Lietuvos banko sprendimą „4finance“ ketina skųsti teismui. Dėl nepalankaus sprendimo kaltinimus bankui žerianti „4finance“ taip pat pranešė, kad visi prekės ženklai, sistemos ir svetainės nuo penktadienio perleidžiami bendrovei „Credit service“, o vartotojams niekas nesikeis ir kreditai toliau bus teikiami.

„Lietuvos bankui ir jų partneriams nepavyks perimti 7 metus plėtoto verslo, nes vartojimo kreditų „SMScredit.lt“ ir „Vivus.lt“ prekės ženklai, svetainės ir sistemos nuo šiandien bus perleisti kitam vartojimo kredito teikėjui, todėl klientams niekas nesikeis. Vartotojai ir toliau galės naudotis kreditų paslaugomis SMScredit.lt ir Vivus.lt svetainėse, sudaryti sutartis ir gauti paskolas, kurias tiesiog teiks kita įmonė“, - rašoma bendrovės pranešime.

„4finance“ vadovas BNS patvirtino, kad veikla perleidžiama susijusiai įmonei, kuriai vadovauja Igoris Kaparis - „4finance“ rizikos ir operacijų vadybininkas.

„Mums tai nėra pats naudingiausias sandoris, bet svarbiausia buvo, kad verslo neperimtų Lietuvos banko aplinkos įmonės, o tokius signalus jau turėjome“, - BNS sakė G.Velička.

Tikina, kad sprendimas nepagrįstas

„4finance“ teigimu, Lietuvos banko sprendimas yra nepagrįstas, nes Vartojimo kredito įstatymo reikalavimai, už kurių pažeidimą taikomos sankcijos, įsigalios tik kitąmet.

„Naujiems vartojimo kredito įstatymo reikalavimams šiuo metu rengiamės, atliekame pakeitimus sistemose, tačiau jų dar nespėjome įdiegti. Lietuvos banko sankcijos yra neadekvačios, tai panašu į puolimą prieš vieną rinkos dalyvį, siekiant suteikti pranašumų konkurentams. Be to, nesame padarę dviejų pažeidimų per vienerius metus. Nutarimai dėl baudų 2014 metais, kuriais remiasi Lietuvos bankas, net nėra įsiteisėję“, - sako G. Velička.

Anot jo, Lietuvos bankas „4finance“ veikla ėmė domėtis šiemet, kai Seime buvo pradėti svarstyti Vartojimo kredito įstatymo pakeitimai, o Bendrovė aktyviai reiškė savo poziciją ir nuomonę apie rinkos reguliavimą ir priežiūrą. „Svarstant Vartojimo kredito įstatymo pakeitimus, Lietuvos bankas pasiūlė įtraukti punktą, jog iš vartojimo kreditų teikėjų sąrašo išbrauktos bendrovės klientai Lietuvos banko sprendimu būtų perleidžiami konkrečiam kitam rinkos dalyviui“,- teigiama „4finance“ komentare.

Pasak G. Veličkos, „4finance“, dar net neperskaičiusi Lietuvos banko nutarimo, iš kitų rinkos dalyvių jau sulaukė pasiūlymų perimti klientų duomenų bazę, prekės ženklus, kreditų portfelius.

Bendrovė ramina, kad kreditus jau turintiems klientams niekas nesikeičia, „4finance“ toliau veikia ir aptarnauja klientus pagal esamas sutartis.

Lietuvos bankas: su „4finance“ esame pasiruošę įvairiems scenarijams

Lietuvos bankas teigia esą pasiruošęs „katės ir pelės žaidimui“, kurį po veiklos sustabdymo penktadienį pradėjo šalies greitųjų kreditų lyderė bendrovė „4finance“. Jos vadovui ir bendrasavininkiui Gediminui Veličkai pareiškus, kad verslą jis perduoda kitai įmonei ir paskolas teiks toliau, centrinio banko atstovas tvirtina, kad priežiūros institucija elgsis principingai.

„Mes apsvarstėme įvairius galimus scenarijus ir viskam esam pasiruošę. Tokie katės ir pelės žaidimai mūsų nestebina. Toliau dirbsime savo darbą principingai ir stebėsime tuos rinkos dalyvius, kurie toliau daro pažeidimus“, - BNS sakė Lietuvos banko (LB) Priežiūros tarnybos direktorius Vytautas Valvonis.

Jis neatskleidė galimų LB veiksmų, tačiau tikino, kad bus žiūrima, ką daro įmonė ir į tai bus reaguojama.

Vytautas Valvonis

Pasak V.Valvonio, su „4finance“ akcininkais nebuvo bendraujama, tačiau susitikti norėjo „4finance Holding“ grupės vadovai.

„Su akcininkais mes kontaktų neturėjome, buvo bandymų iš įmonės grupės vadovų susisiekti, bet jis iki šiol neįvyko, nes nepavyko suderinti laiko“, - BNS sakė V.Valvonis.

„4finance“, priklausanti tarptautinei finansų grupei „4finance Holding“ ir naudojanti prekės ženklus „SMSCredit“ ir „Vivus“, pareiškė neketinanti nutraukti veiklos. Įmonė tvirtina, kad prekės ženklus, svetaines ir sistemas perleido kitai bendrovei.

Įmonė veiklą Lietuvoje pradėjo 2008 metais. Ji teigia, kad yra patikima ir atsakinga kompanija, tarptautinės bendrovės, kuria pasitiki daugiau nei 12 mln. klientų visoje Europoje, dalis. „4finance“ priklauso Lietuvos smulkiųjų vartojimo kreditų asociacijai. Jos vadovas Liutauras Valickas telefonu penktadienį nepasiekiamas.

DELFI primena, kad dėl daugybinių teisės aktų pažeidimų, susijusių su netinkamu klientų mokumo vertinimu, prekės ženklus „SMSCredit“ ir „Vivus“ naudojanti vartojimo kreditų bendrovė UAB „4finance“ penktadienį išbraukta iš viešojo vartojimo kredito davėjų sąrašo.

Tai reiškia, kad įmonė nebegalės teikti kreditų. Vartojimo kreditus iš UAB „4finance“ anksčiau gavę asmenys turės juos grąžinti sutartyse numatytomis sąlygomis.

„Griežčiausią įstatymuose nustatytą sankciją pritaikėme už nevienkartinius teisės aktų pažeidimus ir nepaisymą priežiūros institucijos ne sykį išsakytų nurodymų juos pašalinti. Didžiausio greitųjų kreditų rinkos dalyvio neatsakingas skolinimas nesilaikant teisės aktų reikalavimų yra nepateisinamas. Teisės aktų pažeidimai griauna pasitikėjimą finansų sistema, jos dalyviais, todėl nebuvo ir nebus toleruojami ateityje“, – sprendimą komentuodamas sakė Vytautas Valvonis, Lietuvos banko (LB) Priežiūros tarnybos direktorius.

Pasak Lietuvos banko, 2015 m. atliktas UAB „4finance“ inspektavimas dar kartą patvirtino, kad ši įmonė nesilaikė vartojimo kredito teikėjo pareigos – skolinti atsakingai, laikantis teisės aktų reikalavimų, todėl vartojimo kreditai buvo teikiami asmenims, kuriems jie neturėjo būti suteikti, jeigu įmonė būtų vadovavusis teisės aktų reikalavimais.

UAB „4finance“ išbraukus iš viešojo vartojimo kredito davėjų sąrašo, vartojimo kreditų gavėjų padėtis nesikeičia, nes jų sudarytos vartojimo kredito sutartys ir toliau galioja.