„Nepaisant valstybės pastangų kovoti su šešėliu ir mažinti prielaidas neapskaitytai ekonomikai, Gariūnuose situacija toliau išlieka nepakitusi ir kelia nerimą,“- ministro pirmininko spaudos tarnybos pranešime cituojamas M. Majauskas.

2005 metais Vyriausybės nutarimu Gariūnų verslo parkas buvo pripažintas Valstybinės svarbos projektu. Tuo pagrindu keliems operatoriams ne aukciono būdu buvo išnuomota 32,5 ha valstybės žemės 50-čiai metų. Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenimis Gariūnuose prekiauja daugiau kaip 3 000 fizinių asmenų, užregistruota apie 240 juridinių asmenų. Preliminariais skaičiavimais jų apyvarta gali siekti 300 mln. Lt.

„Tikėtina, jog pastarasis skaičius gali būti ir gerokai didesnis, tačiau atsakyti tiksliai kokia yra apyvarta ir kiek sumokama mokesčių šiandien niekas negali pasakyti,“ – teigia M. Majauskas.

Pasak premjero patarėjo, mokesčių administravimo ir teisėsaugos institucijų duomenys rodo, kad Gariūnai išlieka privilegijuota ekonomine zona. „ Nėra viešai prieinamos oficialios informacijos apie prekybos vietų skaičių, prekiautojų teisines verslo formas, prekių apyvartas, valstybei sumokamus mokesčius. Vyraujanti apskaita suponuoja galimybę vengti rodyti tikrąją apyvartą, neretai siekiant išvengti reikalavimo tapti PVM mokėtoju“, - pažymėjo M. Majauskas.

Mykolas Majauskas
Foto: DELFI / Audrius Solominas

Policijos, VMI ir FNTT tarnybos Gariūnuose atlieka reguliarius patikrinimus. Jų rezultatai fiksuoja didelius įvairių pažeidimų skaičius. Didžiausias teisėsaugos dėmesys šiuo metu skiriamas prekybos vietų nuomos pajamų apskaitymui, šešėlinių „didmenininkų“ ir neregistruotos veiklos vykdymo išaiškinimui, su verslo liudijimais veiklą vykdančių asmenų pajamų apmokestinimo kontrolei. „Yra buvę atvejų, kai atlikus patikrinimus paaiškėja, kad įvairios prekės buvo „pirktos“ iš neegzistuojančios įmonės Lenkijoje, o prekeivių asmeninės išlaidos neatitinka deklaruojamų pajamų“, - sakė M. Majauskas.

Nustatyta eilė pažeidimų susijusių ir su akcizais apmokestinamomis prekėmis. Tikslinių tikrinimų metu fiksuojama prekyba kontrabandinėmis cigaretėmis ir alkoholiniais gėrimais. Pasitaiko atvejų, ir kai turgavietėje parduodami vaistai ar vaistiniai preparatai, kurių prekyba ES negalima. Policijos duomenimis itin daug nusikalstamų veikų ir administracinių pažeidimų Gariūnų verslo parke fiksuojama dėl intelektinės nuosavybės pažeidimų bei prekių ženklų klastojimo.

DELFI primena, kad nuo gegužės Vyriausybė įpareigojo visus dengtose turgavietės maisto produktus pardavinėjančius verslininkus dirbti su kasos aparatais. Prievolė negalioja tik nedideliuose ūkiuose išaugintiems produktams, kuriuos parduoda pats augintojas.

Toks sprendimas sukėlė turgaus pardavėjų pasipiktinimą, jie surengė bado akciją prie Seimo, mitingavo, o šiuo metu dalyje turgų daugelis nepasirodo prie prekystalių.