B.Obama šį teisės aktą pasirašė tuojau po to, kai Senatas jį patvirtino 74 balsais prieš 26. Atstovų Rūmai šį dokumentą priėmė pirmadienį aiškia dauguma - 269 balsais prieš 161.

Baltųjų rūmų atstovas Jay Carney sakė žurnalistams, kad "prezidentas pasirašė šį teisės aktą ir jis tapo įstatymu."

Pagal šį planą JAV skolinimosi limitas didinamas, kad valstybė lėšų nepritrūktų iki ateinančių metų lapkritį vyksiančių rinkimų ir vėliau. Taip pat numatoma, kad biudžeto išlaidos per ateinantį dešimtmetį bus sumažintos 2,1 trln. dolerių, nors toks žingsnis, kaip prognozuojama, sulėtins ir šiaip vangų JAV ekonomikos augimą.

Be to, bus įsteigtas jungtinis Atstovų Rūmų ir Senato komitetas, kuris iki lapkričio pabaigos pasiūlys naujas biudžeto deficito mažinimo priemones. Tačiau naujajame dokumente nenumatomi jokie mokesčių didinimai.

Pagal teisės aktą, kuris buvo nusiųstas pasirašyti B.Obamai smarkiai susipriešinusių įstatymų leidėjų, anksčiau galiojusi 14,3 trln. dolerių JAV skolinimosi riba padidinta 2,4 trln. dolerių.

B.Obama: tai tik pirmasis žingsnis

JAV prezidentas perspėjo, jog šis prieštaringai vertinamas planas tėra "tik pirmasis žingsnis" ilgame kelyje į ekonomikos atsigavimą.

"Tai svarbus pirmasis žingsnis užtikrinant, kad mes, kaip šalis, gyventume pagal savo galimybes, - sakė B.Obama, kalbėdamas Baltųjų rūmų Rožių sodelyje. - Tačiau tai tėra tik pirmasis žingsnis."

Prezidentas tai pareiškė netrukus po to, kai Senatas 74 balsais prieš 26 patvirtino naująjį teisės aktą.

B.Obama jį patvirtino likus vos kelioms valandoms iki trečiadienio vidurnakčio vietos (7 val. Lietuvos) laiku nustatyto galutinio termino, po kurio Jungtinės Valstijos galėjo pirmąkart paskelbti neįstengiančios vykdyti savo finansinių įsipareigojimų.

Prezidentas pažadėjo, jog dėl biudžeto deficito mažinimo priemonių nenukentės švietimas ir mokslas, taip pat kad jos nebus vykdomos "per staigiai, kol ekonomika tebėra trapi".

B.Obama užsiminė, kad jis ragins didinti mokesčius turtingiems asmenims ir bendrovėms, nors šis pasiūlymas jau anksčiau buvo sukėlęs įnirtingą respublikonų pasipriešinimą.

"Sakiau anksčiau ir pasakysiu dar kartą: negalime subalansuoti biudžeto ant nugarų tų pačių žmonių, kuriems teko didžiausia šios recesijos našta, - pabrėžė šalies vadovas. - Kiekvienas turės prisidėti. Tik taip yra sąžininga."

Pagal naująjį įstatymą ketinama per ateinančius dešimt metų sumažinti biudžeto išlaidas daugiau nei 900 mlrd. dolerių, iš jų 350 mlrd. dolerių gynybai. Taip pat bus įkurtas specialus jungtinis Kongreso komitetas, kuriam bus pavesta iki lapkričio 23 dienos pasiūlyti priemones, kurios leistų biudžeto deficitą sumažinti dar 1,5 trln. dolerių. Planuojama, kad Kongresas dėl šių priemonių balsuos gruodžio 23 dieną.

Jeigu šis komitetas nesugebėtų įvykdyti savo užduoties, būtų inicijuoti skausmingi automatiniai išlaidų karpymai abiem pagrindinėms JAV partijoms svarbiausiose srityse.

TVF sveikina JAV priėmus įstatymą, užkirtusį kelią valstybės nemokumui

Tarptautinio valiutos fondo (TVF) vadovė Christine Lagarde (Kristin Lagard) pasveikino antradienį Jungtinių Valstijų priimtą planą didinti valstybės skolinimosi ribą ir mažinti biudžeto deficitą, tačiau paragino Vašingtoną valstybės finansus nukreipti "tvariu keliu", didinant biudžeto įplaukas.

"Sveikiname susitarimą padidinti JAV vyriausybės skolinimosi ribą ir sumažinti biudžeto deficitą, - sakoma Ch.Lagarde pranešime. - Šis susitarimas, mažinantis didelį netikrumą rinkose ir stiprinantis JAV fiskalinį patikimumą, yra naudingas tiek Jungtinėms Valstijoms, tiek visai pasaulio ekonomikai."

"Skolinimosi lubų pakėlimas reiškia, kad buvo išvengta didelių sukrėtimų ekonomikoje, o papildomas susitarimas dėl deficito mažinimo yra svarbus žingsnis biudžeto konsolidacijos link", - pridūrė ji.

Ch.Lagarde taip pat nurodė, jog planuojamas biudžeto išlaidų mažinimas yra "tinkamai išdėstytas etapais", siekiant išvengti po recesijos dar neatsigavusios ekonomikos didesnio sulėtėjimo.

Tačiau ji pridūrė, kad JAV politiniai lyderiai turi sukurti planą su "aiškiais uždaviniais dėl vidutinio laikotarpio skolos ir deficito".

"Viešųjų finansų nukreipimas tvariu keliu padės nustatyti tolesnes taupymo priemones biudžeto išlaidose, taip pat naujas biudžeto įplaukas", - pabrėžė Ch.Lagarde.