Laisvės nuo mokesčių diena – tai simbolinė diena metuose, kai vidutinis mokesčių mokėtojas nustoja dirbti valdžiai ir pradeda dirbti savo paties ir savo šeimos gerovei. Tai yra santykinės mokesčių naštos rodiklis, parodantis, kokią žmogaus sukuriamų gėrybių dalį paima valdžia ir perskirsto per nacionalinį biudžetą ir nebiudžetinius fondus.

LLRI ekspertės Kaetanos Leontjevos teigimu, Laisvės nuo mokesčių dienos skaičiavimas, kai tarp valdžios pajamų ir išlaidų yra milžiniška praraja, neatspindi realios padėties viešuosiuose finansuose.

„Ankstesniais metais valdžios sektoriaus deficitai būdavo mažesni, todėl mokesčių našta apytiksliai sutapdavo su valdžios našta išlaidų dalyje. Šįmet prognozuojamas apie 8 mlrd. Lt valdžios sektoriaus deficitas, o tai reiškia, kad kas penktas valdžios išleistas litas yra pasiskolintas. Vien per pirmą šių metų ketvirtį centrinės valdžios skola išaugo 5,6 mlrd. Lt ir pasiekė 31,3 mlrd. Lt. Nuo 2008 m. pabaigos ji išaugo dvigubai, t.y. 100 proc. Jeigu lietuviai šiais metais turėtų sumokėti už visas valdžios sektoriaus išlaidas, dirbti valdžiai tektų iki birželio 6 d. Šią dieną galima vadinti Laisvės nuo valdžios išlaidų diena,“ – komentuoja LLRI ekspertė.

LLRI Laisvės nuo mokesčių dieną skaičiuoja nuo 1993 m. Jungtinės Amerikos Valstijos šiemet Laisvės nuo mokesčių dieną minėjo balandžio 9 d., Didžiojoje Britanijoje ji – gegužės 30 d. Įvertinant valdžios skolinimąsi, Laisvės nuo mokesčių diena šiose šalyse išauš 38 d. vėliau – atitinkamai gegužės 19 d. ir liepos 8 d.

Šaltinis
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją