Verslininkai Vieningą gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinę sistemą (GPAIS) vadina neišbaigta ir turinčia trūkumų. Tuo metu Aplinkos ministerija atremia, kad naujoji sistema apnuogino problemą, rodančią, jog dalis atliekų tvarkytojų tvarkė jas ne pagal nustatytus reikalavimus.

Šių metų sausio 1 dieną įsigaliojo reikalavimas atliekų apskaitos duomenis teikti per GPAIS sistemą. Iki liepos 1 dienos buvo nustatytas pereinamasis naudojimosi nauja sistema laikotarpis.

Pasak Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacijos vadovo Rimanto Šidlausko, vienas iš esminių sistemos trūkumų yra tas, kad pagal dabartinį modelį neįmanoma susieti įmonių sistemų su GPAIS.

„Didžiausia bėda, kad įmonės tą dalyką turi daryti du kartus. Vieną kartą pas save sistemoj, kitą kartą pildyti GPAIS. Nėra perkėlimo galimybės“, - Eltai sakė R. Šidlauskas.

Jis taip pat akcentavo, kad egzistuoja ir „atliekų atliekose“ problema vandentvarkos srityje.

„Grubiai paimkime visas Lietuvos vandens tiekimo ir nuotekų šalinimo įmones, kurios filtruoja tas nuotekas, daro dumblą. Iš to dumblo išsiskiria kitokios medžiagos, bet į tuos dalykus neatsižvelgta, yra vienas kodas visam dumblui, kai kiti teisės aktai reikalauja tuos dalykus atskirti“, - kalbėjo R. Šidlauskas.

Jo teigimu, sistema iki galo neveikia, ji yra našta smulkiajam ir vidutiniam verslui, taip pat - reikalauja įmonėse turėti papildomai vieną žmogų, kad jis tuos dalykus tvarkytų.

Paklaustas, kaip vertina tai, kad numatytas Aplinkos ministerijos pereinamasis laikotarpis baigsis liepos 1 dieną, R. Šidlauskas sakė, kad nesvarbu, koks tas laikotarpis, jei trūkumai nėra šalinami.

„Jei sistema neveikia, tai mes (galime, - ELTA) nustatinėti pirštu besdami į dangų rugsėjo 1, kitų metų sausio 1 dieną, bet jei nereaguos ir trūkumų nebandys šalint, atsidursime už metų tokioj pačioj situacijoj, kokioj esam šiandien“, - kalbėjo Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacijos vadovas.

Tuo metu aplinkos viceministras Dalius Krinickas sako, kad dalis verslininkų kritikos yra susijusi su tuo, jog atliekos nėra tinkamai tvarkomos.

„Startavus sistemai paaiškėjo, kad dalis verslo atstovų, atliekų tvarkytojų, apskritai veiklos vykdytojų vykdė apskaitą ne pagal nustatytus reikalavimus, neužsiregistravę, tvarkydavo atliekas tokias, kurių neturėjo leidimo tvarkyti, ir taip toliau. Pati sistema apnuogino problemas, kurios egzistavo iki šiol ir buvo nepastebimos“, - Eltai kalbėjo D. Krinickas.

Aplinkos viceministras taip pat akcentavo, kad integracinė sąsaja tarp įmonių ir GPAIS yra sukurta.

„Ji viešai yra paskelbta, ir kiekvienas verslas gali šiandien, galėjo ir anksčiau prasitestuoti ir taip užsisakyti arba susiprogramuoti dalinę arba visą pilną integracinę sąsają su sistema ir taip automatiniu būdu perduoti duomenis mums į sistemą, palengvindami savo darbą“, - sakė D. Krinickas.

Jo teigimu, dabar matyti, kad verslas, sakydamas, jog sistema neveikia ar yra neparuošta, bando ieškoti „bet kokių pagrįstų ir nepagrįstų argumentų tam, kad būtų pratęstas pereinamasis laikotarpis“.

„Tai nėra tinkamas kelias ieškoti arba prašyti pereinamojo laikotarpio dar pusei metų. Manome, kad tik objektyvios priežastys gali lemti tolesnio pereinamojo laikotarpio pratęsimą“, - akcentavo aplinkos viceministras.

Jo teigimu, ministerija dabar daro analizę ir iki birželio vidurio nuspręs, ar toks laikotarpis galėtų būti pratęstas.

„Galimybės dėl pereinamojo laikotarpio neatmetame, bet tam turi būti pagrįstos priežastys tai daryti, o ne naudoti tokius pačius argumentus, kaip prieš sistemos paleidimą, kad ji neveikia, nesuprogramuota, neįmanoma įvesti. Sistema pusė rinkos dalyvių naudojasi, iš 25 tūkst. - apie 12 tūkst.“, - pažymėjo D. Krinickas.

Vis dėlto viceministras sakė sutinkantis su kritika, kad tam tikrų sisteminių tobulinimų dar yra, tačiau jie šiuo metu vykdomi.

D. Krinickas taip pat žadėjo, kad 2019 metais numatytas palengvinimas integruoti GPAIS ir Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) elektroninių važtaraščių posistemį i.Vaz.

„Abidvi sistemos bus automatiniu būdu suintegruotos ir galės pasidalyti duomenimis. Tokiu atveju bus dar lengvesnis būdas įmonėms teikti duomenis į sistemas. Jei būtų duomenų tiekimas į GPAIS, i.Vaz pasiimtų informaciją automatiniu būdu, nereikėtų dubliuoti tų duomenų antrą kartą“, - sakė D. Krinickas.

ELTA primena, kad GPAIS teikti duomenis apie atliekų apskaitą privalo gamintojai ir importuotojai, rinkai tiekiantys apmokestinamus gaminius ir pakuotes, prekybos, pramonės įmonės, atliekų tvarkytojai, surinkėjai, perdirbėjai, atliekų eksportuotojai bei tarpininkai, užsiimantys atliekų prekyba.