Erzina triukšmas ir dulkės

Jau įpusėjusi prekybos ir pramogų centro “Mega” statyba Vytėnų gyventojus privertė ieškoti užtarimo Kauno visuomenės sveikatos centre, Kauno regiono aplinkos apsaugos departamente, Valstybinėje darbo inspekcijoje. Jie šioms institucijoms, kaip ir darbų generaliniam rangovui, išsiuntė laiškus, kuriuose piktinamasi susidariusia situacija.

“Statybos keliamus nepatogumus kenčiame nuo ankstyvo pavasario. Įsibėgėjus statybai, tai tapo problemomis. Mes dabar gyvename ne kaimynystėje, bet pačioje statybų aikštelėje”, - rašoma skunde.

Anot gyventojų, iš statybos aikštelės triukšmas sklinda visą parą, darbai nenutrūksta ir savaitgaliais, o statybininkai išėjo už statybvietės ribų. Skundžiamasi, kad jie žaliojoje vejoje ne tik valgo, palikdami šiukšles, bet ir atlieka gamtinius reikalus.

Kol buvo sausa, kylančios dulkės dengdavo ne tik namų išorę, bet ir gyvenamąsias patalpas. “Dulkes namuose reikia kasdien valyti. Kieme augantys medžių lapai ir mano, ir kaimynų sode pakeitė spalvą. Kai bandau sudrausminti šalia mūsų namų automobilius statančius statybininkus, jie mus tik iškoneveikia”, - pasakojo Gailutė Žirlienė.

Su kai kuriais darbininkais pavyksta susitarti, kad jie nešiukšlintų, tačiau atvyksta naujos bendrovės ir vėl viskas prasideda iš naujo.

Jau 11 metų Vytėnuose gyvenantis Simeonas Urbonas sako triukšmą kenčiantis nuo pavasario. “Pikta, kad statybininkai išėjo už statybos ribų. Nuo dulkių peršti akys, kaimynų mergaitei prasidėjo alergija, visą kūną išbėrė. Būtų gerai, kad nors naktimis jie nedirbtų”, - sakė jis. S.Urbonas girdėjo, kad statybininkai žadėjo įrengti 3 metrų aukščio apsauginę tvorą nuo triukšmo. “Nežinome, ar taip bus, nes mūsų neinformuoja”, - sakė jis.

Statybininkai teisinasi

Tiesa, ne visi gyventojai yra taip nusiteikę. “Aš suprantu statybininkus, nes pats juo dirbu. Gali būti, kad tenka dirbti ir naktimis, nes kai kurie darbai, pavyzdžiui, betonavimo, yra nepertraukiamo proceso”, - sakė vienas Vytėnų senbuvis.

Nepatogumus turi kęsti ir žinomi žmonės. Visiškai šalia statybos gyvena buvęs susisiekimo ministras Jonas Biržiškis, krepšininko Žydrūno Ilgausko tėvai, dainininkas Romas Dambrauskas, buvęs Seimo narys Ramūnas Karbauskis. “Gerai turtingiems žmonėms. Jie gali gyventi ir kitur”, - guodėsi senesni Vytėnų gyventojai.

Sutikti statybininkai teigė, kad jiems nepatogu palikti automobilius aikštelėje, nuo kurios iki statomo objekto - maždaug kilometras. “Negi tokį kelią nešimės sunkius įrankius į darbą ir atgal? Todėl statome automobilius Vytėnų gatvėse. Čia juk nėra privati žemė. Į kiemus nelendame, ant vejų automobilių nepaliekame”, - aiškino vienos firmos darbuotojai.

AB “YIT Kausta” statybos vadovas Juozas Karosas teigė, kad statybininkai naktimis dirbo tik du kartus. “Taip buvo, kai betonavome. Dirbame dviem pamainomis nuo 6 iki 22 val., šeštadieniais - pusę dienos. Sekmadieniais kartais dirba, bet nedaug statybininkų. Dabar dėl lietaus mūsų darbai apriboti. Jeigu savaitgalį nelis - tikrai dengsime stogą. Gyventojai dėl dulkių kentėjo tik dvi dienas, kai sugedo dvi kelių laistymo mašinos. Statybų metu neįmanoma išvengti triukšmo, tačiau, mano manymu, jis nėra didelis”, - sakė J.Karosas.

