Trečiadienį Seimo Biudžeto ir finansų komitetas (BFK) tęsė parlamentinį 2009–2010 metų krizės tyrimą.

„Ar nustačius kitus kapitalo pakankamumo reikalavimus, buvo galima pristabdyti jo atitraukimą iš Lietuvos?“ – posėdyje A. Misevičiaus klausė BFK pirmininkas Stasys Jakeliūnas.

Šiuo metu Valstybės kontrolieriaus pavaduotoju dirbantis A. Misevičius nurodė, kad 10 proc. kapitalo pakankamumo reikalavimas yra standartas, kuris buvo visuotinis, o aukštesnis reikalavimas buvo taikomas tik tada, kai buvo įtarimų, jog kapitalo gali nepakakti suvaldyti rizikoms.

„Kapitalo pakankamumo reikalavimas pats savaime nesuponuoja, kad jei jis bus didesnis, tada galės daugiau skolinti krizės metu, galėjo netgi priešingai suveikti. Tada bankai turi turėti daugiau akumuliavę rezervo“, – sakė jis.

2004–2013 metais Lietuvos banko valdyboje dirbusio A. Misevičiaus taip pat buvo klausiama, kas anuomet reglamentavo skolinimą užsienio valiuta.

„Lito patikimumo įstatymas ir euro susiejimas su euru, t.y. tiek teisinis įsipareigojimas, tiek centrinio banko įsipareigojimas visuomenei, kad už tiek eurų, gausi tiek litų.

Euro įsivedimas, kaip pamenate, buvo labai laukiamas. Tai neįvyko, ir tai yra viena priežasčių, kodėl patyrėme sunkumus“, – atsakė jis

Parlamentinis tyrimas

Trečiadienį vyko šeštasis parlamentinį tyrimą dėl finansų krizės atliekančio Seimo BFK posėdis.

Komitetas įpareigotas atsakyti į 7 klausimus, kaip antai, kokią įtaką viešųjų finansų būklei 2009–2010 metais ir vėliau turėjo 2005–2008 metais vykdyta prociklinė biudžeto politika, ar Vyriausybė turėjo galimybių skolintis iš tarptautinių institucijų pigiau, negu tai darė 2009–2012 metais, kai finansų rinkose ir iš komercinių bankų buvo skolinamasi už palūkanas, kurios siekė 5,1–9,4 proc.

Komitetas taip pat aiškinsis, kokią įtaką 2009–2010 metų krizei Lietuvoje (įskaitant viešųjų ir komercinių finansų bei atskirų ekonomikos sektorių būklę) turėjo Lietuvoje veikiančių stambiųjų komercinių bankų skolinimo politika ir sprendimai, ar Lietuvos bankas tinkamai vykdė Lietuvoje veikiančių stambiųjų komercinių bankų priežiūrą 2005–2008 metais ir kt. Seimo BFK parlamentinį tyrimą atlikti ir išvadas Seimui pateikti pavesta iki 2019 metų balandžio 15 dienos.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (13)