„Turime grėsmingą situaciją – Lietuva bene vienintelė iš aplinkinių regiono valstybių nelaiko tabako žaliavos akcizine preke, tad į mūsų šalį įvežami didžiuliai neapdoroto tabako kiekiai. Įtariame, kad apdorota žaliava vėliau tiekiama šešėliniams tabako fabrikams visoje Europoje“, – pranešime cituojamas MKT direktorius Mantas Kaušilas.

Praėjusią savaitę teisėsauga Alytuje aptiko apdoroto tabako sandėlį, kuriame rasta 80 tonų tabako, jo vertė – apie 6,7 mln. eurų, iš kurio 10 tonų jau buvo apdorota, supakuota ir parengta išvežimui, taip pat – veikiantys tabako apdorojimo įrengimai.

Pareigūnų vertinimais, iš tokio kiekio tabako galima pagaminti apie 4,5 mln. pakelių cigarečių, kurių vertė būtų bent dvigubai didesnė.

MKT duomenimis, sandėlį nuomojo Lietuvoje registruota uždaroji akcinė bendrovė, neturinti licencijos tabako gaminių prekybai ir gamybai.

Antradienį, pareigūnai įmonės vadybininkei, Lenkijos pilietei E. B. L. pareiškė įtarimus dėl neteisėto disponavimo akcizais apmokestinamomis prekėmis, jai skirta kardomoji priemonė – rašytinis pasižadėjimas neišvykti.

Pasak muitininkų, artimiausiu metu panašūs įtarimai gali būti pareikšti ir kitiems asmenims.

Rugsėjo 24 dieną atvykę į vieną iš Alytaus Šiauriniame Pramonės rajone įsikūrusių įmonių, MKT pareigūnai rado darbininkus, dirbusius prie angare buvusių dviejų tabako smulkinimo ir drėkinimo linijų. Kiti krovė jau apdorotą tabaką į penketą mikroautobusų. Mašinų vairuotojai sakėsi turėję tabaką vežti į Slovakiją.

Iš viso patalpose rasta 80 tonų įvairios kilmės tabako žaliavos, preliminariais duomenis, atgabentos iš Turkijos, Indijos ir Bangladešo.

Dauguma iš trylikos įmonės darbuotojų yra Lenkijos piliečiai, po apklausos jie buvo paleisti. MKT Kauno skyriuje pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl neteisėto disponavimo akcizais apmokestinamomis prekėmis, kuriam vadovauja Kauno apygardos prokuratūra.

Šių metų rugpjūčio pabaigoje Lazdijų rajone muitinės kriminalistai aptiko kitą sandėlį su 13 tonų tabako ir jo apdorojimo įranga. Tabaką į Lazdijų rajoną įvežė Lenkijos piliečio N. P. B. Lietuvoje įsteigta įmonė, oficialiai užsiimanti maisto tiekimu, bet irgi neturėjusi licencijos verstis tabako gaminių gamyba ir didmenine prekyba.

Panašų cigarečių gamybai paruošto tabako krovinį muitinės kriminalistai pernai spalį aptiko Mažeikių rajone, kur šešėlinė įmonė maskuota tose pat patalpose legaliai veikusia lentpjūve.

Tuomet šešėliniame fabrike rasta 1,5 tonos tabako, cigarečių „Marlboro“ pakelių ruošiniai, didelis kiekis klijų, filtrų ir popieriaus cigarečių gamybai. Ten veikė nauja moderni vokiška cigarečių gamybos, taip pat kiniška rūkalų pakavimo įranga, su kuria galima pagaminti iki 150 pakelių per minutę.

Muitinės kriminalinės tarnybos pareigūnų žiniomis, vien kaimyninėje Lenkijoje 2018 metais iki rugpjūčio aptikta 18 nelegalių cigarečių fabrikų ir 30 nelegalių tabako smulkinimo sandėlių. Taigi, su panašiomis problemomis susiduria ir kitos Europos valstybės.