Inspektoriai tikrins

Valstybinės darbo inspekcijos vedėjo pavaduotoja Violeta Viktorija Kučinskienė sakė, kad gautas gyventojų laiškas dėl darbo naktimis. “Kitą savaitę po atostogų grįš mūsų statybų specialistai ir atliks patikrinimą. Peržiūrėsime darbų sutartis, pamaininio darbo įforminimą”, - žadėjo ji.

Kauno visuomenės sveikatos centro vyriausiasis specialistas Jonas Tartėnas sakė, kad jų institucija į statybos eigą negali kištis. “Šį procesą kontroliuoja Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija. Statybų keliami nepatogumai - neišvengiamas dalykas. Jei statybininkams reikia kalti polius - tai ir darys. Žinoma, statybos inspekcija gali nurodyti, kad triukšmingi darbai nebūtų atliekami anksti ryte ar vėlai vakare”, - sakė J.Tartėnas.

Anot jo, kai objektas pradeda veikti, triukšmą keliančius įrenginius kontroliuoja jau visuomenės sveikatos centrai. “Pagal naują įstatymą, triukšmą keliančius įrenginius naudojančios įmonės kiekvienais metais turės pateikti ataskaitą apie jų būklę”, - sakė J.Tartėnas.

Pasak specialisto, statybų objektams nėra nustatoma sanitarinė zona, kurioje tam tikru paros metu ribojamas triukšmas. “Be to, statybose nėra stacionarių triukšmo šaltinių”, - pridūrė jis.

Tikisi dovanų

Šalia būsimojo “Akropolio” gyvenantys kauniečiai suskubo kreiptis į “VP Market” atstovus, prašydami jiems pagerinti gyvenimo sąlygas. Prašymus pateikė Gedimino gatvės 3-iojo ir 5-ojo namų gyventojai. Jų komiteto atstovė Lina Jovaišienė paaiškino, ko norima.

“Vyks didelės statybos, todėl gyventojai baiminasi, kad pablogės jų gyvenimo sąlygos. Todėl mes prašytume, kad jie, kažką gaudami, kažką duotų ir gyventojams. Mūsų gatve bus didesnis automobilių ir pirkėjų judėjimas ir statybų metu, ir paskui. Ir dabar šalia mūsų namų pastatomi automobiliai, sunku įsivaizduoti, kas bus, kai pradės veikti “Akropolis”. Mes prašome naujų langų, durų, įvažiavimo į kiemą vartų ir fasado pagražinimo. Kol kas “VP Market” atstovai kalba gana geranoriškai”, - sakė ji.

Šią savaitę su gyventojais susitiko “VP Market” projektų vadovas Audrius Ulozas ir architektas Gediminas Jurevičius.

A.Ulozas teigė, kad statybų vietose niekada nekilo konfliktų su gyventojais. “Kaip tai ne, “Kauno diena” rašė, jog buvo nesutarimų, kai statėte “Hyper Maxima”, - teisingai pastebėjo viena moteris, tačiau A.Ulozas kažkodėl neigė, kad buvo konfliktų.

Vienas senyvo amžiaus vyras pasakojo, kad jo buto langą chuliganai išdaužė, todėl jis užsisakė naujus. “Dalį pinigų jau sumokėjome. Noriu žinoti, ar galėsime tuos pinigus atgauti?” - jaudindamasis kalbėjo senukas. “Manau, kad nebus problemų”, - jį ramino A.Ulozas.

Gyventojai sudarė sąrašą su pavardėmis ir telefonais, dabar lauks “VP Market” pasiūlymų. “Ką sutarsime, tą ir padarysime, tačiau nereikėtų mūsų gerumu piktnaudžiauti. Jei sugadinsime jūsų turtą - suremontuosime, nugriausime kokį sandėliuką - naują pastatysime. Negaliu pasakyti, ar sutvarkysime jūsų namų fasadą, nes tai daug kainuoja. Visai kas kita nauji langai”, - sakė jis. A.Ulozas paminėjo, kad su “Akropoliu” aplinkinė zona taps gražesnė, šviesesnė ir saugesnė.