Toks pranešimas buvo lydimas žinutės, kad tikimasi tolimesnio spartaus ekonomikos augimo ir bankas turi imtis veiksmų šiek tiek „pristabdyti arklius“, kad nebūtų nuklysta į perkaitimo būseną.

Tokie pranešimai buvo paleisti gan toli – už Atlanto, tačiau tai neišvengiamai veiks ir mūsų gyvenimus, nes JAV doleris yra pasaulinė valiuta, kuria ne tik prekiaujam žaliavomis, bet ir nuo jos priklausomos yra didžiosios besivystančios šalys (Kinija, Indija, Pietų Amerikos šalys).

Palūkanų augimas reiškia, kad skolininkų problemos išaugs, nes skolas aptarnauti darysis vis brangiau, tai vėsins ekonominę aplinką.

Kitas efektas, tai mes galime matyti, kaip neilgai trukus elgsis ir Europos centrinis bankas. Tokią išvadą galima daryti dėl kelių priežasčių.

Visų pirma, jau senai laukiama iš Europos centrinio banko užuominų, kada vis tik bus baigta ekonomikos skatinimo programa, kai kas mėnesį „atspausdinama“ ir į rinką įleidžiama šviežių 60 mlrd. eurų.

Antra, JAV sprendimas gali reikšti, kad pranešdama apie palūkanų didinimą centrinio banko vadovė J. Yellen nesibaimina, kad didinamos palūkanos ženkliai sustiprins JAV dolerį ir taip pakenks pilnu tempu besisukantiems šalies fabrikams, nes Europos Ekonomika jau pakankamai sustiprėjo ir tikėtinai stiprės.

Žinoma, JAV doleris, paskelbus naujienas, šiek tiek padidino savo svorį prieš eurą – iki 1,19 dolerių už vieną eurą.

Iš kitos pusės galime įvertinti, ką reiškia dominuojančios pasaulio valiutos palūkanų augimas ateityje.

Palūkanų augimas stabdys naujų verslų kūrimąsi, nes pinigų kaštai augs, tad verslo rizika augs. Taip pat sunkiau gyventi taps tiems, kurie turi paskolų, nes mokamos palūkanos neišvengiamai augs.

Žvelgdami į JAV galime matyti būsimą situacija ir Europoje per artimiausius 12–24 mėnesius. Lietuviai taip pat po truputį turi rengtis didesnėms palūkanoms.

Tai nereiškia, kad reikia skubėti grąžinti skolas, bet tai reiškia, kad būtina kaupti rezervą, kuris turi ne tik „gulėti“, bet ir dirbti, kad ateityje amortizuotų galimus palūkanų pokyčius.

Iš kitos pusės, tai reiškia, kad norint išlaikyti perkamąją galią, investuotojai turės kelti rizikos lygį savo investicijose, nes tradiciškai saugios investicijos į indėlius ar valstybių obligacijas taps visiškai nebepatrauklios dėl palūkanų augimo tendencijos.

Kitaip sakant, pinigų rinkoje, kurie ieško rizikingų investicijų, padidės, o tai kurį laiką kels rizikingų investicijų patrauklumą.

Vėliau rizikingų investicijų patrauklumas mažės, kai palūkanos dar labiau padidės, nes kils rizika suvaldyti verslus esant aukštesnėms palūkanoms. Prognozuojama, kad 2018 metais JAV palūkanos gali siekti 2 proc., o 2019 – daugiau nei 2,5 proc.

Visa tai galime palyginti su Europos bazinėmis palūkanomis, kurios šiuo metu siekia absoliutų nulį. Tuo pat metu, tarpbankinė 1 mėnesio palūkanų norma eurais, kuri lemia paskolų kainą, sudaro minus 0,373 proc., o analogiškas dydis JAV – plius 1,23 proc.

JAV palūkanų pokyčiai lietuviams yra langas į ateitį, nes ilguoju periodu paskolas aptarnauti taps sudėtingiau ir jei šiuo metu kas nors turi 30 metų paskolą, tai palūkanų normai pasikeitus nuo 0 iki 3 proc. (kas labai galimas variantas per kelis metus), būsto paskolos įmoka padvigubės, todėl tam ruoštis būtina jau dabar.

Nepasiduoti išlaidavimo norui, kuris kyla neišvengiamai gerėjant gyvenimui. Bet kokiu atveju, palūkanų augimas pradedą naują ekonomikos fazę, kuri atsijos, kas rinkoje stiprus ir veikia pagrįstai, o kas dirbo tik dėka pigių pinigų pasiūlos, kuri pradės slopti.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (10)