Trečiadienį paskelbta, kad pernai Rusijos BVP ūgtelėjo vos 1,4 proc. Tai buvo prasčiausias rezultatas nuo 2009 m. recesijos.

Daug didesnio augimo ateityje nesitiki ir Rusijos ūkio plėtros ministras Aleksejus Uliukajevas, kuris sausio viduryje šalies verslo dienraščiui „Vedomosti“ sakė, jog augimo tempai artimiausius dvejus metus neviršys 2,5 proc.

Tai, kad Rusijos ekonomika atsidūrė aklavietėje, tada pripažino ir premjeras Dmitrijus Medvedevas.

Rusija yra vidutinių pajamų spąstuose – be investicijų augimo ir produktyvumo didėjimo iš vietos nepajudėsime“, – Gaidaro ekonomikos forume Maskvoje kalbėjo jis.

Ten pat dalyvavusi didžiausio Rusijos banko „Sberbank“ analitikė Julija Cepliajeva paaiškino, kad šalies ekonomika išėjo iš vieno plėtros etapo, kai pakako pigios darbo jėgos, ir dabar yra jau kitame.

Jos teigimu, tolimesniam augimui būtina gamybos priemonių modernizacija ir produktyvumo didinimas.

Investicijų nėra

Antradienį Rusijos statistikos žinyba „Rosstat“ pranešė, kad 2013 m. pabaigoje buvo užfiksuotas investicijų, statybų ir privataus vartojimo nuosmukis.

Nepaisant to, Rusijos ūkio plėtros ministerija prognozuoja, kad 2014 m. investicijos augs 3,9 proc., o A. Uliukajevas tikina, kad yra potencialo net ir 5–7 proc. augimui.

„Vedomosti“ jis pripažino, kad to pasiekti nebus lengva.
„Reikia naikinti apribojimus infrastruktūrai, skatinti ne naftos produktų eksportą, gerinti sąlygas smulkiam verslui ir kitaip tobulinti visą verslo klimatą“, – kalbėjo ministras.

Rekordinis rublio nuosmukis

Trečiadienį užfiksuotas rekordinis rublio kurso nuosmukis. Maskvos biržoje vienu metu buvo siūloma vos 35,24 rublio už 1 JAV dolerį.

Nuo metų pradžios rublis prarado jau 6,3 proc. savo vertės, palyginus su doleriu, ir 5,9 proc., palyginus su euru.

A. Uliukajevas net nusprendė atsiimti savo žodžius dėl pasiūlymo nuo kitų metų rublio kursą paleisti plaukioti laisvai.

Tačiau jis rado ir teigiamą padėties pusę – pigesnis rublis bus naudingas eksportuotojams.