Paskutinių savaičių prekybos sesijas galima įvardinti vienareikšmiškai paniškas. Tik skiriasi kryptis, į kurią panika yra nukreipta. Maksimalius neigiamus pokyčius keičia maksimalūs teigiami ir vėl atvirkščiai. Lietuvos kapitalo rinka visiškai priklausoma nuo pasaulio tendencijų, kur paniškos prekybos taip pat dominuoja.

Skelbiami veiklos rezultatai praktiškai neveikia bendrovių akcijų kainų, o jas veikia tik investuotojų baimės. Įdomu tai, kad prie paskutiniu metu dominavusios baimės prarasti dalį investuotų lėšų prisidėjo dar viena, kuri atrodo nemažiau stipri ir lemia paniškas prekybas – tai baimė nespėti į traukinį, kai rinkos pradeda kilti.

Naujai ateinantis kapitalas yra nemažiau nervingas nei norintis pasitraukti, ir tai sukuria, galima sakyti, „spekuliantų rojų“ su itin didelėmis sūpuoklėmis.

Kaip jau minėta, aktyvi prekyba realiai vyko tik trijose biržos pozicijose. „Ūkio banko“ (UKB1L) ir TEO LT, AB (TEO1L) akcijų kainos krito atitinkamai 12,93 proc. iki 1,28 lito bei 4,4 proc. iki 1,74 lito, o apyvartos sudarė 1,764 mln. litų ir 1,481 mln. litų. Tuo pat metu „Lifosos“ (LFO1L) akcijų buvo perparduota už 1,06 mln. litų, o kaina sumenko 0,44 proc. iki 34 litų.

Bankas ir „Lifosa“ jau yra paskelbę trijų ketvirčių veiklos rezultatus, kuriuos galima įvardinti kaip gerus, o TEO akcijomis buvo prekiauta jų belaukiant, tačiau visos trys aktyviausios pozicijos fiksavo neigiamus kainų pokyčius koreliuojant su kritusiomis pasaulio akcijų rinkomis.

Besitraukiančio kapitalo vis tik šiandieną buvo daugiau. Toliau džiugina tai, kad apyvartos išlieka didelės ir išlieka viltis, kad jei kaina nesileis iki naujų rekordinių žemumų esamame lygmenyje, pasiūla turi išsekti. Tuo labiau, kad esant dideliam apyvartumui, akcijos savo šeimininkus keičia greičiau, nei tai buvo daroma anksčiau.

„Ūkio bankas“ per šių metų devynis mėnesius uždirbo 89,4 mln. litų grynojo neaudituoto pelno, tai yra 31 proc. daugiau nei per tą patį 2007 metų laikotarpį (68,3 mln. litų). Nepaisant to, akcijų kaina balansavo ant ribos, kai buvo galima sulaukti maksimalaus pigimo. Šioje pozicijoje neigiamą efektą gali duoti tai, kad yra dalis greitus pelnus fiksuojančių investuotojų, kurie nepabūgę didelio kritimo, pirko akcijas, kai jos lūkuriavo ties 1 lito tašku. Pelno fiksavimui motyvacijų yra, ko gero, pakankamai.

Tuo tarpu „Lifosos“ akcijos pigo po vakar paskelbtų veiklos rezultatų. „Lifosa“ per tris šių metų ketvirčius uždirbo neaudituoto 449,452 mln. litų grynojo pelno – 3,17 karto daugiau nei praėjusių metų atitinkamu laikotarpiu, kuomet pelnas sudarė 141,995 mln. litų. Per trečią ketvirtį buvo uždirbta 183 mln. litų.

Sprendžiant pagal pusmečio veiklos ataskaitas, bendrovė likvidaus trumpalaikio turto turėjo apie 30 litų akcijai. Reikia palaukti trijų ketvirčių ataskaitos, tačiau pagal rezultatus galima spręsti, kad bendrovės akcijų kaina biržoje yra gerokai „perdengta“ grynų lėšų ir likvidaus trumpalaikio turto. Visas bendrovės verslas rinkoje šiandien realiai vertinamas tiek, kiek ji turi laisvų lėšų, o pasaulinės trąšų rinkos dalis bei ilgalaikis turtas nėra rinkos įvertintas apskritai. Galima prisiminti, kad prieš bendrovei pereinant į Rusijos bendrovės „Eurochem“ rankas, kai ji buvo praktiškai bankrutavusi, „Lifosa“ buvo vertinama rinkoje apie 2 litus akcijai. Esama bendrovės padėtis ir prieš tai buvusi yra nepalyginamos, todėl apie akcijų kainų lyginimus irgi galima daryti panašias išvadas.

Tuo tarpu, TEO savo rezultatus paskelbė jau pasibaigus prekybai. Bendrovė trijų šių metų ketvirčių grynąjį pelną, lyginant su analogišku laikotarpiu pernai, padidino 5,7 proc. iki 129 mln. litų, o pajamas – 5,3 proc. iki 613 mln. litų. TEO pelno prieš mokesčius, palūkanas, nusidėvėjimą ir amortizaciją marža sudarė 44,2 proc.

Tokie rezultatai rodo, kad bendrovė ir toliau dirba sėkmingai nejusdama ekonominio lėtėjimo ir tradiciškai demonstruoja nuoseklų augimą. Už praėjusius metus bendrovė išmokėjo 0,25 lito akcijai dividendus prieš mokesčius, o tokie veiklos rezultatai leidžia ir toliau tikėtis panašių dividendų ir už 2008 metus.

Rinkos dalyviai rezultatus galės įvertinti penktadienio prekybos sesijoje, tačiau rinka tikriausiai ir toliau išliks paniškai nusiteikusi ir kryptis gali būti neprognozuojama, o stipriai priklausoma nuo pasaulinių nuotaikų. Vis dėlto, ilguoju periodu TEO akcijos ir toliau išlieka vienas geriausių pasirinkimų išgyvenant krizinį laikotarpį su stabilia veikla ir mokamais dividendais.

JT finansų makleris Marius Dubnikovas