Jungtinėms Valstijoms rodant siekį susitarti dėl prekybos karo paliaubų, o Italijai, regis, sprendžiant nesutarimus su Europos Komisija (EK) dėl biudžeto, ECB turėtų paskelbti, kad augimo rizikos išlieka subalansuotos, „Reuters“ sakė V. Vasiliauskas.

Tačiau ECB taip pat turėtų pasilikti galimybę reinvestuoti lėšas iš paskolų, kurių grąžinimo terminai baigiasi, sakė jis. ECB po truputį mažino ekonomikos skatinimą ir planuoja formaliai užbaigti 2,6 trln. eurų obligacijų pirkimo programą šio mėnesio pabaigoje.

„Aš pritariu subalansuotos rizikos įvertinimui, atsižvelgiant į praeitos savaitės susitarimą G20 (tarp JAV ir Kinijos), „Brexito“ sutartį bei stabilumo ir plėtros pakto laikymosi pažangą kai kuriose jurisdikcijose“, - teigė V. Vasiliauskas, pridurdamas: „Anksčiau aš nebūčiau nusiteikęs taip teigiamai, tačiau dabar, mano nuomone, rizikos yra subalansuotos“.

ECB ilgą laiką viešino sprendimus dėl lėšų iš paskolų, kurių grąžinimo terminai baigiasi - apie 200 mlrd. eurų per ateinančius 12 mėnesių - panaudojimo, tačiau V. Vasiliauskas numalšino prognozes, teigdamas, kad pokyčiai turi būti techniški ir neutralūs rinkų atžvilgiu.

„Kitą savaitę formaliai nuspręsime užbaigti obligacijų pirkimo programą, palikdami reinvestavimo galimybę atvirą“, - tikino V. Vasiliauskas.

ECB ekonomikos skatinimo programos užbaigimas įvyks būtent tada, kai euro zonos augimas sulėtėjo iki žemiausio lygmens per pastaruosius 4 metus, o Italijos ekonomika, trečia pagal dydį euro zonoje, gali būti recesijoje.

Tačiau Lietuvos banko valdybos pirmininkas numalšino baimę dėl ekonomikos augimo, teigdamas, kad euro zonos ekonomika tiesiog sugrįžta iš išskirtinio lygio, todėl toks sulėtėjimas turėtų būti suprantamas kaip ekonomikos normalizacija, o ne recesija.

ECB kitą ketvirtadienį, gruodžio 13-ąją, paskelbs naujas ekonomikos augimo prognozes. Investuotojai prognozuoja, kad Europos centrinis bankas ir vėl sumažins bendrojo vidaus produkto (BVP) augimo prognozes po itin silpno trečiojo ketvirčio.

„Galime tikėtis tam tikro laipsnio normalizacijos augimo cikle. Nemanau, kad galima tikėtis didelių netikėtumų augimo prognozėse“, - ramino V. Vasiliauskas.

Susidurdami su ekonomikos lėtėjimu ir finansavimo trūkumu kai kuriose Pietų Europos šalyse, bankai prašė ECB pratęsti ilgalaikių tikslinių paskolų (TLTRO) laikotarpį. Tačiau V. Vasiliauskas tikino, kad ECB valdyba dėl TLTRO pratęsimo gruodį nepriims jokių sprendimų, o TLTRO laikotarpio pratęsimas turėtų būti svarstomas kartu su kitais refinansavimo instrumentais. Jo teigimu, turėtų būti svarstomi pinigų politikos klausimai, o ne atskirų bankų poreikiai.

Nors pirmųjų TLTRO paskolų grąžinimo terminai nesibaigs iki 2020 m. vidurio, bankai turės pakeisti jų klasifikaciją likus metams iki termino pabaigos.

„Mano nuomone, TLTRO yra pinigų politikos instrumentas. Žinoma, bankai gali TLTRO laikyti ECB priežiūros įrankiu, tačiau, manau, neturėtume supainioti šių dviejų požiūrių“, - sakė V. Vasiliauskas.

„TLTRO gali būti laikomas tik laikina priemone, o ne rinkų finansavimo pakaitalu“, - tikino V. Vasiliauskas, pridurdamas: „Bankai turi būti pasiruošę ECB paskolų laikotarpio pabaigai, tačiau negalima atmesti galimybės, kad ECB svarstys naują TLTRO laikotarpį.„