„Kai kurie tarybos nariai tiesiog klaidina visuomenę vedami, matyt, asmeninių politinių paskatų. Jiems norėčiau priminti, kad bendrasis Vilniaus planas jau prieš tai numatė Žirnių gatvėje teritoriją, kaip galima tai veikti. Ponas Urbonavičius puikiai žino tą ir tai yra spekuliacinis dalykas, tiesiog galbūt jam dėmesio trūksta ir jis tą bando taip išreikšti“, - BNS antradienį sakė L.Kvedaravičius.

Savivaldybės komisijos dėl kolumbariumų statybos vadovas konservatorius Vidas Urbonavičius konferencijoje žurnalistams antradienį dar kartą patvirtino, kad būtent L.Kvedaravičiaus pavedimu administracijos atstovai siūlė jo vadovaujamai komisijai svarstyti galimybę statyti krematoriumą Vilniaus savivaldybės valdomo Liepynės kapinių sklypo greta Žirnių gatvės dalyje. Komisija siūlymui nepritarė, bet toks pavedimas, jo nuomone, rodo „politinės patirties stoką“, mat kapinės yra perleistos dviem bendrovėms, kurios ten įrenginėja kapavietes ir jokių kitų statinių, taigi ir krematoriumo, negali statyti.

„Teigti, ar kažkokiems partneriams yra daroma, ar nėra daroma (įtaka), negaliu. Bet aš matau savivaldybės administracijos veiksmus - jų pačių reikėtų klausti, ar politinė valdžia juos spaudžia, ar verslininkai įtakoja. Natūralu - bet kuris verslas, norėdamas kažką gauti iš savivaldybės, daro tą spaudimą, kuris nėra neteisėtas ar koks kitoks. Bet šiuo atveju mirga vicemero pavardė. Sakyčiau, kad pritrūko politinės patirties, kad verslo žaidimuose nedalyvautų ir neįsiveltų į juos“, - sakė jis.

Linas Kvedaravičius
Foto: Asmeninio archyvo nuotr.

L.Kvedaravičius neigia kaltinimus, sakydamas, kad „tokio pasiūlymo nebuvo“.

Po Antakalnio bendruomenės, kai kurių institucijų bei Lietuvos žydų bendruomenės priešinimosi Komisija siūlo nepritarti ir galimoms krematoriumo statyboms Olandų gatvėje - jį įsirengti savo patalpose siekia bendrovė „Ritualas“ patalpose. Dėl to trečiadienį turės apsispręsti taryba.

V.Urbonavičius bei per 2000 parašų prieš krematoriumą šioje vietoje surinkę bendruomenės atstovai teigia, kad nepaisant nepalankios savivaldybės politikų nuomonės, bendrovė ir toliau atlieka poveikio aplinkai vertinimo procedūras, o tai įrodo, jog ji tikisi pradėti statybas. V.Urbonavičius tvirtina, jog tarybai priėmus politinį sprendimą nepritarti krematoriumui šioje vietoje, tai taps pagrindu vėliau neišduodant statybos leidimų verslininkams. Vis dėlto žodį leidžiant statybas turėtų tarti Aplinkos ministerijai pavaldžios įstaigos. Tuo metu remiantis teismų praktika, kaip nurodo V.Urbonavičius, nepalankius savivaldybių sprendimus verslas sėkmingai skundžia teismams, kurie įpareigoja savivaldybę iš naujo svarstyti klausimą ar net priimti palankų sprendimą.

Vidas Urbonavičius

Kaip galimą verslo protegavimą komisijos vadovas įvertino ir savivaldybės užsakymu šį savaitgalį vykdytą apklausą, kuri parodė, kad trys ketvirtadaliai vilniečių neprieštarauja krematoriumo atsiradimui. Politiko teigimu, apklausos formuluotės yra tendencingos, o vietos parinkimas tokiam objektui yra ne savivaldybės funkcija ir krematoriumo klausimas turėtų būti svarstomas tik gavus konkretų verslo pasiūlymą.

„Čia visos šios insinuacijos, klausimas, kuris jau pats pirmas suformuluotas (ar reikia Vilniuje krematoriumo) - man čia labai panašu į tam tikro verslo protegavimo temas“, - įvertino jis, pabrėžęs, jog tai tėra gyventojų nuomonės tyrimas, bet ne įstatymuose numatyta apklausa, kuria remiantis savivaldybė gali priimti sprendimus.

Vicemeras L.Kvedaravičius sako, kad gyventojų apklausą iniciavo meras Remigijus Šimašius ir ji yra „normalus dalykas sužinoti gyventojų nuomonę“.

„Apklausa aiškiai rodo, kad tai negali būti centrinė miesto dalis. Aplinkiniuose priemiesčiuose, jeigu koks verslas, verslininkai kreipsis dėl noro užsiimti tokia veikla - be abejo, mes tai svarstysime“, - kalbėjo jis.

Vicemeras BNS patikino, kad į savivaldybę vieninteliai dėl krematoriumo statybų yra kreipęsi Olandų gatvėje laidojimo rūmus valdanti bendrovė „Ritualas“ - jis garantavo, kad iš kitų verslininkų savivaldybės vadovybė ar administracija „oficialių ir neoficialių“ kreipimųsi nėra sulaukę. Pasak jo, liberalai nepritaria krematoriumui Olandų gatvėje.

Vilniaus miesto tarybai savivaldybės komisija dėl kolumbariumų įrengimo trečiadienį siūlys nepritarti krematoriumui Olandų gatvėje. Sprendime nurodoma, kad sklypas yra Pavilnių regioniniame parke ir Lyglaukių geomorfologiniame draustinyje, sklypo dalis yra Vilniaus žydų senųjų kapinių teritorijoje, o krematoriumo įrengimui nepritaria vietos bendruomenė. Tarybai bus rekomenduojama siūlyti parinkti krematoriumo vietą kitoje nuo centro nutolusioje miesto dalyje.

Savivaldybės užsakymu savaitgalį tyrimų bendrovė „Eurotela“ telefonu apklausė per tūkstantį vilniečių - anot apklausos, trys ketvirtadaliai vilniečių pritaria, jog sostinėje atsirastų krematoriumas.

Šiuo metu Lietuvoje mirusiųjų palaikai kremuojami vieninteliame Kėdainių krematoriume.