Kaip rašoma VMI pranešime spaudai, po kontrolės veiksmų, taikytų devynioms įmonėms, į biudžetą papildomai priskaičiuota sumokėti 22 tūkst. eurų mokesčių, o dėl vienos bendrovės galimai vykdomos nusikalstamos veiklos inicijuotas ikiteisminis tyrimas.

„VMI šiemet dėmesį sutelkė į įmones, teikiančias geodezijos, kadastrinių matavimų, teritorijų planavimo, projektavimo, žemėtvarkos, statybos objektų pridavimo ir panašias paslaugas. Iš numatytų patikrinti 66 rizikingiausių šalies įmonių daugiau kaip pusė jau sulaukė kontrolės veiksmų. Patikrinimų rezultatai patvirtina, kad pajamų neapskaitymo mastas šiame sektoriuje išplitęs – po kontrolės veiksmų trečdalyje iš atrinktų įmonių, jų deklaruotos pajamos padidėjo daugiau kaip 200 tūkst. eurų", - sakė Klaipėdos AVMI Kontrolės departamento direktoriaus pavaduotoja Vida Okuličienė.

Pasak VMI. Klaipėdos regione iš devynių patikrintų šio sektoriaus įmonių, aštuoniose nustatyta, kad dalies klientų už paslaugas sumokėtos pinigų sumos į oficialią apskaitą taip ir nepateko.

Pasak V. Okuličienės, viena iš Klaipėdos m. įmonių per pastaruosius trejus metus galimai neapskaitė per 1100 topografinių ir geodezinių matavimų, o neapskaityta pajamų suma, net ir skaičiuojant mažiausiomis kainomis, gali siekti ketvirtį milijono litų. Medžiaga perduota Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybai.

Kaip rašoma pranešime spaudai, pastebėta ir tai, kad šio sektoriaus įmonėms būdinga pajamas slėpti neišrašant apskaitos dokumentų arba „sumažinant" paslaugos kainas, dažnai taikant net keliskart mažesnes nei įprasta rinkoje.

Tokias kainas „taikiusios" vien Klaipėdos regiono įmonės papildomai deklaravo per 52 tūkst. eurų apmokestinamų pajamų.

„Išanalizavus oficialius šio sektoriaus įmonių duomenis, išryškėjo ir dar viena neigiama tendencija – nerealiai maži, t.y., neva mažesni už minimalų arba artimi jam, įmonių darbuotojams oficialiai deklaruojami mokami atlyginimai. Po patikrinimų įmonėse geodezininkų, matininkų, kt. įmonių darbuotojų deklaruojami atlyginimai gerokai „šoktelėjo". Dėl vienos įmonės pradėtas ikiteisminis tyrimas", - konstatavo V. Okuličienė.

Patikrinimų metu Klaipėdos regiono įmonėse nustatyta ir atvejų, kai bendrovių lėšomis buvo dengiami jų vadovų privatūs poreikiai: į apskaitą buvo įtrauktas, pvz., kačių maistas, vaikiškos automobilinės kėdutės, alkoholiniai gėrimai, boulingo paslaugos, pėdkelnės ir kt. prekės, niekaip nesusijusios su įmonių veikla.

Šioms įmonėms teko patikslinti mokesčių deklaracijas ir sugrąžinti į biudžetą pridėtinės vertės mokestį (PVM). Tokiais atvejais atsiranda prievolė apskaičiuoti ir GPM, ir VSD nuo įmonės vadovo gautų pajamų natūra.

Klaipėdos AVMI akcentuoja, kad didžioji dalis mokesčių mokėtojų mokesčius deklaruoja ir moka laiku, o dalis nesąžiningų rinkos dalyvių, kenkdami kitiems ūkio subjektams, slepia mokesčius ir gyvena sąžiningųjų sąskaita.

Mokesčių inspekcija tikisi, kad sąžiningai veikiantis verslas ir pilietiški gyventojai ne tik palaikys Mokesčių administratoriaus pastangas užtikrinti sąžiningą konkurenciją, bet ir informuos apie nesąžiningus rinkos žaidėjus. Parnešti apie mokestinius pažeidimus galima VMI pasitikėjimo telefonu 1882,taip pat užpildžius elektroninę anketą VMI svetainėje www.vmi.lt/cms/stop-seseliui arba pasinaudojus programėle išmaniesiems telefonams „Pranešk", užėjus į apskrities Mokesčių inspekciją bei jos teritorinius padalinius.