Didieji prekybos centrai, ne vienerius metus kritikuoti dėl darbo grafiko, dar spalio pabaigoje paskelbė sensacijai prilygstančią naujieną – nuspręsta nedirbti per didžiąsias metų šventes. Tiesa, kol kas tris: šv.Velykų, šv.Kalėdų ir pirmąją Naujųjų metų dieną.

Verslininkai savo iniciatyva siūlo eksperimentą ir kol kas nežada, kad tokia akcija bus tęsiama kitąmet, o galbūt, sekant kitas Vakarų šalis, taps įprastu reiškiniu.

Prekybininkai jau suskubo pirkėjus informuoti apie keičiamą darbo grafiką. Stambieji prekybos centrai šiuos pokyčius suplanavo skirtingai: vieni, kad patenkintų vartotojų poreikius, apsisprendė dirbti naktimis, kiti – tik šiek tiek pailgino darbo valandas prieš šventines dienas.

Lauks pirkėjų reakcijos

Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdomasis direktorius Vladas Sutkus priminė, kad minėtos dienos buvo pasirinktos neatsitiktinai: „Šios šventės yra tradiciškai minimos šeimose. Žmonės joms rengiasi ir apsiperka iš anksto. Per Kalėdas ar sausio 1-ąją parduotuvėse tikrai nėra didelio pirkėjų srauto. Todėl nuspręsta ir darbuotojams suteikti galimybę švęsti šias šventes su šeimomis“.

Tačiau prekybininkai kol kas neskuba žadėti, kad ir ateityje per šias šventes parduotuves nedirbs.

„Viskas priklauso nuo pirkėjų reakcijos. Prieš pusantrų metų esame darę nuomonių apklausą ir tuomet dauguma apklaustųjų pageidavo, kad prekybos centrai dirbtų ir per didžiąsias šventes, – prisiminė V.Sutkus. –Jeigu vartotojai tokią iniciatyvą įvertins palankiai, gali būti, kad tai taps tradicija“.

Galimybė išgyventi smulkiesiems

Ekonomistas socialinių mokslų daktaras Romas Lazutka pripažįsta, kad pastaruoju metu Lietuvoje buvo įprasta rasti dirbančias parduotuves net ir per didžiausias metų šventes, todėl prekybininkų iniciatyva pradžiugins ne visus pirkėjus.

„Žinoma, atsiras žmonių, kurie bus negirdėję, neperskaitę informacijos apie pasikeitimus ir atėję į parduotuves supyks jas radę uždarytas. Tačiau antra vertus, reikia imtis realių žingsnių, užuot kalbėjus, kad ir prekybos centrų darbuotojai turi teisę švęsti“, – komentavo situaciją R.Lazutka.

Jis priminė užsienio šalių patirtį, kur jau seniai įprasta, kad didieji prekybos centrai nedirba per didžiąsias valstybines šventes ir trumpiau dirba jų išvakarėse. Jų vietą sėkmingai užima mažesnės parduotuvės, kurios taip sugeba konkuruoti su didžiaisiais rinkos žaidėjais. Apie tai ne vienerius metus diskutuota ir Lietuvoje.

Alkanų tikrai neliks

„Neteko girdėti, kad Vakarų šalyse, kur parduotuvės per šventes nedirba, žmonės liktų nevalgę. Yra sričių, kur įstaigos turėtų dirbti ir per šventes, tačiau tai neturėtų būti didieji prekybos centrai“, – šypteli pašnekovas.

R.Lazutka įsitikinęs, kad didžiosios maisto prekių parduotuvės galėtų nedirbti kiekvieną sekmadienį – jeigu tokia tvarka būtų patvirtinta, prireiktų nedaug laiko, kol pirkėjai priprastų prie tokių pokyčių. Tačiau ilgai trunkantys eksperimentai darbo laiko tema gali klaidinti ir piktinti pirkėjus.

„Reikėtų pagaliau nuspręsti, kiek ir kada dirba prekybos centrai, kad visiems būtų aišku. Toks blaškymasis nei prekybininkams, nei vartotojams tikrai nėra naudingas“, – įsitikinęs pašnekovas.

