Tačiau vos tik padangėje pasirodo spindulėlis optimizmo, jį iš karto lyg šikšnosparniai savo šešėliais puola dengti politikai. Kad tik spindulėlis nepasiektų žemės ir nepraskaidrintų liūdnos kasdienybės.

Apie ką kalbu?

Vos tik pasiekė žinia, kad atlyginimai auga, tą pačią dieną Seimo nariai „sužibėjo“ užregistruodami projektą didinti mokesčius ir įvesti progresinio pajamų mokesčio tarifą. Uždirbate 1260 „į rankas” per mėnesį ir jau sumokate daugiau kaip 13 000 eurų mokesčių per metus? Apmokestins dar daugiau.

Jei nustebote, iš kur 13 000, priminsiu paprastą aritmetiką. Gaudami 1260 eurų atlyginimą „į rankas“, jūs jau esate sumokėję 915 eurų „Sodros” įmokų, sveikatos draudimo ir gyventojų pajamų mokesčio (būtent pastarąjį mokestį didinti politikai ir siūlo). Vėliau tuos 1260 eurų išleidžiate parduotuvėje. Net jei gyvenate itin sveikai, neperkate gėrimų, tabako ir į darbą važinėjate dviračiu (t.y. neperkate benzino), vis tiek bent pridėtinės vertės mokesčiui išleidžiate dar po 200 eurų per mėnesį. Viską sudėjus išeina, kad sumokate 13 380 eurų per metus.

Tai yra daug. Juolab, kad nepaisant to, ar jūs valdžiai sumokėtoje daug ar mažai, gausite tiek pat. Susirgus jus gydys taip pat, kompensuos tik pigiausius vaistus. Pensijos gausite tik šiek tiek daugiau, nei tas, kuris sumokėjo mažai. Jau vien tai yra neteisybė. Bet kai kurie politikai ne tik kad nesiruošia šios neteisybės taisyti, bet atvirkščiai – ją dar labiau didina.

Būtent šios neteisybės didinimą reiškia naujausias įstatymo projektas, kuriuo siūloma įvesti progresinį mokesčių tarifą, uždirbantiems daugiau kaip 1266 eurus. Argumentų, kaip visada – nėra, išskyrus lozungus apie milijonierių apmokestinimą ir, kad daugiau uždirbantys turi mokėti daugiau.

Kaip visada, tie argumentai yra pro šalį. Daugiau uždirbantys jau dabar sumoka daug daugiau. Uždirbantis minimalų atlyginimą (330 eurų) dabar sumoka apie 10 eurų gyventojų pajamų mokesčio. Uždirbantis 1260 sumoka jau 250 eurų gyventojų pajamų mokesčio. Atlyginimai skiriasi keturis kartus, sumokami mokesčiai – net dvidešimt penkis kartus!

Jau dabar, žmonės uždirbantys 1000 ir daugiau eurų „į rankas“, suneša apie pusę pajamų iš gyventojų pajamų mokesčio. Gaila, aišku, kad tokių žmonių yra tik apie šeštadalis. Bet jei kalbame apie teisingumą ar teisingą mokesčių naštos pasidalijimą, tai uždirbantys daugiau kaip 1000 eurų neša neproporcingai didelę mokesčių naštą. Ir progresinio tarifo įvedimas šią naštą tik pasunkintų.

O kurgi tie „buožės” milijonieriai? Nežinau, bet atrodo, kad su milijonieriais Lietuvoje visai prastai, jei progresinis mokesčio tarifas prasideda ne nuo milijono, o nuo tūkstančio su trupučiu.

Bet čia dar ne viskas. Dar užregistruotas ir pasiūlymas apmokestinti 150 000 eurų vertės ir brangesnį nekilnojamą turtą.

Neramu, kad su dabartiniu būsto kainų augimu ir kai kurių politikų nuostata šią kartelę leisti žemyn, jau greitai ta diena, kai kažkas pasiūlys apmokestinti visų žmonių būstus.

Logikos irgi nėra. Taupei, ėmei paskolą, pirkai būstą ir jį remontavai (dar mokėdamas PVM) – susimokėk dar kartą. Už tai, kad turi būstą. Ironiška, bet dažniausiai, realiai jis tau nepriklauso, nes paskola neišmokėta, o tai reiškia, kad būstas didžiąja dalimi priklauso bankui. Bet vis tiek susimokėk.

Labiausiai pikta, kad tokius siūlymus teikiantys politikai po to virkauja apie tai, kad Lietuvoje nėra viduriniosios klasės. Iš kur ji bus, jei vos prakutusį žmogų, iškart siekiama apkrauti kuo didesniais mokesčiais. Rizikuodamas pasiėmei paskolą, sunkiai dirbi dėl šeimos ateities – pasirodo esi milijonierius buožė, kurį reikia nuskausminti.

Tai va. Saulės spindulėlių – mažai. O juk ruduo tik teprasidėjo. Tuoj Seimas grįš po atostogų ir įstatymų kepimas prasidės pilnu tempu. Stiprybės mums visiems.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (94)