„PayPal“ pradėjo palaikyti kriptovaliutas

Labiausiai viešojoje erdvėje aptariamas veiksnys – mokėjimų lyderės „PayPal“ sprendimas leisti savo klientams pirkti, parduoti bei pervesti vieni kitiems bitkoinus. Šis žingsnis leidžia milijonams naujų vartotojų JAV, kurioje požiūris į kriptovaliutas yra liberalesnis nei Europoje, lengvai įsigyti bitkoinų.

„PayPal“ nėra vienintelė mokėjimų lyderė, priėmusi tokį sprendimą. Jau anksčiau mobiliųjų mokėjimų bendrovė „Square“ tokią pat galimybę suteikė savo „Cash App“ programėlės vartotojams. Be to, šį spalį „Square“ viešai paskelbė, kad pati įsigijo bitkoinų už 50 milijonų dolerių.

Šie veiksmai rinkai signalizuoja ne tik padidėjusią bitkoino paklausą, bet ir mažmeninių mokėjimų rinkos lyderių pripažinimą, jog Bitcoin technologija turi ateitį. Verta atkreipti dėmesį į tai, jog priešingai nei plačiai kalbėta prieš keletą metų, bitkoinas grėsmę kelia ne tradicinėms valiutoms, kaip doleris ar euras, bet būtent tokioms centralizuotoms mokėjimo sistemoms kaip „PayPal“.

Tad kriptovaliutų palaikymas yra sumanus „PayPal“ žingsnis, siekiant diversifikuotis ir keistis kartu su mokėjimų technologijomis. Priešingu atveju, tokias įmones gali ištikti „Kodak“ likimas – kai vis populiarėjančios skaitmeninės fotografijos ignoravimas rinkos lyderę privedė prie bankroto.

Populiarėja kriptovaliutų paskolos ir svertinė prekyba

Pastaraisiais metais vis daugiau kriptovaliutų keityklų pradėjo siūlyti svertinę kriptovaliutų prekybą (angl. margin-trading) bei paskolas, kurios išduodamos priimant kriptovaliutas kaip užstatą. Kriptovaliutų keityklų klientams tai leidžia pasiskolinti pinigų papildomam kriptovaliutų įsigijimui.

Šį efektą galima palyginti su augančiomis nekilnojamo turto kainomis, kai bankai pradeda lengviau skolinti norintiems įsigyti būstą.

Tačiau toks bitkoinų pirkimas skolingais pinigais gali lemti ne tik kriptovaliutos kainos kilimą. Jis padidina ir galimų kainos svyravimų amplitudę. Mat krentant kriptovaliutų kainai, įsigyti ir kaip užstatas paskolai naudojami bitkoinai yra automatiškai parduodami, siekiant padengti skolą. O tai dar labiau paskatintų Bitcoin kainos kritimą rinkoje.

Kinijos kriptovaliutų „kasėjų“ sunkumai

Mažiau aptariamas, bet nemažiau Bittcoin kainai svarbus veiksnys – Kinijoje įvesti apribojimai kriptovaliutų keitykloms. Jie sumažino galimybes Kinijoje veikiantiems bitkoinų „kasėjams“ (angl. bitcoin miners) išsikeisti „iškastus“ bitkoinus į vietinę valiutą.

Nors šiuo metu virš dviejų trečdalių naujų bitkoinų yra iškasama būtent Kinijoje, pastaraisiais mėnesiais prekyba kriptovaliutomis, įskaitant bitkoiną, šioje šalyje darosi vis sudėtingesnė. Viena didžiausių keityklų, kuri aktyviai dirba Kinijos rinkoje, buvo net laikinai išjungusi galimybę persivesti sukauptas lėšas kitur. Apribojimai, neleidžiantys Kinijoje realizuoti „iškastos“ kriptovaliutos reiškia tai, jog naujai iškasti bitkoinai nebepasiekia rinkos.

Ši situacija primena medicininių priemonių kainų šuolį, kuris prasidėjo įsibėgėjus COVID-19 pandemijai. Tuomet medicininių priemonių gamintojai ir tiekėjai dėl įvairių pandemijos metu įvestų apribojimų negalėjo greitai pasiūlyti bei pristatyti reikalingų priemonių pasaulinei rinkai. O tai nulėmė šių gaminių kainos šuolį aukštyn.

Krenta alternatyvių kriptovaliutų kainos

Vasaros pabaigoje smuko kai kurių vadinamųjų alternatyvių (bitkoinui) kriptovaliutų kainos. Pavyzdžiui, vienos iš perspektyviausių kriptovaliutų Tezos kaina sumažėjo beveik trečdaliu – nuo 4 dolerių piko liepos mėnesį iki vos daugiau nei 2.5 dolerių šiuo metu.

Bitkoinas dalies kriptovaliutų prekiautojų yra vertinamas kaip santykinai stabili kriptovaliuta. Tad krentant kitų kriptovaliutų kainoms, bitkoinas pasirenkamas kaip rezervinė kriptovaliuta.

Bitkoino kainą augina ir tai, jog nemaža dalis populiarų keityklų, o ypač vis labiau populiarėjančios decentralizuotos keityklos, leidžia prekiauti tik skirtingomis kriptovaliutomis. Jose bitkoino ar kitos kriptovaliutos neleidžiama iškeisti į tradicinę valiutą, kaip eurai ar doleriai. Tad krentant alternatyvių kriptovaliutų kainoms, jas parduodami prekiautojai renkasi pirkti būtent bitkoiną, o tai taip pat augina jo kainą rinkoje.