Penktą kartą pasaulinę sėkmę ir pripažinimą pelnę lietuviai verslininkai, kūrėjai, įvairių sričių ekspertai rinkosi diskutuoti, pasidalyti įžvalgomis, kaip Lietuvos ekonomika galėtų konkuruoti globalioje rinkoje, pasinaudoti kitose šalyse sukaupta patirtimi.

Viena iš labiausiai šio forumo dalyvius jaudinusių temų – emigracija. Pasak diskutavusiųjų, vien patriotizmu išvykusiųjų dirbti svetur į Lietuvą nesugrąžinsi. Tai pirmiausia turėtų skatinti mokesčiai.

„Jei mes dar prarasim 20–30 proc. mokesčių mokėtojų, ir visi jauni žmonės išvažiavę negrįš, kas mokės pensininkams? Yra keli būdai, kaip kitos valstybės pritraukia [emigrantus] – arba jos turi gerą infrastruktūrą verslui (pavyzdžiui, JAV arba Londone jos gali sau leisti turėti aukštus mokesčius), arba kaip kitos šalys (pavyzdžiui Dubajus, Singapūras), kurios neturi infrastruktūros, bet jose labai maži mokesčiai, kad pritrauktų atgal profesionalus“, – pastebėjo Didžiosios Britanijos ir Lietuvos investicijų fondo „Covalis Capital“ įkūrėjas Žilvinas Mecelis.

Pasak verslo aukštumų užsienyje pasiekusių lietuvių, verslo sąlygos Lietuvoje yra geros, tačiau, norint pritraukti naujų investuotojų, vien jų nepakanka.

„Pavyzdžiui, turiu verslo pasiūlymą ir noriu gauti leidimą. Bet kurioje šalyje jį išduos per tris mėnesius, tik ne Lietuvoje. Taigi čia Vyriausybei yra kur tobulėti. Jei Vyriausybė sudarytų specialias sąlygas, manau, norinčiųjų investuoti atsirastų net iš Kinijos, nes kinai suinteresuoti verslu Europoje“, – įsitikinęs „CIE Automotive China“ prezidentas, valdybos pirmininkas Johnas Mackas.

„Tam tikra prasme sutinku su Vyriausybe, kuri sako, kad reikia į viską žiūrėti kompleksiškai. Faktas – pas mus yra netvarka mokesčių sistemoje. Bet tai mes turim pradėti daryti greičiau. Praėjo jau nemažai laiko, o apie pakeitimus yra tik kalbama“, – pastebėjo „Microsoft Health Industry“ direktorius Vidurio ir Rytų Europos šalims Mindaugas Glodas.

Lietuvių kilmės verslo ir politikos lyderiai sako Lietuvoje pasigendantys jaunų veidų – ir versle, ir politikoje. Jų nuomone, kai panašių susitikimų salėje dominuos dvidešimtmečiai trisdešimtmečiai, greičiau bus reaguojama ir į čia nuskambančius siūlymus.