„Kol kas komiteto išvada (dėl NPD – BNS) lieka tokia pati, kokia ir buvo, kad 2 vidutiniai (darbo užmokesčiai, VDU – BNS) 2019 metais, 2,25 – 2020-aisiais ir atitinkamai 2,5 – 2021-aisiais metais“, – po komiteto posėdžio pakomentavo BFK pirmininkas Stasys Jakeliūnas.

Komitetas antradienį svarstė S. Jakeliūno siūlymą NPD taikymo ribą išplėsti iki 1,75 VDU bei apsiriboti vienais metais – 2019-aisiais.

Už pasiūlymą balsavo 3, prieš buvo 2, o susilaikė 2 Seimo nariai, pasiūlymui nepritarta.

BFK antradienį apsvarstė ir kelių Seimo narių, įskaitant ir valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) atstovo S. Jakeliūno, siūlymą taikyti ne 27 proc., o 30 proc. GPM tarifą.

Opozicinių Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) parlamentaras Mykolas Majauskas teigė, kad siūlymas nepakankamai aptartas.

„Siūlymas skubotas (...) Turime matyti aiškius paskaičiavimus tiek biudžetui, tiek atlyginimui „į rankas“, kaip keisis tų žmonių, kurie uždirba tas didesnes pajamas, laikui bėgant (...) Teigiu, kad toks siūlymas nepriimtinas“, – posėdyje kalbėjo M. Majauskas.

S. Jakeliūnas, remdamasis Finansų ministerijos skaičiavimu, atsakė, kad į biudžetą būtų surenkami papildomi 2 mln. eurų.

„Tai kelių milijonų eurų papildomos pajamos, lyginant su 27 proc. GPM, o dėl apmokestinimo „į rankas“, 3 procentiniais punktais sumažėtų pajamos „į rankas“, kadangi tarifas būtų ne 27 proc., o 30 proc.“, – posėdyje kalbėjo S. Jakeliūnas.

Balsuojant už siūlymą 3 Seimo nariai buvo už, 1 prieš, 3 susilaikė, tad jam nepritarta.

Praėjusią savaitę BFK pritarė, kad reformavus mokesčių sistemą, darbo pajamoms būtų taikomi du – 20 proc. ir 27 proc. – GPM tarifai. Tiesa, komitetas nepritarė „Sodros“ įmokų luboms, su kuriomis ir siejamas progresinis GPM tarifas. Tačiau luboms po svarstymo jau pritarė Seimas.

Taip pat praėjusią savaitę BFK palaikė Seimo valdančiųjų ir Vyriausybės kompromisinį siūlymą dėl neapmokestinamųjų pajamų dydžio (NPD), numatant lėtesnį jo taikymo ribos augimą. Kaip minėta, siūloma, kad 2,5 VDU taikymo riba būtų pasiekta ne 2019 metais, kaip siūlė Vyriausybė, bet per trejus metus. Tuo metu NDP būtų didinamas kiek daugiau – 2019 metais jis pasiektų 300 eurų (Vyriausybė siūlė 280 eurų) ir kasmet didėtų po šimtą eurų, kol 2021–aisiais būtų 500 eurų (Vyriausybė siūlė 470 eurų).