Vilniaus apygardos administracinis teismas (VAAT) atidėjo Pakuočių tvarkymo organizacijos (PTO) ir Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento (RAAD) ginčo nagrinėjimą, kai pakuotes gaminančios ir importuojančios bendrovės paprašė teismo suteikti galimybę sudaryti taikos sutartį. Tokiam prašymui pritarė ir PTO, ir Vilniaus RAAD. Kitas teismo posėdis numatytas rugsėjį.

Gegužės viduryje Aplinkos ministerija teigė, kad taikos sutartis gali būti pasiekta. Tai reiškia, kad verslininkams nebereikės mokėti milijonus siekiančių mokesčių.

Aplinkos viceministras Dalius Krinickas ketvirtadienį teigė, kad ministerijos pozicija nepasikeitusi – taikos sutartis gali būti sudaryta, tačiau reikia atsižvelgti ir į kylančias rizikas. Jo žiniomis, taikos sutartis dar nepasirašyta.

„Mūsų žiniomis, ji nėra pasirašyta. Manome, gali būti sudaryta, įvertinę taikos sutarties projektą (...) Rizika, yra tame, kad įstatymų galiojimas atgal yra negalimas, tai yra rizika tam tikrų nuostatų patvirtinimo ar nepatvirtinimo teismo sprendimu (...) Dabar jau tolesnis sutarties teksto derinimas yra bylos šalių apibusis sprendimas“, – BNS sakė D. Krinickas.

Verslas taikos sutartimi įsipareigotų per 5 metus sutvarkyti 15 tūkst. tonų atliekų, viršijant šiuo metu nustatytas užduotis. Įsipareigojimų užtikrinimui verslas taip pat sukurtų 2,8 mln. eurų vertės garantinį fondą.

Vilniaus RAAD savo ruožtu įsipareigotų atšaukti savo sprendimą, kuriuo buvo panaikintos įmones vienijančioms organizacijoms „Žaliasis taškas“ ir PTO bendrovės „Metrail“ išrašytos atliekų sutvarkymą įrodančios pažymos.

Dėl „Metrail“ išrašytų fiktyvių atliekų tvarkymo dokumentų 2018-ųjų išvakarėse šimtai įmonių sulaukė aplinkosaugininkų raginimo susimokėti 15 mln. eurų taršos mokesčio už 2013-2015 metais nesutvarkytas pakuočių atliekas.

Aplinkosaugininkai nustatė, kad „Metrail“ 2015-2017 netinkamai sutvarkė 14,5 tūkst. tonų metalinių ir 500 tonų plastiko pakuočių. Už šį kiekį neteisėtai išrašyti atliekų sutvarkymą įrodantys dokumentai buvo išduoti 1,8 tūkst. įmonių. Įsigiję šiuos dokumentus iš „Metrail“, gamintojai ir importuotojai buvo atleisti nuo mokesčio už aplinkos teršimą pakuotės atliekomis.

Ikiteisminį tyrimą dėl „Metrail“ atlieka Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba (FNTT) ir Vilniaus apygardos prokuratūra. FNTT vadovai kovo viduryje teigė, kad byla dėl 6 mln. eurų žalos valstybei netrukus turėtų pasiekti teismą.