžiai per mažos. Dalyviai dalyvavo teikdami tokias kainas, kokias pasiūlė. Jie iš karto, kai laimėjo konkurus, po kelių mėnesių pamatė, kad dalyvavo konkursuose rizikuodami ir nesugebėjo už tas kainas teikti tokių paslaugų, kokias turėjo teikti. Dėl to pasitraukė, tam tikras baudas turėjo sumokėti. Įvyko naujas konkursas ir kainos paaugo. Bet jeigu žiūrėtume į tai, kas buvo prieš kelerius metus, tai kaina buvo išvežimo kitokia“, – DELFI laidoje pabrėžė V.Jurgutis.

„Pažiūrėjau, kokia sąskaita buvo prieš kelerius metus ir kokia buvo po pertvarkos, tai tas sumažėjimas buvo drastiškas. Dabar, deja, šiek tiek paaugs, vis tiek bus pigiau, nei buvo tada, kai ponas Zuokas buvo meru“, – pridūrė Vilniaus miesto tarybos narys.

Buvęs Vilniaus meras pabrėžė, kad politiškai tai labai blogas sprendimas.

Vincas Jurgutis, Artūras Zuokas

„Manau, politiškai tai yra labai blogas precedentas. Politikai norės prieš rinkimus dirbtinai sumažinti paslaugų kainas, o po rinkimų sakys, kad dabar viskas didėja“, – kalbėjo A.Zuokas.

„Jeigu sektume Remigijaus Šimašiaus ir Laisvės partijos pavyzdžiu, tai dabar Seimo dauguma galėtų mažinti daugumos paslaugų kainas, užmiršdami paminėti, kad už viską reikės sumokėti po to. Sumokėti ženkliai daugiau“, – tikino buvęs Vilniaus meras.

Tikina, kad kainą galima sumažinti

Politikas taip pat pabrėžė, kad reiktų reorganizuoti visą buitinių atliekų sistemą.

„Šiandien gyventojai yra labai nepatinkinti paslaugos kokybe. Jeigu anksčiau gyventojas matydavo, kad vežėjas blogai veža, jis skambina vežėjui, o vežėjas tada daro išvadas arba gyventojai pagrįstai nemoka. Šiandien yra atsiradęs tarpininkas, Vilniaus miesto savivaldybės įmonė, kuri šioje grandinėje 15 proc. visos sumos naudoja administravimo kaštams padengti. Suprantu, kad daug kur galime matyti Aplinkos ministerijos sprendimus, ir ne visus miestas yra laisvas tų sprendimų nevykdyti arba kažkaip interpretuoti, bet šiandien, pasikeitus ministrui, tikrai būtų galima grįžti prie normalios tvarkos – reorganizuoti visą buitinių atliekų sistemą“, – tikino A.Zuokas. „Trečiadienį mūsų frakcijos narys Žilvinas Šilgalis labai aiškiai parodė, kad būtų galima sumažinti nuo 160 iki 100 eurų už toną, bet tam reikia pastangų.“

V.Jurgutis DELFI laidoje tikino, kad šiems pokyčiams reiks stiprių administracinių sprendimų.

„Galima fantazuoti, aš tikrai nemanau, kad šie sprendimai yra lengvi. Šią savaitę ir Laisvės partijos frakcija labai rimtai kalbėjosi dėl tų sprendimų, kuriuos teko priimti. Labai aiškiai pasiuntėme signalą administracijai, kad administracinių pajėgų valdant šį klausimą tikrai trūksta. Čia yra mūsų, kaip politikų, labai aiškus įvertinimas“, – tikino V.Jurgutis.

Arnas Mazėtis, Vincas Jurgutis, Artūras Zuokas

Jis taip pat patikslino, iš ko bus sudaryta toji kaina.

„Vilnius yra pirmasis miestas Lietuvoje, kur pereiname prie mokėjimo už faktinį atliekų kiekį, nes nuo sausio 1 dienos 60 procentų kainos sudarys pastovioji dedamoji kainos dalis, o 40 proc. bus kintamoji, kuri priklausys nuo atliekų kiekio. Tai yra didelis žingsnis į priekį. Yra dvi dedamosios – pastovioji ir kintamoji dalys. Pastovioji nuo kvadratinių metrų, kita dalis kintamoji pagal kilogramus. Gyventojai galės mokėti pagal kiekį“, – kalbėjo V.Jurgutis.

Konkurencija buvo aktyvi

Kaip jau rašėme anksčiau, pasak Vilniaus miesto mero Remigijaus Šimašiaus, nepaisant kainų šuolio, atliekų vežimas vis tiek išliks pigesnis, nei buvo iki užpernai. „Seimas buvo įpareigojęs mus įvykdyti atliekų reformą, mes ją įvykdėme. Nuo to laiko kaina kai kuriems vartotojams nukrito 5-6 kartus“, – prieš Vilniaus tarybos posėdį žurnalistams sakė R. Šimašius.

„Kaip matėme, konkurencija buvo tokia aktyvi, kad vežėjai nusprendė pasitraukti, nes jiems neapsimoka vežti. Natūralu, turėjome naujus konkursus, kainą dėl to reikia peržiūrėti. Ji šiek tiek kils, palyginti su tuo, kas buvo iki šių metų, bet vis tiek išliks ženkliai pigesnė, nei buvo iki užpraeitų metų“, – sakė meras.

Opozicijos atstovas Žilvinas Šilgalis klausė, kodėl taryba įkainius tvirtina jau po to, kai sudarytas sandoris su vežėjais.

Artūras Zuokas

„Kaip galima pasirašyti sutartį prieš tarybai patvirtinant galutines kainas? (...) Vežėjams jau mokama pagal naują sutartį, nors mes dar nepatvirtinom kainų. Todėl šį sandorį su vežėjais atvirai vadinu korupciniu“, – tarybos posėdyje trečiadienį sakė Ž. Šilgalis.

Tuo metu kitas tarybos narys Vincas Jurgutis teigė, kad argumentai prieš naujus atliekų vežimo įkainius nėra racionalūs. „Vis tiek žengėme žingsnį ir priekį ir argumentai, kurie yra aršiai prieš, nėra racionalūs. Ką kalbėti apie kainos didėjimą, jei ji yra mažesnė nei prieš trejus metus. Tai yra spekuliatyvūs ir pigūs dalykai“, – sakė V. Jurgutis. Pagal trečiadienį patvirtintą tvarką, bendras atliekų sutvarkymo tarifas kils beveik 38 proc. iki 160,49 euro už toną. Vien mišrių komunalinių atliekų surinkimo tarifas didės 2,5 karto iki 41,96 euro už toną, be to, beveik 8 kartus iki 21,4 euro už toną išaugs administravimo sąnaudos, į atliekų tvarkymo sąnaudas įtrauktas metinis faktinių sąnaudų išlyginimas – 13,43 euro už toną. Pasak opozicijos atstovų, toks mokestis atsirado dėl miesto valdžios laiku nepriimtų sprendimų.

Taip pat numatyta, kad už atliekų vežimą Vilniuje bus mokama pagal faktiškai išmestą svorį – individualių konteinerių naudotojams sudaroma galimybė kintamąją dvinarės vietinės rinkliavos dalį mokėti pagal faktiškai atiduotų, neišrūšiuotų mišrių komunalinių atliekų svorį.