"Toks sprendimas, kartu su leidimu grįžti į "Sodrą", pakirs privataus pensijų kaupimo esmę, skatins žmones rūpestį dėl savo senatvės palikti išimtinai valstybinio socialinio draudimo sistemai, o privatus kaupimas senatvei bus numarintas dorai nė neįsibėgėjęs", - sako LLRI ekspertė Kaetana Leontjeva.

LLRI ragina pamažu atkurti sumažintus pervedimus į 5,5 proc. lygį ir kuo skubiau įgyvendinti esminę "Sodros" pertvarką.

Instituto nuomone, pasitikėjimą pensijų kaupimu pakerta tai, kad, užuot grąžinusi pervedimus į 5,5 proc. lygį ir kompensavusi praradimus dėl sumažintų pervedimų į pensijų fondus, Vyriausybė siūlo pensijų kaupimo apimtis didinti papildomomis pensijų dalyvio ir valstybės biudžeto lėšomis.

"Kol Konstitucinis Teismas nepateikė sprendimo byloje dėl antros pakopos pensijų įmokų sumažinimo, tol pensijų kaupimo tvarkos keitimas turėtų būti tabu. Vyriausybė pasiūlė naujadarą, iškraipantį visą antros pensijų pakopos esmę - tai, kad pensijas kaupiančių žmonių įmokos į jų asmenines sąskaitas auga, o įmokos "Sodrai" - mažėja. Tokiu būdu laisvų lėšų kaupimui neturintys būsimi pensininkai taip pat įgyja galimybę taupyti senatvei. Tuo tarpu Vyriausybė siūlo privatų žmogaus kaupimą paversti valstybės reikalu - būtų ne tik skiriamos subsidijos, bet ir įdiegiamas ydingas perskirstymas: lėšų kaupti neturintys mokesčių mokėtojai būtų priversti subsidijuoti tuos, kurie turi galimybių kaupti papildomai. 2012 m. ar vėliau pensijų sutartis sudarę žmonės turės tik du pasirinkimus - arba likti vien "Sodroje", arba susimokėti papildomą 1 proc. nuo pajamų", - sako K. Leontjeva.

LLRI atstovės teigimu, leidimas grįžti į "Sodrą" sukompromituotų pensijų reformos idėją ir sudarytų prielaidas išvalstybintos pensijų dalies nacionalizavimui.

"Rimtas smūgis pasitikėjimui pensijų reforma jau buvo suduotas šiai Vyriausybei "laikinai" sumažinus pervedimus iš "Sodros" nuo 5,5 iki 2 proc. Dabartiniai siūlymai parodo valdžios atstovų blaškymąsi, smukdomas pasitikėjimas pensijų reforma jai net neparodžius apčiuopiamų ilgalaikių rezultatų. Dalis būsimų pensininkų gali grįžti į "Sodrą" vien dėl to, kad esami 2 proc. pervedimai yra per menki, o skirti papildomą procentą jie neišgali ir kaupti jiems nebeapsimoka. Antra vertus, jeigu žmogui bus leidžiama grįžti į "Sodrą", jam taip pat turi būti leidžiama iš jos visiškai išeiti ir kaupti lėšas senatvei savarankiškai", - mano K. Leontjeva.

K.Leontjeva taip pat atkreipia dėmesį, kad sprendimas leisti grįžti į "Sodrą" prieštarautų Europos Komisijos Žaliojoje knygoje "Adekvačios, tvarios ir saugios Europos pensijų sistemos" nurodytai krypčiai pereiti prie daugiapakopių pensijų sistemų, kai gyventojai ne tik tikisi valstybinių sistemų mokamų pensijų, bet ir savarankiškai antroje pensijų sistemos pakopoje kaupia senatvei. Anot jos, leisdami grįžti į "Sodrą", valdžios atstovai neskatintų žmonių paskirstyti apsirūpinimo senatvei riziką tarp "Sodros" ir savarankiško kaupimo.

LLRI ragina iki 2 proc. sumažintus pervedimus į asmenines žmonių sąskaitas palaipsniui grąžinti į ankstesnį 5,5 proc. lygį, nes šis apkarpymas buvo laikinas ir motyvuotas bloga ekonomine padėtimi. Institutas taip pat siūlo kuo skubiau įgyvendinti esmines "Sodros" sistemos permainas, pereinant prie universalios, fiksuoto dydžio pensijos, finansuojamos iš bendrųjų mokesčių, tuo pačiu sudarant galimybę žmonėms savarankiškai sutaupyti užtektinai lėšų senatvei.

Šaltinis
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją