„Žinoma, nereikia pamiršti, kad kasmet vis labiau įprastos prekybos atstovai susiduria su konkurentais - interneto parduotuvėmis“, - priduria T. Povilauskas.

Išskaidžius gruodžio mėnesio atsiskaitymus kortele prekybos vietose pagal dešimtadienius, matyti, kad gruodžio pirmą dekadą apyvarta būna šiek tiek didesnė negu paskutinį lapkričio dešimtadienį. Didysis apsipirkimo šuolis įvyksta antrą gruodžio dešimtadienį, kuris pagal apyvartą tik 5 proc. atsilieka nuo paskutinio šventiškiausio metų dešimtadienio.

Tačiau, atsižvelgus į tai, kad paskutinis dešimtadienis turi daugiau dienų, galima teigti, kad gyventojų pasiruošimas šventėms piką pasiekia maždaug likus savaitei iki Kalėdų. Nereiktų pamiršti ir to, kad pensijos Lietuvoje išmokamos antro dešimtadienio pradžioje, tad pensininkai tik sulaukę pensijų drąsiau skuba ruoštis šventėms.

Verta pastebėti ir tai, kad Naujųjų metų sutiktuvės neprilygsta Kalėdų šventėms pagal gyventojų išleidžiamas sumas joms pasiruošti. Vidutinė dienos mokėjimo kortele prekybos vietose apyvarta, likus kelioms dienomis iki Kalėdų, yra didesnė negu prieš Naujuosius metus.

Praėjus šventėms, gerokai sumažėja ir žmonių išlaidos pirkiniams. Pirmą sausio dešimtadienį atsiskaitymų mokėjimo kortele prekybos vietose mažėja beveik 40 procentų - gyventojai pirmosiomis naujų metų savaitėmis susilaiko nuo didesnių pirkinių ir pinigus leidžia tik įprastiems kasdieniams pirkiniams.

Šių metų kalėdinė prekyba turėtų būti puiki prekybininkams. Tą rodo ne tik didžiausia nuo prieškrizinių laikų lapkričio mėnesio prekybos pasitikėjimo rodiklio reikšmė, bet ir šių metų mažmeninės prekybos rezultatai. Mažmeninės prekybos apyvarta, neįtraukus degalų prekybos, per dešimt 2018 metų mėnesių padidėjo 6,9 procento.

Atrodytų, kad tai nėra daug, palyginti su 7,1 proc. augimu praėjusiais metais, tačiau įtraukus prekybą degalais augimas šiemet būtų didesnis. Šiemet infliacija metų pabaigoje yra mažesnė negu prieš metus: šių metų lapkritį metinė infliacija buvo 2,5 proc., panaši ji bus ir gruodį (pernai metų pabaigoje ji buvo arti 4 procentų).

„Maisto produktų krepšelis per metus yra beveik nepabrangęs, tad gyventojų galimybės pasiruošti šventėms, atsižvelgus į spartesnį negu prieš metus disponuojamų pajamų didėjimą, šiemet yra didesnės“, - mano SEB ekonomistas.

Palankios dabartinės sąlygos išlaidauti kalėdinio apsipirkimo metu daro meškos paslaugą namų ūkiams, kurie tinkamai neįvertina savo būsimų finansinių iššūkių.

SEB banko atliktas tyrimas rodo, kad trečdalis apklaustų asmenų Lietuvoje netaupė ir neketina taupyti kitąmet, tad jiems bet koks pajamų ir išlaidų pokytis sukelia stresą.

Elektros ir gamtinių dujų brangimas kitais metais tebūtų tik menkniekis, palyginti su galimomis problemomis, jeigu ekonomika lėtėtų greičiau, negu visi tikimės. Todėl išlaidaujant Kalėdų šventėms nereikėtų pamiršti, kad kitąmet tokios geros nuotaikos veikiausiai nebebus.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (102)