Apsisprendusiai palikti Europos Sąjungą Britanijai teks iš naujo derėtis dėl prieigos prie pasaulio rinkų, dėl ko iki šiol visų ES valstybių narių vardu derėdavosi Briuselis. Tai bus didžiulis iššūkis penktai pagal dydį pasaulio ekonomikai.

Kinijos Hangdžou mieste vykstančios Didžiojo dvidešimtuko (G-20) viršūnių susitikimo metu Th. May susitiko su Australijos ministru pirmininku Malcolmu Turnbullu, kuris pareiškė, jog Australija „jau kalbėjosi apie tai, kokie gali būti laisvosios prekybos susitarimai“ po to, kai Britanija išstos iš ES.

Tačiau Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude'as Junckeris sekmadienį pareiškė esąs nusistatęs prieš prekybos derybas tarp Didžiosios Britanijos ir kitų šalių, kol Jungtinė Karalystė tebėra Europos Sąjungos dalis.

„Man nepatinka mintis, kad ES valstybės narės, įskaitant vieną, kuri tebėra ES narė, derasi dėl laisvos prekybos susitarimų“, – pareiškė jis.

Jo teigimu, tokios diskusijos yra Europos Sąjungos „išskirtinis reikalas“, vykdomas visų valstybių narių vardu, „ir mes to laikomės“, žurnalistams sakė EK pirmininkas.

ES pareigūnai sako, kad oficialios Britanijos derybos su Briuseliu dėl išstojimo negali būti pradėtos, kol šalis nėra aktyvavusi Bendrijos sutarties 50-ojo straipsnio, reglamentuojančios valstybės narės išstojimą. Ir visas išstojimo procesas truks dvejus metus.

Toks su Britanijos išstojimu susijęs neapibrėžtumas veikia verslą ir investuotojus. Būtent tai britų premjerei susitikimo metu pasakė ir Japonijos ministras pirmininkas Shinzo Abe. Jis paragino Th. May užtikrinti „kaip galima skaidresnę ir prognozuojamą“ verslo aplinką Japonijos kompanijoms, agentūrai AFP sakė vienas japonų pareigūnas.

Britanijoje verslu užsiima daugiau nei 1000 Japonijos kompanijų, kurioms dirba maždaug 140 tūkst. žmonių. Daugelį tų kompanijų į Britaniją ir priviliojo tai, jog ji suteikia prieigą prie ES bendrosios rinkos, kurioje yra šimtai milijonų vartotojų.

Japonijos valdžios teigimu, kai kurios didžiosios japonų kompanijos, įskaitant „Toyota“, „Hitachi“ ir investicijų banką „Nomura“, iš naujo vertina savo investicijas o britų referendumo.

„Mes primygtinai prašome, kad JK rimtai įvertintų šį faktą ir reaguodama tinkamai, kad būtų sumažintas neigiamas poveikis mūsų įmonėms“, – sakė Japonijos vyriausybės atstovas.

Ne prioritetas

Savo ruožtu JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) perspėjo Didžiąją Britaniją, kad prekybos derybos su JK nebus Vašingtono prioritetas, nes šiuo metu Vašingtonui svarbiausia įgyvendinti Ramiojo vandenyno partnerystės sutartį bei susiderėti dėl laisvosios prekybos su ES sutarties (TTIP).

„Šios derybos jau vyksta, todėl būtų nelogiška jas atidėti“, – sakė Amerikos prezidentas.

Verta paminėti, kad dar prieš referendumą B. Obama britus perspėjo, kad nusprendę išstoti iš ES jie stos į „eilės galą“ derėtis su JAV dėl prekybos.