"Didžiausia problema, kad Baltarusijoje neįmanoma nusipirkti valiutos, tai yra parsivežti pinigų atgal", - teigė kaimynų šalyje 15 metų krabų lazdelėmis ir žuvų piršteliais prekiaujančios "Vičiūnų" įmonių grupės valdybos pirmininkas Visvaldas Matijošaitis.

Kitas "Vičiūnų" įmonių grupei nepalankus veiksnys - dėl nuvertėjusios nacionalinės valiutos Baltarusijoje sukilusios kainos. "Mūsų žaliava - ne vietinis pienas ir ne vietinė mėsa, o žuvies produktai, jie visi perkami už valiutą. Todėl jų kaina padidėjo daugiau kaip dvigubai. Tuo metu Baltarusijos žmonių santaupos ir atlyginimai per dieną nepadvigubėjo. Todėl mūsų prekių dabar nuperkama beveik du kartus mažiau", - pasakojo V.Matijošaitis.

Vis dėlto laikinų sunkumų slegiami lietuvių verslininkai neketina trauktis iš gretimos šalies. "Parduotuvėse pakėlėme kainas taip, kad pajėgtume išvengti nuostolių. Baltarusija yra mūsų kaimynė, turi dešimt milijonų gyventojų. Nemanau, kad tokia didelė Vidurio Europos valstybė galėtų tapti visiškai nugyventa, šioje vietoje neatsiras juoda dėmė. Žmonės ten gyvens ir dirbs, o mes norime išlaikyti produkciją jų parduotuvių lentynose. Apie uždarbį dabar tikrai negalvojame", - teigė V.Matijošaitis.

Kitokiomis nuotaikomis gyvena kai kurie Baltarusijoje investuojantys Lietuvos verslininkai. Vakarų medienos grupė šių metų pavasarį Mogiliave pradėjo statyti 76 mln. eurų (262 mln. litų) vertės medienos apdorojimo centrą.

"Planai nesikeičia - kitais metai tuo pačiu metu gamykla Mogiliave pradės dirbti, - sakė bendrovės Vakarų medienos grupės valdybos pirmininkas Sigitas Paulauskas. - Projektą finansuojame iš išorės, nesiskoliname iš Baltarusijos bankų. Projektą finansuoja Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas, „Snoras”, Vokietijos bankas "Landesbank", Švedijos vyriausybės investicinis fondas, baldų gamintoja bei mažmenininkė "Ikea" ir mūsų grupė. Pagaminta produkcija skirta eksportuoti: baldai bus tiekiami "Ikea" parduotuvėms Rusijoje, o medžio drožlių plokštės - baldų gamintojams Vakarų Europoje. Ilgalaikiai kontraktai su pirkėjais jau sudaryti. Baltarusijoje jokių trukdžių nėra. Viskas vyksta pagal planą."