Visiškai realu, jog susidariusios kliūtys neleis rusams tapti elektrinės šeimininkais dar šį šildymo sezoną.

Pirkimas užsitęsė

Tai jau trečias kartas, kai atidedamas sutarties pasirašymas. Anksčiau planuota ją pasirašyti iki gruodžio 20 d., po to terminas buvo nukeltas iki gruodžio 30 d.

“Patys rusai nesitikėjo, kad taip ilgai užtruks formalumai jų šalyje. “Gazprom” yra valstybės kapitalo kompanija, todėl investuojant į užsienio bendroves reikia kelių institucijų leidimo. Konsorciumo vadovai greičiausiai manė, jog ši problema gali būti išspręsta labai greitai, tačiau tokio objekto pirkimas užsitęsia iki metų”, - priežastis minėjo bendrovės “Kauno termofikacijos elektrinė” generalinis direktorius Algimantas Stasiukynas. “Gazprom” investuos į šią neseniai įkurtą bendrovę.

“Žinant Rusijos biurokratinės mašinos nepaslankumą, sunku prognozuoti tikslią sutarties pasirašymo datą”, - minėjo konsorciume dalyvaujančios bendrovės “Dujotekana” vienas iš vadovų Raimundas Paliukas.

Nors konsorciumas mini biurokratinius nesklandumus, tačiau kai kurie Kauno tarybos nariai nerimauja, ar stringantis procesas nėra ženklas, jog sutartis liks nepasirašyta.

Rusai suklydo

Buvęs energetikos ministras A.Stasiukynas įsitikinęs, jog buvo padaryta klaida, investuotojams nutarus pirma įkurti įmonę “Kauno termofikacijos elektrinė”, o tik po to pasirašyti elektrinės pardavimo-pirkimo sutartį. “Kai buvo priimti visi nutarimai, juristai išsiaiškino, jog tai pažeidimas, nes norint investuoti bent vieną dolerį reikia gauti centrinio banko leidimą”, - kalbėjo A.Stasiukynas.

Kita vertus, pardavimo vilkinimas ir tariami biurokratiniai nesklandumai kelia tam tikrų klausimų. Kaip tokia “valstybe valstybėje” vadinama “Gazprom” kompanija galėjo įstrigti savo valstybės teisiniuose brūzgynuose? “Kauno energijos” vadovybė dar prieš Naujuosius metus buvo užsiminusi apie kai kuriuos nesklandumus sutarties pasirašymo išvakarėse, tačiau jų nedetalizavo.

Pasklidus gandams apie galimą “Gazprom” bankrotą bei kompanijos investicijų užsienyje peržiūrėjimą, Lietuvoje dirbantys konsorciumo dalyviai siūlo netikėti nepagrįstomis kalbomis. “Su pinigais nebus jokių problemų. Vedamos derybos su įvairiais Lietuvos bei užsienio bankais dėl paskolų”, - teigė R.Paliukas.

Išeis į naudą?

Energetikos specialistas įsitikinęs, jog Kaunui užsitęsusios derybos išeis tik į naudą. “Nuostolių patirs tik “Gazprom”, negavęs pelno iš šio šildymo sezono. Vadinasi, pinigai kol kas liks Lietuvoje”, - samprotavo A.Stasiukynas.

Kita vertus, investicijos į Kauno bendrovę taip pat vėluos, todėl “Kauno energijos” vadovai nėra patenkinti dėl užsitęsusių formalumų. Beje, sutartis turėtų būti pasirašyta naujos miesto valdžios darbo pradžios išvakarėse. Konkurso nugalėtoją taip pat buvo skubama paskelbti iki savivaldybių rinkimų.

“Kovo pradžia yra maksimaliai vėlyvas laikas pasirašyti sutartį. Patys suprantate, tuo metu pradės dirbti naujoji miesto Taryba”, - minėjo “Dujotekanos” vadovas R.Paliukas.

Be to, pirkimo-pardavimo sutartyje buvo minimos konkrečios datos bei terminai. “Šiuo atveju prašysime “Kauno energijos” valdybos pakeisti terminus. Sutartį galima pasirašyti greitai, tačiau laukia eilė formalumų Kaune - reiks keisti kai kuriuos sutarties punktus. Juk negalima pasirašyti sutarties, kurioje yra pažeisti terminai. “Gazprom” lengvabūdiškai sutiko su terminais neįvertinusi galimybių”, - aiškino A.Stasiukynas. Pasak jo, sutarties punktų pakeitimai užtruks ne mažiau kaip mėnesį.

Gandus neigia

Nei “Dujotekanos”, nei Kauno termofikacijos elektrinės atstovai nemano, jog “Gazprom” investicijoms atsirado kliūčių dėl Rusijos spaudoje pasirodžiusių publikacijų apie tariamą kompanijos bankrotą.

“Gazprom” pritraukia 60 proc. visos Rusijos valiutinių įplaukų, todėl kai kas norėtų, jog ši gigantiška kompanija skiltų bei būtų galimą ją vėliau privatizuoti”, - samprotavo A.Stasiukynas. Jo nuomone, tuo labiausiai suinteresuoti Rusijos oligarchai. “Apie tai rašė tik bulvariniai laikraščiai”, - pastebėjo R.Paliukas.

Tačiau “Kauno diena” jau anksčiau išsiaiškino, jog Kaliningrade yra statoma nauja elektrinė, gaminsianti elektrą.

“Gazprom” atstovai žadėjo investuoti į Kauno elektrinę statydama dujų turbinas. Šios turėtų gaminti elektros energiją, kuri būtų eksportuojama į Kaliningradą. Paaiškėjus ketinimams dėl elektrinės statybos, neatmetama galimybė, kad rusų investicijos gali būti gerokai mažesnės nei iš anksto planuota.

Investicijų planai - viliojantys

Iš karto po sutarties pasirašymo “Gazprom” į bendrovės “Kauno energija” sąskaitą turėtų pervesti 90 mln. Lt. Likutinė dalis - 26,5 mln. Lt bus pervesta iki 2003 m. gruodžio mėn. Iki tol “Dujotekana” ir kita konsorciumo dalyvė “Clement Power Venture” išpirks iš “Gazprom” dalį akcijų ir valdys atitinkamai 24 ir 25 proc. akcijų, o “Gazprom” dalis sumažės iki 51 proc. Miestiečiams šilumą gaminanti Kauno elektrinė dabar priklauso “Kauno energijai”, kurios 85,99 proc. akcijų valdo Kauno savivaldybė.