Investuotojų forumo valdybos pirmininkas Rolandas Valiūnas pripažino, kad per pastaruosius metus Lietuva pasiekė neblogų rezultatų: padidėjo investuotojų pasitikėjimo, konkurencingumo indeksas ir kt. Be to, sklandžiai įvestas euras, įgyvendinti strateginiai energetikos projektai.

Vis dėlto ateityje gerokai sumažės ES parama, be to mažėjant užsienio investicijų visoje Rytų ir Centrinėje Europoje, jų bus sunkiau pritraukti ir Lietuvai.

Pirmininkas atkreipė dėmesį kelias sritis, kuriose verslui reikalingi teigiami pokyčiai. Pirmiausia – kvalifikuoti darbuotojai. Norint juos paruošti Lietuvoje, reikalingos aukštojo mokslo, profesinio rengimo permainos.

Be to, būtina susigrąžinti emigrantus ir pritraukti talentų iš kitų užsienio šalių.

„Žmones sugrąžins didesni atlyginimai – ne vienas ar kitas Darbo kodeksas. Mums reikia supaprastinti migracijos procedūras. Pas mus vis dar gaji tradicija mąstyti, kaip neįleisti. Daugelis nesupranta, kuo skiriasi talentai nuo migrantų“, – kalbėjo pirmininkas.

Jo teigimu, taip pat reikalingi lankstesni darbo santykiai. R. Valiūnas tikino, kad neatmetus Prezidentės veto dėl naujo Darbo kodekso, užsienio investuotojams esą būtų pasiųstas prastas signalas. Vis dėlto pirmininko žiniomis, daugelis Seimo frakcijų žada visiškai atmesti prezidentės veto.

Investuotojų forumo vadovas įsitikinęs, kad taip pat būtini valstybės valdymo pokyčiai: „Mums reikia reformuoti viešąjį sektorių ir atsisveikinti su darbuotojais, kurie nenori dirbti“, – sakė R. Valiūnas.

Jo manymu, daugelis valstybės valdomų įmonių galėtų būti listinguojamos akcijų biržose – esą tai padidintų jų veiklos efektyvumą ir skaidrumą. Be to, būtini ir savivaldos pokyčiai.

Vis dėlto, anot R. Valiūno pokyčiai reikalingi ne verslui, o dėl to, kad šalies gyventojai būtų laimingi ir neišvažiuotų iš šalies.

Premjeras Algirdas Butkevičius iš esmės pritarė bendrai verslo organizacijų pozicijai daugeliu klausimų. Anot jo, svarbiausia yra, kad išrinkus naują Seimą išliktų darbų tęstinumas.

Vyriausybės vadovas vylėsi, kad naujas Darbo kodeksas, kuris esą jau pagarsėjo visame pasaulyje nuo Japonijos iki JAV, bus priimtas dar šio Seimo.

„Mūsų pagrindinis uždavinys, kad DK turėtume priimti dar šioje kadencijoje. Ir mano pasiūlymas racionaliausias, kad (prezidentės, – red. past.) veto būtų atmestas. Tada būtų galima kuo greičiau pataisyti kai kuriuos straipsnius, dėl kurių esame diskutavę“, – kalbėjo A. Butkevičius.

Jis išsamiau nekalbėjo apie būsimas ar būtinas mokesčių sistemos permainas, tačiau džiaugėsi, kad per pastaruosius ketverius metus revoliucinių reformų nebuvo:

„Buvo aiškiai pasakyta, kad revoliucinės mokestinės reformos šioje kadencijoje nebus. Didžiausią dėmesį skyrėme kovai su šešėline ekonomika“, – sakė socialdemokratų lyderis.

Anot jo, „iš šešėlio“ Lietuva ištraukė 1,3 proc. BVP, esą tai bus daroma ir toliau.

Vienas iš Liberalų sąjūdžio vadovų Eugenijus Gentvilas svarstė, kad reikėtų naikinti kai kurias valstybės institucijas, kai kurias iš jų būtų galima ir privatizuoti.

„Mokesčiai. Man nepatiko šios vyriausybės veikla, kai kalbama tik apie minimalaus atlyginimo didinimą. Taip, reikia rūpintis uždirbantiems mažiausias algas, tačiau rūpintis reikėtų visais gyventojais“, – sakė jis ir pasidžiaugė, kad galiausiai buvo įteisintos „Sodros“ įmokų lubos.

Vienas iš Darbo partijos vadovų Kęstutis Daukšys džiaugėsi, kad darbo santykiai priėmus vetuotą kodeksą bus lankstesni. Be to, jis oponavo liberalų kritikai, kad didinant MMA pamirštami kiti darbuotojai. Anot K. Daukšio, didinant minimaliai algai, didėja ir vidutinis atlyginimas.

Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partijos atstovas Tadas Langaitis svarstė, kad Valstybės sektoriuje yra daug motyvuotų darbuotojų, tačiau yra ir nenorinčių dirbti – juos, anot politiko, reikėtų atleisti.

Opozicinės partijos atstovas priminė, kad jos programoje numatyta, kad valstybės tarnautojų skaičių bus sumažintas 30 proc. Tačiau pasitelkus užsienio šalių patirtį, geriausiems valdininkams bus finansuojamos magistrantūros studijos geriausiuose pasaulio universitetuose.

Tvarkos ir teisingumo partijos atstovas Almantas Petkus atkreipė dėmesį, kad didinant MMA prastėja sąlygos smulkiam verslui ir ūkininkams. Dėl to, pasak jo, būtų tikslinga MMA neapmokestinti arba mokesčiui taikyti tik pusei šio dydžio.

Politiko teigimu, pusė investicijų, kurios dabar pritraukiamos į didmiesčius, turėtų atitekti regionams.

A. Petkus taip pat atkreipė dėmesį į kitus partijos pasiūlymus: ES parama turi būti skirstoma tik tiems projektams, kurie kurs naujas darbo vietas. Patiems smulkiausias verslininkams turėtų būti nustatytas vienas mokestis, o reinvestuojamam pelnui turi būti taikomas nulinis tarifas.

Žaliųjų ir valstiečių sąjungai atstovaujantis Stasys Jakeliūnas svarstė, kad siekiant susigrąžinti išvykusius specialistus, kad bendradarbiaujant su verslo asociacijomis užsienio šalyse būtų steigiamos specialios atstovybės – jose emigrantai galėtų ateiti į interviu ir dalyvauti konkursuose darbui Lietuvoje.

Ekonomistas svarstė, kad Seimo priimtame socialiniame modelyje neatsižvelgta į pensininkų interesus, kai kurios nuostatos nepagrįstos finansiškai. Dėl to, esą po rinkimų reikėtų grįžti prie modelio socialinės dalies.

S. Jakeliūno teigimu, būtų tikslinga priimti kai kuriuos pasiūlymus, kuriuos teikė 2013 m. sukurta komisija. Pvz., kad socialinio draudimo įmokas mokėtų darbuotojas, o privalomojo sveikatos draudimo įmoka būtų pridėta prie gyventojų pajamų mokesčio.

Buvęs Vilniaus meras Artūras Zuokas teigė daug bendravęs ir bendrausiantis su verslininkais - esą jiems išpilstęs ne vieną paletę raudono ir balto vyno.

A. Zuoko teigimu, didelėms įmonėms, kurios turi daug darbuotojų, naujasis Darbo kodeksas nėra aktualus, dėl to, jo nuomone, reikėtų pritarti prezidentės veto. Politikas pritarė nuomonei, kad reikia skatinti talentų imigraciją, tačiau jis baiminosi, kad priėmus naują Darbo kodeksą Lietuva gali tapti pigios darbo jėgos šalimi.