Nutiesus tokį dujotakį, Lietuva galėtų rinktis dujų tiekėją iš Danijos ar Norvegijos ir nebebūtų priklausoma vien nuo Rusijos kompanijos "Gazprom", rašo dienraštis "Verslo žinios".

Šį trečiadienį ir ketvirtadienį, anot Lenkijos verslo dienraščio "Puls Biznesu", Vilniuje susitiks "Lietuvos dujų", Lenkijos dujų bendrovės PGNiG ir Danijos kompanijos DONG atstovai.

"Tai labai reali galimybė, kad "Amber Project" bus įgyvendintas ir kad per Lenkijos teritoriją bus nutiestas dujotakis į Lietuvą", - teigė PGNiG atstovas, nenorėjęs, kad jo pavardė būtų minima.

Naudos iš skandinaviškų dujų tranzito tikisi ir Lenkija, nes PGNiG, šios šalies dienraščio žiniomis, galėtų tapti šio dujotakio savininke ir dujų tranzito operatore.

Būtent Lenkijos kompanija atlieka "Amber Project" įgyvendinti reikalingus tyrimus ir puoselėja planus ateityje šį dujotakį sujungti su vadinamąja Jamalo trasa, kuria "Gazprom" dujos iš Jamalo pusiasalio Rusijoje pasiekia Berlyną.

PGNiG atstovai neskelbia reikalingų investicijų dydžio bei galimo skandinavų dujų tranzito kiekio į Lietuvą. Numatoma, kad projektas bus finansuojamas Europos Sąjungos fondų lėšomis.

"Amber Project" apimtų ir jau projektuojamą "Baltic Pipe" dujotakį iš Danijos į Lenkijos vakarinį pajūrį. Šį projektą įgyvendina norvegų ir danų konsorciumas, tarp kurio dalyvių yra ir DONG.

"Baltic Pipe" ilgis - apie 230 kilometrų, o išankstinė statybos kaina - 335 mln. eurų. Dujotakiu būtų tiekiama apie 2,2 mlrd. kubinių metrų dujų kasmet.

Lenkai tikisi, kad "Baltic Pipe" bus tiesiamas taip, kad dujos galėtų tekėti tiek į vieną, tiek į kitą pusę, o ateityje jis bus sujungtas su Berlyną siekiančiu Jamalo dujotakiu. Taip rusiškos dujos galėtų pasiekti Daniją, kuriai taip pat svarbi apsirūpinimo dujomis alternatyva, nes po 10-15 metų pasibaigs danų dujų ištekliai.

Didžiausia dabartinė dujų importuotoja į Lietuvą bendrovė "Dujotekana" per 9 mėnesius Lietuvoje pardavė 693 mln. kubinių metrų dujų - tai sudarė apie 40 proc. dujų rinkos. Iš viso šiemet Lietuvoje bus sunaudota iki 3 mlrd. kubinių metrų dujų (2001-aisiais - 2,64 mlrd. kubinių metrų).

Be "Dujotekanos", sudariusios ilgametę sutartį su "Gazprom" dėl gamtinių dujų tiekimo į Lietuvą, jas importuoja ir "Itera Lietuva" bei "Lietuvos dujos", o įmonė "Achema" savo produkcijai gaminti reikalingą dujų kiekį perka tiesiai iš "Gazprom".