Kaip nurodo Aplinkos ministerija, privalomo vilkikų grąžinimo namo tvarką penktadienį įvertinusi Europos Komisija patvirtino, kad dėl reikalavimo vilkikams kas 8 savaites grįžti į įmonės registracijos šalį papildomai bus išmetama 3,3 mln. tonų anglies dvideginio. Tai vidutiniškai sudaro 52 proc. šalies transporto sektoriuje išskiriamo šiltnamio dujų kiekio (2019 metais jis siekė 6,29 mln. tonų).

„Sunkvežimių varinėjimas po ES teritoriją yra visiškai nereikalingas, nes europinė mobilumo tvarka prieštarauja kitam ES Sąjungos prioritetui – kelia grėsmę Žaliojo kurso tikslams“, – pranešime cituojamas S. Gentvilas.

Pagal numatytas Mobilumo paketo nuostatas, per vienus metus vilkikas į registracijos šalį turėtų privalomai grįžti apie 6–7 kartus.

Aplinkos ministerija nurodo, kad vilkikų techninei apžiūrai atlikti nebūtina Lietuvoje registruotam vilkikui grįžti į Lietuvą.

„Vilkikų techninė apžiūra vykdoma kasmet, t. y. kas 12 mėnesių. Mobilumo pakete nurodytas pagrindas kas du mėnesius vilkiką siųsti į registracijos šalį tikrai neskirtas transporto techniniams reikalavimams atitikti, todėl dėl tokio reikalavimo neigiamas poveikis aplinkai vargu ar pagrįstas“, – sako Aplinkos ministerijos Klimato politikos grupės vyresnysis patarėjas Tomas Aukštinaitis.

Atitinkamas Mobilumo paketo nuostatas kaip neproporcingas Lietuva kartu su kitomis Rytų Europos šalimis apskundė Europos Teisingumo Teismui.