Pasak pranešimo VMI, bendradarbiaujant su užsienio šalių mokesčių administratoriais Kaune ir Klaipėdoje išaiškinti prekeiviai siekė nuslėpti apie trečdalį milijono eurų mokesčių. VMI pastebi, kad dėl pajamų neapskaitymo prekybos naudotais automobiliais sektorius kol kas išlieka vienas rizikingiausių.

Kauno apskrities valstybinė mokesčių inspekcija atskleidė įmonę, kuri prekiaudama naudotais automobiliais nepagrįstai taikė nulinį pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą ir mėgino išvengti beveik 250 tūkst. eurų šio mokesčio.

Kaip nurodoma pranešime spaudai, įmonė automobilių už daugiau nei 1 mln. eurų tiekė dingusioms Latvijos bendrovėms, kurias į sandorius įtraukė tik mėginant išvengti PVM ir neteisėtai pritaikyti maržos apmokestinimo schemą, automobilį parduodant galutiniam pirkėjui Lietuvoje.

Analizuojant įtartinus PVM sąskaitų faktūrų ir kitų dokumentų duomenis paaiškėjo, kad Kauno įmonė įformino automobilių pardavimą Latvijos bendrovėms, nors dalis transporto priemonių tą pačią ar po keleto dienų parduotos bei registruotos Lietuvoje. Didžioji dalis Lietuvoje automobilius įsigijusių ir savo vardu užregistravusių asmenų VMI paaiškino, kad juos pirko Kauno automobilių turguje.

„Iš kitų ES šalių įsigytus automobilius įmonė tik formaliai tiekė Latvijos bendrovėms, taikydama 0 proc. PVM tarifą. Bendradarbiaujant su Latvijos mokesčių administratoriumi paaiškėjo, kad sandoriai vyko sukčiaujant – PVM sąskaitose faktūrose nurodytos Latvijos bendrovės nerastos, o tikrinta įmonė nepateikė įrodymų, kad parduotus automobilius išgabeno iš Lietuvos“, - pranešime spaudai teigia Kauno AVMI viršininko pavaduotojas, atliekantis viršininko funkcijas, Gintautas Muznikas.

Pasak jo, sukčiavimo schema, kai įmonės neteisėtai mažina mokamus mokesčius, mėgindamos pasinaudoti dingusiais prekeiviais, mokesčių administratoriui yra žinoma.

Taip pat Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija išaiškino iš JAV atgabentais nenaujais automobiliais prekiavusią Klaipėdos bendrovę, kuri siekdama išvengti pelno mokesčio klastojo automobilių pardavimo kainas. Į VMI akiratį ji pateko dėl neadekvačiai mažo pelningumo: daugiau nei 5 mln. eurų apyvartą per kelerius metus pasiekusi įmonė apskaičiavo iš viso vos 7 tūkst. eurų pelno mokesčio - įmonės pelningumas gerokai atsiliko nuo sektoriaus vidurkio.

Pasak pranešimo, įtarimų kėlė ir ypač mažas į NVS šalis eksportuotų automobilių antkainis, siekiantis tik 0,04 proc. vienam automobiliui (50 centų).

Bendradarbiaujant su užsienio mokesčių administratoriais atskleista, kad dalį automobilių Klaipėdos bendrovė pardavė už didesnę kainą, nei apskaityta, pvz., automobilį „Lexus RX-350“, kurio savikaina su remonto bei kitomis išlaidomis sudarė 9,6 tūkst. eurų, Baltarusijos pilietė įsigijo už 30 tūkst. €, tačiau įmonė iš šio sandorio apskaitė tik apie 4 eurų pelną.

Remiantis Kazachstano mokesčių administratoriaus duomenimis, dalies į šią šalį parduotų automobilių vertė buvo 2-3 kartus didesnė nei įmonės išrašytose PVM sąskaitose faktūrose ir pan.

„Vertindama apskaitytų pajamų realumą, Klaipėdos AVMI atliko eksportuotų transporto priemonių kainų analizę, palygino su tuometėmis rinkos kainomis ir nustatė, kad įmonė 415 tūkst. eurų suma nepagrįstai sumažino beveik 160 automobilių pardavimo pajamas, VMI teikė neteisingus duomenis“, - pranešime spaudai sakė Klaipėdos AVMI Kontrolės departamento direktorės pavaduotoja Vida Okuličienė.

Patikrinimo metu VMI bendrovei papildomai priskaičiavo į biudžetą iš viso sumokėti 89 tūkst. eurų pelno mokesčio, delspinigių ir baudų. Tokiam VMI sprendimui, atmetusi verslininkų skundą, pritarė ir Mokestinių ginčų komisija prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės.

VMI atkreipia dėmesį, kad didžioji dalis įmonių mokesčius sumoka sąžiningai ir laiku, taip pat primena, jog aiškinantis panašaus pobūdžio pažeidimus reikšmingos informacijos suteikia PVM sąskaitų faktūrų duomenų analizė. Todėl siekiant padėti sąžiningam verslui VMI vykdo „PSF“ projektą, įpareigodama apie 7 tūkst. rizikingiausių šalies įmonių teikti PVM gaunamų ir išrašomų sąskaitų faktūrų registrų duomenis.

VMI primena, kad visi mokesčių mokėtojai apie nelegalios veiklos atvejus, neapskaitytas pajamas ar kitus mokestinius pažeidimus gali pranešti paskambinę pasitikėjimo telefonu 1882, pasinaudodami išmaniųjų telefonų programėle „Pranešk“, užpildę anketą internetinėje svetainėje www.vmi.lt/cms/stop-seseliui arba apsilankę Mokesčių inspekcijoje.