„Sveikiname racionalų Komisijos sprendimą naikinti taisyklės taikymą priekaboms ir puspriekabėms. Tačiau mūsų galutinis tikslas – visiškas reikalavimo panaikinimas, apimantis ir motorines transporto priemones bei jų junginius, Europos Sąjungos Teisingumo Teismo sprendimu“, – pažymi Povilas Drižas, TTLA generalinis sekretorius.

Aljanso iniciatyva Lietuvos pramonininkų konfederacija kartu su Europos verslo konfederacija „BusinessEurope“ kreipėsi į EK, ragindama peržiūrėti pasiūlytą minėtos nuostatos taikymą ne tik vilkikams, bet ir priekaboms bei puspriekabėms. EK vadovybei pateikti argumentai dėl neracionalaus ir nepagrįsto tokio nuostatos traktavimo.

P. Drižas, šiuo metu pirmininkaujantis „BusinessEurope“ transporto darbo grupei, sako, kad tuščių vilkikų reisų be krovinių skaičius Europos Sąjungoje (ES) vėl pradėjo augti dėl įsigaliojusių Mobilumo pakelto reikalavimų.

„Verslui tai kelia papildomų iššūkių dėl išaugusių kuro kaštų. Be to, reguliarus sunkvežimio grąžinimas reikalauja papildomų vairuotojų, kurių šiai dienai smarkiai trūksta“, – sako P. Drižas.

Jis priduria, kad privalomas sunkvežimio grąžinimas išbalansuoja nusistovėjusias tiekimo grandines sausumos keliais.

ING banko duomenimis, tuščių reisų skaičius ES keliuose pradėjo augti nuo 2019 metų. Iki to laikotarpio Europos kelių transporto efektyvumas tolygiai gerėjo. Tuščių krovininių vilkikų kelionių dalis Bendrijos keliuose sudaro beveik penktadalį visų važiavimų.

Atsižvelgiant į krovinių srauto tarp Rytų ir Vakarų disbalansą, tuščių vilkikų važiavimų skaičius, nepaisant pastangų rasti sprendimą, augs, – prognozuoja ING banko ekspertai.

„Daugybė vilkikų, užuot gabenę krovinius, priversti tuščiais reisais važiuoti į jų registracijos šalis. Vien Lietuvos sieną kiekvieną dieną kerta apie tūkstantis vilkikų, iš kurių absoliuti dauguma – be krovinio, arba iš dalies pakrauti“, – pažymi P. Drižas.

Jo teigimu, šios taisyklės neigiamą poveikį jau patyrė Rytų Europos vežėjai, ypatingai mažesnės įmonės, kurioms sudėtinga užsitikrinti papildomų krovinių grįžtamiesiems reisams į jų veiklos centrus ir iš jų.

Pernai EK paskelbė tyrimą, kuriame konstatuota, kad prievolė grąžinti sunkvežimį sukels transporto sistemos neefektyvumą ir padidins tuščių krovinių reisus, aplinkos taršą ir spūstis.

Komisijos vertinimu, vien dėl reikalavimo vilkikus grąžinti į įmonės įsisteigimo šalį kelionių be krovinių skaičius didės 1,9 mln. per metus. Dėl to anglies dvideginio emisijos didės 2,9 mln. tonų, o azoto oksidų ir kietųjų dalelių tarša didės atitinkamai 619 ir 221 tonomis per metus.