Nacionalinio saugumo komisija įvertinusi tiek pirminę sutartį, tiek jos pakeitimus priėjo išvados, kad sutartys kelią grėsmę nacionaliniam saugumui. Šią savaitę „Delfi“ remdamasi šaltiniais pranešė, kad komisijai svarstant sutartis paaiškėjo tai, jog naujuoju susitarimu buvo panaikinta sutartyje iki tol galiojusi „Lietuvos geležinkelių“ galimybė nedelsiant vienašališkai nutraukti sutartį „Belaruskalij“ pažeidus sutartyje numatytą atsiskaitymų tvarką arba susidarius įsiskolinimams „Lietuvos geležinkelių“ atžvilgiu. Tai yra, nusprendus priimti avansinius mokėjimus ir persirašius sutartį, prarasta galimybė ją nutraukti vienašališkai po sankcijų įsigaliojimo, kai „Belaruskalij“ nebebūtų galėjusi pervesti atlygio. Plačiau apie tai galite skaityti čia.

LTG penktadienį išplatino pranešimą spaudai, kuriame tvirtina, kad išliko nepakeistos ir visos kitos sąlygos, dėl kurių galima nutraukti sutartį.

„Sutarčių pakeitimai, papildomi susitarimai ir galimos jų pasekmės visuomet yra atidžiai vertinamos bendrovės specialistų. Spalio mėnesį pasirašytas papildomas susitarimas, kuriuo buvo pereita prie išankstinių apmokėjimų, niekaip nekeičia LTG galimybių sustabdyti Baltarusijos bendrovei teikiamas paslaugas. Keičiant atsiskaitymo už paslaugas tvarką, kitos sutarties nuostatos liko galioti – abi sutarties šalys turi galimybę ją nutraukti, jeigu kita sutarties šalis nevykdo sutartimi prisiimtų įsipareigojimų“, – sako Kęstutis Šliužas, LTG valdybos pirmininkas.

Apmokėjimo tvarka buvo pakeista praėjusių metų spalio 21 d. pereinant prie išankstinių atsiskaitymų. Tai buvo padaryta siekiant išvengti galimo neatsiskaitymo už iki gruodžio 8 d. imtinai suteiktas paslaugas.

Iki tol „Belaruskalij“ už teikiamas paslaugas atsiskaitydavo per 30 dienų nuo paslaugų suteikimo. Taigi, jeigu prie avansinių mokėjimų nebūtų pereita, LTG būtų rizikavę patirti daugiau kaip 7 mln. eurų nuostolį – po gruodžio 8 d. bankams nustojus aptarnauti „Belaruskalij“ atliekamus mokėjimo pavedimus, už paskutinį mėnesį liktų neatsiskaityta. Taigi šiuo pakeitimu buvo mažinamos rizikos bendrovei.

LTG ir „Belaruskalij“ sutartyje taip pat numatyta, kad sutartis gali būti nutraukiama įspėjus apie tai prieš 12 mėnesių. To nepadarius ir LTG nutraukus sutartį anksčiau, nesant teisėto pagrindo, kita pusė gali reikalauti atlyginti prarastas pajamas. Teismui patenkinus net ir dalį tokio ieškinio, tai galimai grėstų LTG bankrotu.

LTG sutartį su „Belaruskalij“ pasirašė 2018 metais, ji galioja iki 2023 metų pabaigos.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (7)