Untitled Document

Nors ir vėl aktyviausiai prekiauta "Lietuvos telekomo" akcijomis, esant santykinai nemažoms apyvartoms ženkliai kilo "Pieno žvaigždžių", "Žemaitijos pieno", "Sanito", "Rokiškio sūrio" akcijų kainos.

Prekyba "Lietuvos telekomo" (LTEL) akcijomis vyko ramiai investuotojams laukiant bendrovės rezultatų, kurie buvo paskelbti prekybai pasibaigus. Nepaisant neigiamų tendencijų Europos biržose, telekomo akcijų kaina šiandien pakilo 0,8 proc. iki 1,27 Lt, o apyvarta siekė 49,6 tūkst. litų.

Pasibaigus prekybai buvo paskelbta, jog trečiąjį šių metų ketvirtį "Lietuvos telekomas" gavo 259,2 mln. litų pajamų bei uždirbo 35,7 mln. litų grynojo pelno. Jei pelno bei pajamų rezultatai ir galėjo būti kiek geresni, tai teigiamai vertinti galima bendrovės sąnaudų mažinimą.

Veiklos išlaidos per devynis mėnesius buvo sumažintos 7,3 proc., o EBITDA marža siekė net 55,7 proc. (Estijos telekomo EBITDA marža per devynis šių metų mėnesius sudarė 47 proc.).

Pagrindine problema "Lietuvos telekomui", kaip ir anksčiau, išliko konkurencija tarptautinių pokalbių rinkoje. 2001 m. trečiajame ketvirtyje, lyginant su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, telekomo tarptautinių pokalbių tarifai vidutiniškai sumažėjo 12,8 proc. Vis tik tolesnė konkurencija šioje rinkoje neturėtų būti tokia aštri dėl to, kad kainų mažinimo ribas turėtų pasiekti ir konkurentai.

Nors "Lietuvos telekomo" pajamos iš fiksuoto vietinio ryšio ir išaugo 5 proc., tiek rinka, tiek patys bendrovės vadovai tikėjosi, jog įvedus sujungimo mokestį augimas bus didesnis. Paskelbus šios dienos rezultatus, "Lietuvos telekomo" vadovai sumažino ir pajamų augimo prognozes šiems metams - vietoj anksčiau planuotų 5-10 proc., dabar skelbiama jog bendrovės pajamos išaugs 3-5 proc.

Kol kas sunku vertinti, kaip į rezultatų paskelbimą sureaguos akcijų rinka, tačiau galima tikėtis bent jau apyvartos padidėjimo. Nors bendru atveju telekomo rezultatai ir nėra netikėti, kaina pajudėti aukštyn ar žemyn gali tuo atveju, jei trečio ketvirčio pelnas neatitiko vieno ar kelių didelių investuotojų lūkesčių.

Taip atsitiko 2000 m. rudenį, kai paskelbus trijų ketvirčių rezultatus kaina sekančią dieną išaugo 3,8 proc. Šių metų kovo 28 dieną paskelbti pirmojo ketvirčio rezultatai taip pat nebuvo stebinantys, tačiau kitą dieną bendrovės akcijų kaina smuko 4,6 proc. Tąkart šios akcijos neatlaikė investuotojų iš Londono pasiūlos spaudimo.

"Sanito" (SANI) akcijos pabrango 4,6 proc. iki 2,30 Lt, o apyvarta siekė 25,5 tūkst. litų. Penktadienį šaukiamas pakartotinis "Sanito" akcininkų susirinkimas, kuriame bus svarstomas klausimas dėl įstatinio kapitalo ir akcijų nominalios vertės mažinimo.

Centrinėje rinkos šiandien toliau kilo ir biržoje kotiruojamų pieninių akcijų kainos.

"Žemaitijos pieno" (ZEMP) akcijų kaina pakilo 8,4 proc. iki 10,30 Lt, o apyvarta siekė 23,7 tūkst. litų. Paskelbus trečiojo ketvirčio rezultatus, per paskutiniąsias tris sesijas ZEMP akcijų kaina pakilo jau 27,2 proc.

Bendrovės akcijų kainos kilimą lemia tiek geri rezultatai, tiek neišblėsusios rinkos viltys, kad "Žemaitijos pienui" pavyks išplatinti akcijų emisiją, kurios išleidimui akcininkai pritarė šį pavasarį.

Nors jokių esminių naujienų apie "Rokiškio sūrį" (ROKS) ar "Pieno žvaigždes" (PZVG) nebuvo, tačiau rinkoje vyraujant optimizmui jų kaina rinkoje smarkiai kilo.

"Lietuvos jūrų laivininkystės" (LJL) akcijų kaina šiandien pakilo 11,1 proc. iki 0,1 Lt bei buvo sudaryta sandorių už 5 tūkst. litų. Likus vienai dienai iki mėnesio pabaigos, "Lietuvos jūrų laivininkystė" ir "Lisco Baltic Service" (LBS) yra tarp tų įmonių, kurios dar nepaskelbė devynių mėnesių rezultatų.

Pirma kartą skelbiamus rezultatus rinka turėtų sužinoti jau rytoj, todėl LBS ir LJL akcijos turėtų atsidurti investuotojų dėmesio centre.

JT finansų analitikas Arūnas Raščius

Šias biržos ir makroekonomikos apžvalgas rengia Finansų maklerio įmonė “Jūsų tarpininkas” (tel. 8-27 331676).