Rengiamas apynasris

Verslininkai kol kas neskubama žadėti, kad galbūt ateityje bus patvirtinta daugiau nedarbo dienų. „Prekybininkai orientuojasi tik į pirkėjus. Jeigu vartotojams yra patogu, kad parduotuvės dirbtų per šventes, jos ir dirbs. Nereiktų daryti staigių judesių. Palaukime pirkėjų reakcijos“, – ragino Prekybos įmonių asociacijos vadovas V.Sutkus.

Tačiau Seime apie priverstines nedarbo dienas diskutuojama vis garsiau. Parlamentarams siūloma pritarti Darbo kodekso pataisoms, draudžiančioms parduotuvių darbą per didžiąsias šventes – ne tik šv. Kalėdų pirmąją dieną, Naujųjų metų dieną ir pirmąją šv. Velykų dieną, bet ir Vasario 16-ąją, Kovo 11-ąją ir Liepos 6-ąją ir lapkričio 1-ąją.

Seime pasigirdo siūlymų tokio ribojimo netaikyti smulkiesiems verslininkams.

Pasirinko naktinį grafiką

Bendrovės „Maxima LT“ rinkodaros direktorius Giedrius Juozapavičius dienraščiui teigė, kad tik šią savaitę bus patvirtinti galutiniai prekybų centrų darbo planai. Jau aišku, kad prieš pat šventes kai kurios „Maximos“ dirbs ilgiau, o kitos parduotuvės lauks pirkėjų visą parą.

Per žiemos šventes keisis ir prekybos bei pramogų sostinių „Akropolis“ darbo laikas. Prieš Kalėdas lankytojai „Akropoliuose“ apsipirkti galės net iki 24 val., o „Maximos“ veiks visą parą.

„Prieššventinėmis dienomis tradiciškai jaučiamas didžiausias žmonių antplūdis, klientams vis pritrūksta valandos ar kelių, kad galėtų nupirkti visas dovanas ir vaišes šventiniam stalui, tad šiais metais lankytojų patogumui prieš Kalėdas visos parduotuvės „Akropoliuose“ dirbs ilgiau”, – priimtus sprendimus aiškino bendrovės „Akropolis“ Prekybos centrų valdymo departamento vadovas Domas Kačinskas.

Tiesa, gruodžio 24-ąją, šv.Kūčių dieną, „Akropoliai“ darbą baigs 20 val., gruodžio 31 d. „Maximos“ veiks iki 22 val., o kitos parduotuvės – iki 20 val.

Pridėjo tik kelias valandas

Švenčių išvakarėse savo darbo laiką sutrumpins ir kiti prekybos centrai. „Norfos“ atstovas spaudai Darius Ryliškis sakė, kad per Kūčias ir Naujųjų metų išvakarės parduotuvės darbą baigs valandą anksčiau, o gruodžio 26-ąją ir sausio 2-ąją pradės dirbti valanda vėliau.

„Nemanome, kad pirkėjai dėl to nukentėtų. Nebus taip, kad sausio 2-ąją jau 7 valandą ryto dauguma gyventojų pultų į parduotuves. Žmonės turės pakankamai laiko apsipirkti anksčiau“, – įsitikinęs D.Ryliškis.

Panašų darbo grafiką planuoja ir „Iki“ prekybos centrai. Galimybės dirbti naktį nesvarstyta, tačiau gruodžio 21, 22, 28 ir 29 dienomis darbo laikas 24-iose „Iki“ parduotuvėse prailgintas viena valanda – bus dirbama nuo 8 iki 23 val.

Kūčių dieną visos „Iki“ tinklo parduotuvės dirbs trumpiau – nuo 8 iki 20 val.

Prekybos tinklas „Rimi“ gruodžio 24-ąją dirbs nuo 7 iki 22 valandos, o gruodžio 31 dieną darbą užbaigs valanda arba dviem trumpiau nei įprastai.

„Net nesvarstėme, ar verta dirbti naktimis. Manome, kad pirkėjai ras laiko, kada apsipirkti ir nepatirs nepatogumų“, – aiškino bendrovės „Rimi Lietuva“ atstovė spaudai Rasa Juodkienė.

„Vilniaus dienoje” taip pat skaitykite:

Seimą klupdo ilgi savaitgaliai

Odontologai jau laukia bulviasodžio

Prieš filmą – nervų karas