„Šiais metais tikrai nematau pagrindų kainoms mažėti – jos mažų mažiausiai išliks. Gal tik tas kainų augimo greitis nebus toks status, kaip buvo, bet jos tikrai turi kilti į viršų. Dar infliacija. Metai bus tokie, kad, tiek kalbant apie investicijas, tiek pardavimo kainas, kreivės bus kylančios. Gal ne tokiu statumu ar pavingiavimais, bet manau, kad kainų kilimas liks“, – ketvirtadienį žurnalistams sakė J. Dovidonis.

„Realco“ vadovas visų pirma pastebi naujų teritorijų plėtrai Vilniuje stygių, kurių, anot jo, rinkos dalyviams reikia ieškoti nuolat. J. Davidonis tikina, esą naujų žemės sklypų pasiūla traukiasi, jie brangsta, o kainas dar labiau išpūs nauji įstatyminiai pakeitimai.

„Esame nuolatinėje teritorijų paieškoje, o tai yra tikrai tema, visi plėtotojai apie tai šneka. Pirma reikia įsigyti teritorijų, o jų mažta, kainos didėja, juridinė, teisinė situacija sunkėja. Turim įvestą infrastruktūros mokestį, kuris 30-50 Eur/m2 didina investiciją. Turime Žemės įstatymo pakeitimą, įsigaliosiantį nuo kovo, kuris pabrangina nuomojamos valstybinės žemės sklypus – maksimaliai 75 proc.“, – teigia jis.

Julius Dovidonis
Foto: Asmeninio archyvo nuotr.

Nuo praėjusių metų NT plėtotojai prieš pateikdami prašymą gauti statybos leidimą turi sumokėti už infrastruktūros plėtrą miestų teritorijose. Tuo tarpu nuo kovo 1 d. įsigaliojus Žemės įstatymo pataisoms, norėdami valstybei priklausančiame sklype statyti naujus pastatus ar atlikti esamų rekonstrukciją, NT plėtotojai į šalies biudžetą turės sumokėti iki 75 proc. vidutinės valstybinės žemės sklypo ar jo dalies rinkos vertės.

„Teritorijas vis brangiau pardavinėja pardavėjai ir dėl šių naujovių visas planavimo procesas išsitęsia“, – paaiškina J. Dovidonis.

NT plėtros bendrovės direktorius tikina, kad didžioji dalis visoje sostinės rinkoje pasiūlytų butų parduoti „iš brėžinių“ – pirkėjai renkasi būstus, kurie dar tik suprojektuoti, tačiau jų statybos dar neprasidėjusios arba nėra pabaigtos.

„Visa rinka pardavė apie 7 tūkst. butų. Jei pasižiūrėtume, kur jie parduoti, tai, kaip ir mūsų atveju, – nepradėtuose arba tik pradėtuose statyti projektuose“, – teigia verslininkas ir priduria, jog didelė dar nepastatytų būstų paklausa lemia ir didelę NT savikainą.

„Šiemet reikės tiek rankų, kad reiks pastatyti tai, kas parduota pernai. Dėl to statybų sektoriuje kainos, mūsų investicijos arba mūsų savikaina tikrai neturi kristi, nes poreikis statybininkams bus, tad natūralu, kad jie tų kainų neleis. O jei dar ir žaliavos brangios ir pan... Manau, kad pagrindų kristi statybinei savikainai tikrai nėra“, – sako J. Davidonis.

„Visa tai susideda. Natūralu, kad mums tą reikia atidirbti. Mes bandysime, sakykime taip, laikyti tas pačias kainas“, – visus požymius, kad NT kainos toliau liks aukštos, apibendrina „Realco“ vadovas.

Pardavė daugiausia butų bendrovės istorijoje

Vis tik „Realco“ antradienį paskelbė apie rekordinius metus: bendrovė savo vystomuose projektuose pernai pardavė 534 būstus, iš jų 500 Vilniuje ir 34 Šventojoje. Tai yra dvigubai daugiau nei 2020 m., kai buvo parduoti 265 būstai. Pasirašytų preliminarių sutarčių vertė sudarė 67 mln. eurų.

„Gerai tai, kad 2021 metus, kurie NT rinkoje buvo rekordiniai, pradėjome turėdami labai didelį būstų sandėlį – 843 būstus“, – sako J. Dovidonis. Šiuo metu įmonė gali pasiūlyti apie 270 butų.

Iš viso Vilniaus pirminėje rinkoje, „Realco“ duomenimis, pernai parduotas rekordinis skaičius naujų būstų s – 7181, tai yra 43 proc. daugiau nei 2020 m., kai buvo parduoti 5000 būstų, ir net 22 proc. daugiau nei rekordiniais 2019-aisiais, kai buvo parduoti 5800 būstų.

J. Dovidonis prognozuoja, kad būstų paklausa sostinėje nemažės, kadangi sparčiai kylant gyventojų atlyginimams, potencialūs NT plėtotojų klientai galės sau leisti ir ieškos naujo būsto.

Jis neatmeta, kad šiuo metu paklausą patenkinti galėsiančią intensyvesnę ir spartesnę plėtrą vis dar gana stipriai stabdo projektų derinimo procesai su Vilniaus miesto savivaldybe. Tačiau ilgainiui NT įmonės galės rinkai pasiūlyti didesnę būsto pasiūlą ir stabilizuoti kainų kilimą.

„Prielaidos, kad paklausa bus, yra, bandysime projektus pateikti, kiti plėtotojai taip pat. (...) Spūstis projektų, kurie užstrigę ar Vilniaus savivaldybėje yra stumdomi, vis tiek praeis tą kelią ir bus pateikti į rinką. Gal ta padidėjusi pasiūla rinką stabilizuos ir nebus tų didelių pardavimų kainų šuolio“, – patikino J. Davidonis.

„Realco“ skaičiuoja, kad vidutinės klasės projekto statybų kaina per metus augo apie 20 proc., žemės sklypai ekonominiame ir vidutiniame segmente per metus brango dvigubai, o prestižiniame – dar daugiau. Rekordinėse žemumose išlieka naujų būstų sandėlis – sostinės rinka metus baigė turėdama vos apie 2800 laisvų būstų. Pasak J. Dovidonio, pernai buvo paviešinta projektinių pasiūlymų, kurie į rinką turėtų „įlieti“ daugiau nei 8500 būstų, tačiau, dėl sulėtėjusių projektų derinimo terminų, pradėtų statyti būstų dalis sąlyginai nedidelė – vos apie 1200 vnt.