Pagrindiniai pasaulio akcijų biržų indeksai per pastarąjį mėnesį prarado apie 20-30 proc. savo vertės. Daugelio investicinių priemonių, įskaitant pensijų fondus, kurie didžiąją dalį lėšų nukreipia į akcijas, vertė sumažėjo panašia procentine išraiška. Todėl tie pensijų fondų dalyviai, kurių kaupimo pensijai stažas siekia tik kelerius metus, šiandien savo pensijų sąskaitoje greičiausiai mato neigiamą pokytį. Dešimtmetį ar ilgiau kaupiančiųjų pensijų fondo turto vertė greičiausiai išlieka teigiama.

Pasaulio finansų rinkos artimiausiu metu itin jautriai reaguos į koronaviruso plitimą ir tai, kiek sėkmingos bus pastangos jį suvaldyti. Antras svarbus dalykas bus viruso ir tiesioginių prevencijos priemonių padaryta žala pasaulio, o ypač JAV ir Europos šalių ekonomikoms. Šiuo metu prognozuojama, kad pagrindinį smūgį šių regionų ekonomikos pajus antrąjį šių metų ketvirtį, o į augimo kelią, tikėtina, sugrįš atėjus rudeniui. Vis dėlto pasiekti praėjusių metų pabaigoje fiksuotą lygį ir pasaulio ekonomikai, ir finansų rinkoms greičiausiai prireiks kur kas daugiau laiko.

Ką mums rodo istorija?

Jei prisimintume 2008-aisiais įvykusios pasaulio finansų krizės patirtį, nors finansų rinkų smukimas sudarė daugiau kaip 50 proc., joms visiškai atsitiesti prireikė 6 metų. Praėjus dešimtmečiui po krizės pasauliniai akcijų rinkų indeksai buvo gerokai pranokę prieškrizinį lygį. Atitinkamai ir pensijų fondai, kuriuose didesniąją dalį turto sudarė investicijos į akcijas, nuo krizės praėjus dešimtmečiui jau buvo išaugę daugiau kaip 20 procentų.

Tiesa, šią situaciją išnaudoti pavyko ne visiems. Tie pensijų fondų dalyviai, kurie nutraukė kaupimą trečiojoje pensijų pakopoje ir išsiėmė pinigus ankstesnės finansų krizės įkarštyje, tai padarė pačiu nepalankiausiu metu – tuomet turto vertė buvo žemiausiame lygyje. Nevykusiai pasirinko ir nusprendę keisti savo antrosios pakopos fondą į mažiau rizikingą, nes akcijų vertės buvo smukusios ir jie prarado nemažai uždarbio potencialo.

Tuo metu tie, kurie apsišarvavo kantrybe ir toliau tęsė mokėjimus į savo pensijų fondą, sulaukė ne tik rinkų atsigavimo, bet ir pasiekė itin gerą finansinį rezultatą. Jų sukauptos sumos vertė grįžo į iki krizės buvusį lygį, o įmokos per krizės laikotarpį leido papildomai uždirbti, nes finansinės priemonės buvo perkamos itin palankia kaina.

Dvi geros žinios

Tad šiandien viena gera žinia kaupiantiems senatvei yra ta, kad finansų rinkos ilgainiui grįš ir pranoks buvusį savo lygį. Kartu su jomis išaugs ir visų pensijų fondų dalyvių turto vertė. Tikime ilgalaike ekonomikos augimo perspektyva, todėl laikomės savo strategijos ir šį kritimą išnaudojame kaip galimybę įsigyti atpigusių vertybinių popierių.

Kita gera žinia – nuo praėjusių metų visi II pensijų pakopos dalyviai savo lėšas kaupia gyvenimo ciklo principu veikiančiuose fonduose. Šie fondai užtikrina, kad kiekvienam dalyviui, atsižvelgiant į jo amžių, yra parinkta optimali investavimo strategija.

Žiūrint iš šiandieninės perspektyvos, tai buvo labai savalaikis pokytis, kuris vienus dalyvius, kurie yra arčiau pensinio amžiaus, apsaugoja nuo nepamatuotos rizikos, o jaunesnio amžiaus gyventojams atveria didesnės grąžos galimybes. Pirmieji tuo galėjo įsitikinti per pastarąjį mėnesį, kuomet obligacijų vertė susvyravo lėčiau nei akcijų rinkų vertė, antrieji tuo įsitikins ateinančių kelerių metų perspektyvoje.

Man iki pensijos liko...

Tai galima iliustruoti praktiniu pavyzdžiu. Jei jums iki pensinio amžiaus yra likę 17 metų ar daugiau, greičiausiai kaupiate tokiame pensijų fonde, kuriame didesnioji dalis turto investuojama į akcijas. Tikėtina, kad toliau mokėdami reguliarias įmokas per ateinantį dešimtmetį ne tik atkursite dabartinius praradimus, bet ir skaičiuosite reikšmingą prieaugį.

Tuo metu jei iki pensinio amžiaus jums likę 16 metų ar mažiau, jūsų turto dalis akcijose palaipsniui mažinama ir ilgainiui didesnioji jūsų investicijų dalis jau yra nukreipta į saugias priemones, todėl jūs neturėjote patirti didelių nuostolių. Kaupimas tokio tipo fonde jums padės išsaugoti sukaupto turto vertę iki pensijos.

Tinkamas rizikos lygio išlaikymas fonduose, kurį užtikrina gyvenimo ciklo fondai, ir periodinis lėšų investavimas šiuo metu yra patys svarbiausi veiksniai. Šioje srityje laimi kantriausieji, kurie neišklysta iš kelio ir žvelgia į ilgo laikotarpio perspektyvą.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (11)